מחאת המנופאים מתחדשת: תנאי הבטיחות וההעסקה הבעייתיים של המנופאים סוקרה בשנה האחרונה באופן נרחב, אך המחאה למען העובדים לא הובילה לשינוי בשטח. כעת מתכוונים עשרות מפעילי עגורן - לפי ההערכות כ-150 מתוך כאלף שמועסקים כיום - להתפטר בעוד שבוע מעבודתם. עשרות מהם הופיעו בפנים גלויות בסרטון שעלה לרשת והצהירו כי יתפטרו: "לא מסוגלים לעבוד בתנאים האלה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המנופאים המוחים טוענים כי כ-150 עובדים בפרוייקטים רבים של נדל"ן בכל רחבי הארץ יעזבו את תפקידם בשל הסיכון הרב והתנאים הירודים. מארגני המחאה הדגישו כי לא מדובר במחאה זמנית אלא בהתפטרות קבועה מעבודתם.

דובר ארגון מפעילי עגורן צריח בישראל, רועי ויינשטיין, הסביר לחדשות 2 Online את מטרת המחאה: "אנחנו פשוט קולטים שלאף אחד לא מפריע הבטיחות שלנו, לא מעניין אף אחד לפתור את זה בפחות מכמה שנים, למרות שאנחנו מציעים פתרונות מעשיים ומידיים".

"יש הרבה שלקחו חופשות מחלה", הוסיף. "ארגון מפעילי עגורן-צריח יושב כבר שנה אל שולחן המשא ומתן עם התאחדות הקבלנים. בזמן הזה ניסינו לפתור עוד הרבה בעיות, לא רק בבטיחות התעסוקתית, אלא בנושאים נוספים. אלא גם . 90% מאיתנו מועסקים בחברות כוח אדם והשכר לא עולה. זה מייאש. אני ממש מקווה שהציבור מבין שכל מנוף שעומד מעליו הוא לא בטוח. בגלל ההזנחה של המדינה את האכיפה שנקרא ענף הבנייה. אני רוצה לשאול מי מהציבור בישראל היה מוכן לעבוד בגובה של 120 מטרים בשביל שכר של 35 שקלים לשעה?".

"יורד מהמנוף? אין משכורת"

בחדשות 2 Online פורסמו לפני כחודשיים עדויות ותיעודים על מקרים רבים בהם מנופאים באתרי בנייה חויבו להמשיך ולעבוד - על אף הרוחות העזות והסכנות הביטחותיות הברורות. באחת ההקלטות נשמע מנהל עבודה באזור המרכז מאיים על המנופאי שאם לא יעלה על המנוף בגלל טענותיו על בעיות בטיחותיות - הוא לא יקבל את שכרו.

"אתה רוצה לרדת?", נשמע מנהל המשמרת שואל את המנופאי בשיחה עמו בעקבות התרעתו של האחרון כי אינו יכול לעבוד עקב הרוח העזה. בתגובה דחה המנהל את טענתיו של המנופאי, ואיים עליו: "אתה יורד מהמנוף, אף אחד לא יקבל משכורת". בסרטונים נוספים שנשלחו לחדשות 2 תיארן מנופאים נוספים את המנופים שלכאורה אמורים לעמוד ללא תזוזה - אך הרוח החזקה מזיזה את המנופים והציוד שאותם נושאים לכל עבר.

"אנחנו שקופים, לא בודקים אותנו"

בחודש ספטמבר התכנסה ועדת העבודה, הרווחה והבריאות בכנסת לדיון חירום בעקבות אסון קריסת החניון בתל אביב - והמנופאים מחו על מצבם והזהירו כי תאונת העבודה הבאה היא רק עניין של זמן. "אני מבטיח לכם שיהיו עוד הרבה תאונות השנה, ושאחד מהם יהיה בטוח חבר שלי" אמר רועי וינשטיין בוועדה. "אני בטוח בכך כי המנופאים הם עולם קטן. אתה פחות ממספר, אתה מוצר זול. היום - מנופאי מנהל עבודה יכול להיות סיני שיודע שמונה מילים בעברית שנותן לו הוראות מהקרקע. אנחנו המוצר הכי זול באתר הבנייה".

"אני הפועל השקוף. רוצים שלא אהיה שקוף? תחשבו איך אתם שומרים עליי", אמר בדיון. "המנופאים הם העיניים שלנו ששומרים על חיי אדם. תנו לנו גיבוי להיות עיניים ולשמור על החיים שלנו ועל חיי החברים שלנו", הוסיף. וינשטיין מתח ביקורת חריפה בדיון על הרשויות שלא מפקחות על הנעשה באתרי הבנייה, ולא מספקות הגנה על מנופאים כמותו מפני הסכנות השונות. "מי שומר עליי באתר? משרד הכלכלה? המשטרה?", תהה וינשטיין. "האם מישהו פעם בדק את תנאי מזג האוויר שבהם אני עובד? באיזו רוח? אני חושש כשמגיע החורף. אתם יכולים לתת לי צו שעה שיגן עליי כשאנחנו מפוטרים? דורכים עלינו כל הזמן. תעזרו לנו, החיים שלנו בסכנה. זו לא בדיחה".

וינשטיין הוסיף: "אני מבין שזה משעמם הרבה אנשים אבל יש עובדה אחת: יש רק חמישה אנשים שתפקידם לבדוק 1,200-1,500 מנופים בישראל. הסיכוי שהם בודקים את המנופים האלה הוא אפסי. אנחנו באים כל הזמן בשאלות ומקבלים תשובות לא ברורות ממשרד הכלכלה שמסתכמות בכך שאין כסף. באירופה יש חוק שאוסר פעילות אם המצב אינו בטוח. פה, אם זה לא בטוח אז 'תעשה מהר לפני שמישהו ישים לב'".