בזמן שמחירי הדיור מאמירים והופכים בעבור משפחות צעירות את חלום קניית הבית לבלתי אפשרית, בבית משפחת נווה לא מפסיקים לחייך. ויש להם סיבה טובה. הם קנו את הקרקע והבית ביישוב יתד תמורת פחות מ-750 אלף שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ישראל נווה, מי שעבר לגור עם משפחתו ביישוב יתד, הסביר למה קנה בית דווקא שם. "הדיור פה הרבה יותר זול. המחירים שונים לגמרי ממה שאנחנו מכירים במרכז. ציונות זו לא מילה גסה. זה חלק מהציונות, להגיע לפריפריה", אמר.

בין הרפתות והשדות החקלאיים ביישוב יתד שבנגב המערבי הולכת ומוקמת שכונה גדולה. קהל היעד - בעיקר משפחות צעירות. קרן פלג, מי שמשווקת מגרשים בנגב, תיארה את היתרון הגדול שבקניית בית דווקא שם. "משווקים פה 110 מגרשים לבתים לבנייה עצמית שמתחילים במחיר 750 אלף שקלים, ובעצם הכול פה ברמת גימור מאוד גבוהה. בפחות ממיליון שקלים מקבלים וילה על מגרש של 600 מטר, עם בריכת שחייה בחצר למי שרוצה", אמרה.

אבל היישוב יתד לא לבד. בחודשים האחרונים עוד ועוד פרויקטים ייחודיים כאלו מוקמים בנגב המערבי - בתים צמודי קרקע בסביבה כפרית, והכול במחירים שפויים. כך לדוגמה חצי דונם קרקע בקיבוץ גבולות יעלה לכם 150 אלף שקלים, ובכרמית תשלמו בעבור אותו שטח 450 אלף שקלים.

אם אתם שואלים את עצמכם איך המחירים כל כך זולים, אז הנה דוגמה אחת. בקיבוץ נחל עוז, החליטו מראש לוותר על הרווחים במכירת הקרקע כדי להוזיל עלויות, הכול בשביל למשוך משפחות צעירות. וזה אכן מצליח.

בית זול - במרחק של 45 דקות מתל אביב

אוהד כהן, שהחליט לקנות בית בנחל עוז, הסביר את הסיבה לקנייה, ואמר כי "מצד אחד פריפריה שקטה ונעימה בסביבה כפרית, שאני חושב שזו הסביבה הכי טובה לגדל בה ילדים. מצד שני לא מאוד רחוקה. אנחנו מדברים על יישוב שהוא במרחק של 45 דקות נסיעה מתל אביב. לא צריך להשתעבד למשכנתה של 30 שנים כדי להשיג את הדבר הזה שנקרא בית".

גם ביישובים במועצה האזורית מרחבים ההתעניינות רבה, והביקושים אף גדולים מההיצע. "אנחנו הולכים לקראת הרחבות גדולות מאוד של כמעט 1000 יחידות חדשות ובנייה של עוד 2 יישובים חדשים", אמר שי חג'ג', ראש המועצה האזורית מרחבים, והוסיף כי "בשנה האחרונה היו יותר מ-6000 קניות להתיישבות במרחבים. אין לנו מגרש אחד פנוי היום. בשביל זה אנחנו עובדים על הרחבות, ובניית יישובים חדשים".

זו ציונות משולבת בחישוב כלכלי קר. מצד אחד מיישבים את הנגב ומצד שני חיים באיכות חיים גבוהה, מבלי להשתעבד למשכנתאות והלוואות.