לפיד, ארכיון
יכריז על הכנסת מוצרי מזון לפיקוח, לפיד | צילום: רויטרס

לאחר שהודיע על ביטול ההעלאה שתוכננה במס ההכנסה, צפוי היום (ב') שר האוצר להכריז על מהלך משמעותי נוסף. לפיד יודיע על הכנסת שורה של מוצרי מזון לפיקוח, במטרה להביא להורדת מחירים מיידית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שר האוצר יכנס אחר הצהריים מסיבת עיתונאים יחד עם שר החקלאות יאיר שמיר, שבה הוא צפוי להודיע גם על הוזלתם של מוצרי מזון שנמצאים כבר עכשיו תחת פיקוח.

על פי ההערכות, במסגרת המהלך, צפויה הגבינה הלבנה של תנובה וכן השמנת להיכנס לרשימת המוצרים שמחירם יפוקח, זאת בשל שיעורי רווחיות חריגים. ההערכות הן ששיעור ההוזלה של מוצרים אלה עשוי להגיע ל-20%. בהמשך, צפויה גם ירידה במחירי הירקות.

ביקורת על המהלך: "אקמול לחולה סרטן"

איציק אלרוב, ממובילי המאבק ביוקר המחיה ומייסד תנועת "הצרכנים", אמר בתגובה לצעדים כי "הכנסת שני מוצרים לפיקוח היא לא יותר מאקמול לחולה סרטן ולא תעצור את השתוללות מחירי המזון בארץ. ניסיון העבר מלמד כי באורח פלא הורדת מחיר המטרה כמעט אף פעם אינה מתגלגלת לצרכן, אלא לרוב נעצרת בשורת הרווח של המונופולים השולטים בשוק".

לדברי אלרוב, "על מנת להוריד את מחיר מוצרי החלב, על משרדי החקלאות והאוצר לפתוח את שוק ייצור החלב לתחרות ולהורות על פירוקה של תנובה למספר חברות שיתחרו זו בזו. צעדים אלו יורידו את מחירי מוצרי החלב ומוצרים נוספים". תנועת "הצרכנים" הדגישה כי "שוק החלב בישראל מנוהל בשיטה סובייטית, והגיעה העת להפכו לשוק תחרותי ומשוכלל, תוך התחשבות באינטרסים ההתיישבותיים של מדינת ישראל".

ההכרזה הקודמת: ביטול העלאת מס ההכנסה

המהלך שעליו צפוי להכריז לפיד בא לאחר שבחודש האחרון הודיע על ביטול עליית מס ההכנסה, שהייתה אמורה להיכנס לתוקפה בחודש ינואר. "מעמד הביניים לא גומר את החודש", אמר לפיד. "התפקיד שלנו הוא לנסות לעזור לו. שמונה חודשים אחרי מינוי הממשלה וכשישה חודשים אחרי העברת התקציב, זה זמן טוב לעשות הערכת מצב מחודשת, ואני מבקש להודיע שהחלטנו לבטל את ההעלאה במס הכנסה שאמורה היתה להיכנס לתוקף ב-1 לינואר הקרוב. אנחנו נלך לממשלה ולכנסת כדי להוריד את מס הכנסה לגובה המקורי שלו לפני התקציב".

"זו החלטה שנלקחה בזהירות ואחרי דיונים מעמיקים, וזו החלטה שתעזור לנו להתמודד עם העובדה שיש לנו עדיין אתגרים גדולים בהעלאת שיעורי הצמיחה", הדגיש שר האוצר. "מעמד הביניים לא גומר את החודש ותפקידנו לא רק לספק לו חינוך ובריאות ורווחה טובים יותר, אלא גם לעשות הכל כדי שההכנסה הפנויה שלו תגדל. הממשלה צריכה לעבוד קשה יותר למען מעמד הביניים, לא שהוא יעבוד קשה יותר בשבילה".

הסיבה העיקרית להחלטה הדרמטית היא שחרורם של יותר מארבעה מיליארד שקלים מהרווחים הכלואים של חברות הענק, ושורה של נתונים כלכליים חיוביים שהתקבלו בשבועות האחרונים והביאו את צמרת האוצר לחשיבה מחודשת על תוכנית הגזירות. הנתונים, שהפתיעו רבים במשרד, הראו כי הגירעון השנה יהיה בפועל נמוך בהרבה מזה שתוכנן. סיבה נוספת היא שגורמים במשרד האוצר אומרים כעת כי ייתכן שהעלאת המיסים הייתה חדה מדי ופגעה בצמיחה במשק.