יאיר לפיד (צילום: פלאש 90, חדשות)
בעל נכסים, לפיד | צילום: פלאש 90, חדשות

יו"ר יש עתיד ושר האוצר לשעבר יאיר לפיד מסרב לחשוף את הצהרת ההון שלו למיזם "הון שקוף" של תכנית חיסכון. זה לא מנע מאיתנו לגלות שהוא מחזיק ברשותו דירה נוספת מלבד הבית הפרטי ברמת אביב ג' המוערך בכ-7 מיליון שקלים. גם הדירה השנייה של לפיד ממוקמת ברמת אביב, ושוויה מוערך בכ-3 עד 4 מיליון שקלים והיא מושכרת לקרובת משפחתו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

תומר אביטל, שעומד מאחורי המיזם "100 ימים של שקיפות" וחשף את ביתו הנוסף של לפיד, הסביר את חשיבות המידע. "הנכסים, המניות, כל האינטרסים הכלכליים האישיים של נבחרי הציבור הם לא אישיים", אמר. "הם חייבים להיות על השולחן ובחוץ ברגע שהם הופכים למרכז מוקד קבלת ההחלטות".

לדברי אביטל, המיזם שאותו הוא מוביל השתמש בחוקרים פרטיים, באמצעות כספי תרומות, על מנת להשיג את המידע. הוא מסביר כי המהלך נועד "לכפות שקיפות על אלו שמסרבים ולא מבינים את הצורך בכך", כלשונו.

ארכיון (צילום: חדשות 2)
הדירה ברמת אביב | צילום: חדשות 2

הסיבה לחשיפת המידע על נכסיו של לפיד משמעותית עבור הציבור - שצריך לדעת מה האינטרסים של האנשים שמקבלים את ההחלטות בנושאים הבוערים ביותר - כמו בעיית הדיור ומחירי הדירות שממשיכים להאמיר.

כך לדוגמה, בזמן שלפיד היה שר האוצר עלתה במשרדו הצעה להטיל מס רכוש על דירות להחזקה - אבל רק על מי שמחזיק שלוש דירות ומעלה. כלומר מי שמחזיק שתי דירות, כמו לפיד, לא ישלם את המס לפי הצעה הזו.

בסביבתו של לפיד סרבו להגיב לדברים.