במסיבת עיתונאים מיוחדת הכריז הערב (ב') שר האוצר יאיר לפיד על הקלה בגזירות הכלכליות, שבמסגרתן תבוטל עליית מס ההכנסה שהייתה אמורה להיכנס לתוקפה בחודש ינואר. "מעמד הביניים לא גומר את החודש", אמר לפיד, "התפקיד שלנו הוא לנסות לעזור לו". את מסיבת העיתונאים העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"שמונה חודשים אחרי מינוי הממשלה וכשישה חודשים אחרי העברת התקציב, זה זמן טוב לעשות הערכת מצב מחודשת, ואני מבקש להודיע שהחלטנו לבטל את ההעלאה במס הכנסה שאמורה היתה להיכנס לתוקף ב-1 לינואר הקרוב. אנחנו נלך לממשלה ולכנסת כדי להוריד את מס הכנסה לגובה המקורי שלו לפני התקציב", אמר לפיד בפתח דבריו.

"זו החלטה שנלקחה בזהירות ואחרי דיונים מעמיקים, וזו החלטה שתעזור לנו להתמודד עם העובדה שיש לנו עדיין אתגרים גדולים בהעלאת שיעורי הצמיחה", הדגיש לפיד. "מעמד הביניים לא גומר את החודש ותפקידנו לא רק לספק לו חינוך ובריאות ורווחה טובים יותר, אלא גם לעשות הכל כדי שההכנסה הפנויה שלו תגדל. הממשלה צריכה לעבוד קשה יותר למען מעמד הביניים, לא שהוא יעבוד קשה יותר בשבילה".

הסיבה העיקרית להחלטה הדרמטית היא שחרורם של יותר מארבעה מיליארד שקלים מהרווחים הכלואים של חברות הענק, ושורה של נתונים כלכליים חיוביים שהתקבלו בשבועות האחרונים והביאו את צמרת האוצר לחשיבה מחודשת על תוכנית הגזירות. הנתונים, שהפתיעו רבים במשרד, הראו כי הגירעון השנה יהיה בפועל נמוך בהרבה מזה שתוכנן. סיבה נוספת היא שגורמים במשרד האוצר אומרים כעת כי ייתכן שהעלאת המיסים הייתה חדה מדי ופגעה בצמיחה במשק.

לדברי לפיד, "למרות שהממשלה אישרה יעד גירעון של 4.65%, אנחנו מאמינים היום שהגירעון יהיה נמוך יותר מ-3.5%, מדובר בחסכון, רק בריביות, של מאות מיליוני שקלים. עברנו גם את התחזיות בגביית מסים, בין השאר בזכות הרווחים הכלואים והוצאות הממשלה היו קטנות יותר מן המתוכנן".

לא מודאג מהתדמית, לפיד | צילום: AP, חדשות

לפיד: "לא דואג לפופולאריות שלי"

"המעשה האחראי הוא לא רק להעלות מסים כשאין ברירה, אלא גם להוריד אותם ולייצר צמיחה כשהמצב משתפר. בשבועות האחרונים ניהלנו באוצר דיונים אינטנסיביים סביב הנתונים המעודכנים ומשמעותם, והגענו למסקנה שהם מאפשרים את הצעד הראשון בכיוון הזה. עדכנתי כמובן את ראש הממשלה ואת נגידת בנק ישראל בצעדים שבהם אנחנו עומדים לנקוט", הסביר היום שר האוצר.

מאז מונה לתפקיד שר האוצר, ספג לפיד ביקורת ציבורית חריפה בעקבות שורת הגזירות הכלכליות וחוסר יכולתה של הממשלה להתמודד עם משבר הדיור. במסיבת העיתונאים דחה את הטענה שלפיה פעל מתוך רצון לשפר את תדמיתו. "אם הייתי מודאג מהפופולאריות לא הייתי עושה כלום בהתחלה", טען שר האוצר. "נכנסתי בעיניים פקוחות ועשיתי צעדים שידעתי שייגרמו לי נזק פוליטי. הבטחתי לעצמי שבין עצמי לבין המדינה אבחר במדינה, כך שזה לא השיקול".