למרות הרוחות העזות הפוקדות את כל רחבי הארץ ומלבות את השריפות הרבות, מנופאים באתרי בנייה מחויבים להמשיך ולעבוד - על אף הסכנות הביטחותיות הברורות - כך עולה ממספר תיעודים שהגיעו לידי חדשות 2 Online בהם מבקשים מנופאים לרדת מהמנוף לאור מזג האוויר הקיצוני.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

למרות הרוחות, גם היום הגיעו מנופאים לעבודה באתרי הבנייה. כיוון שחלקם רואים בזה סכנת חיים, הם סירבו לעלות לעבוד במנוף עד שהרוח תירגע, אלא שבהקלטה נשמע מנהל עבודה באזור המרכז מאיים על המנופאי שאם לא יעלה על המנוף בגלל טענותיו על בעיות בטיחותיות - הוא לא יקבל את שכרו.

אלי זיגרון הוא מנופאי העובד בתל אביב. למרות שאין לו מד רוח במנופו, שנמצא בגובה של 40 מטרים מעל פני האדמה, רוחות עזות מתועדות מסביב לכלי במהירות של 90 קמ"ש. בשיחה עם מנהל העבודה באתר הבנייה, זיגרון מסביר לו שהרוח חזקה מדי לעבודה, ואילו הוא מצדו דוחה בתוקף את שנאמר לו.

"כל מה שמעניין אותם זה כסף"

"אתה רוצה לרדת?", נשמע מנהל המשמרת שואל את זיגרון בשיחה עמו בעקבות התרעתו של האחרון כי אינו יכול לעבוד עקב הרוח העזות. בתגובה דחה המנהל את טענתיו של המנופאי, ואיים עליו: "אתה יורד מהמנוף, אף אחד לא יקבל משכורת". 

"זה מעצבן שלאנשים לא אכפת מהחיים של עובדים", מספר זיגרון על הבוקר שעבר עליו. "מה שמעניין אותם זה רק כסף, כסף, וכסף. איימו על הפרנסה שלי בגלל שהיה רוח. הוא רוצה לפגוע לי את בפרנסה כי רציתי לשמור בסך הכל על החיים שלי". 

בסרטונים נוספים שנשלחו אלינו, מתארים מנופאים נוספים את המנופים שלכאורה אמורים לעמוד ללא תזוזה - אך הרוח החזקה מזיזה את המנופים והציוד שאותם נושאים לכל עבר. 

דובר ארגון מפעילי עגורן צריח בישראל רועי ויינשטיין אמר בתגובה לתיעוד המטריד כי "המנופאים בישראל נאלצים לבחור מדי יום ביומו בין בטיחות לפרנסה ועובדים יומם וליל על מנת לשפר את התנאים בשדה הקרב שנקרא ענף הבניין".

"כיום למעלה מ-90% מהמנופים בארץ נמצאים ללא מד רוח. למרות שחובת המנופאי היא למנוע סיכונים מיותרים החוק עדיין אינו נותן בידיו את הכלים לעשות זאת, מה שמשאיר את שיקול דעתו של המנופאי לבחירתו של הקבלן המבצע בין רווח לבטיחות".

מנהל השלד באתר הבנייה בתל אביב אשרף ראבי, מסר בתגובה: "המנוף לא עובד מהבוקר. אני מוסמך להחלטות האלה בלבד ואני אמרתי למנופאי לא לעבוד ברוח הזו".

תיקון הצעת חוק של ח"כ איל בן ראובן (המחנה הציוני) שכרגע נמצאת בועדת השרים אמורה לשים סוף למצב הבעייתי. על פי ההצעה, עגורן עם צריח לא יופעל באם לא הותקן בו מכשיר למדידת עוצמת רוח, שיעביר באופן קבוע, נתונים על עוצמת הרוח - גם למחזיק במקום העבודה, בשונה כאמור מהמצב כיום. 

"בשעה זו, של שריפות בכל הארץ, לא יעלה על הדעת שמנהלי עבודה חסרי אחריות יאלצו מנופאים או עובדים לסכן את חייהם", אומר בן ראובן. "לא נרשה לאף אחד לסכן חיי אדם. ברוח כזאת אין שום סיבה שמנופאי יעלה על מנוף. אני קורא למינהל הבטיחות לפעול ביד קשה ביותר כנגד כל אחד שיעז להפר ולשלוח אנשים לסכן את חייהם".

מייל כתבת לפניות נוספות: avivitm@Ch2news.co.il