המלחמה בישראל עדיין לא הסתיימה, ומצב השמיים והטיסות מישראל ואליה משתנה מרגע לרגע. נכון להיום, שבעה חודשים מתחילת המלחמה, עדיין יש ביטולים רבים של חברות בין-לאומיות, במיוחד אם לוקחים בחשבון את חברות הלואו קוסט. מעבר לתסכול הברור של הנוסעים, הביטולים והשינויים גם מובילים לעלייה משמעותית במחירים, בעיקר ליעדים ברחבי אירופה וצפון אמריקה.

באופן טבעי, חברות התעופה היציבות ביותר במהלך שבעת החודשים האחרונים היו החברות הישראליות אל על, ישראייר וארקיע, אך שלושתן רשמו עליית מחירים משמעותית. עם הזמן, נרשמה חזרה הדרגתית של חלק מהחברות הבין-לאומיות, ביניהן: פליי דובאי, איתיחאד, אתיופיאן אייר, וויז אייר, לופטהנזה ועוד שגם החלו להוריד את המחיר למה שהכרנו.

תור בצ׳ק אין (צילום: נטע צ'חנובסקי)
הישראלים חושבים יותר על המחיר של הטיסה בעת קניית הכרטיסים | צילום: נטע צ'חנובסקי

_AD בעזרת קהילת הגולשים של "טיסות סודיות" בפייסבוק החלטנו לבדוק מה גורם לישראלים להחליט עם איזו חברת לטוס: "רגע לפני יום העצמאות, ובעיצומה של אחת השנים הקשות שידעה המדינה - מעניין אותנו לדעת: האם לאור המצב תעדיפו לטוס בחברה ישראלית?", נכתב בפוסט. בתוך כך, חברי קהילת טיסות סודיות הצביעו לפי שלוש אפשרויות: כן, אולי (תלוי במחיר) ולא.
 
באופן מפתיע, מחצית מהמשיבים חילקו את תשובותיהם באופן חד בין "כן" (25 אחוזים) ו"לא" (24 אחוזים). כלומר, רבע מהמשיבים לסקר אומרים כי הם בהחלט יעדיפו לטוס עם חברה ישראלית בהתחשב במצב, אך כרבע אמרו שהם לא יעשו זאת. יחד עם זאת, 51 אחוזים מהמשיבים אמרו כי העניין דווקא תלוי במחיר כרטיסי הטיסה.
 
לפוסט של טיסות סודיות הגיבו עשרות חברי קהילה, כשחלקם טוענים כי הטיסה עם החברות הישראליות היא עניין של חוסר ברירה ולאו דווקא מתוך העדפה. "אני טס כרגע רק עם חברות ישראליות כיוון שאני לא סומך על אף אחת אחרת שלא תבטל בגלל המצב", כתב הגולש זיו והוסיף, "אבל אני משלם על זה ביוקר, מרגישים שניצלו את המצב להעלות מחירים בטירוף". עם כך גם מסכימה אתי שכתבה: "מעדיפה שלא, אך מחוסר ברירה הן החברות היציבות כרגע לצערי".

השבוע העמוס ביותר בנתב"ג (צילום: חדשות 12)
רבע מהמשיבים אומרים שהם יטוסו עם חברה ישראלית בכל מקרה | צילום: חדשות 12


 
היו גם משיבים שאמרו כי טיסה עם חברה ישראלית היא הפתרון הנכון בתקופה זו של חוסר וודאות: "רק ישראלית, כדי להיות בטוחה שאני טסה. סיבה זו רלוונטית רק בזמן מלחמה", כתבה המשיבה רבקה. גם לילך כתבה כי תטוס עם חברת תעופה ישראלית: "כאשת ואם למילואמניקים אני רוצה לוודא שבטוח יהיה לי איך לחזור".
 
באופן יחסי תגובות רבות דווקא הדגישו את העובדה כי טיסה עם חברת תעופה ישראלית בתקופה זו היא לא הפתרון האידיאלי עבורם, וכי הם היו מעדיפים לטוס עם חברות זרות ובמחירים נמוכים יותר. "למה שנטוס בחברה ישראלית שישר מנצלת את המצב ומעלה את המחירים ורק מחפשת איפה לעשוק?", שאל אורן והוסיף: "בזמנים הקשים האלה הם רק העלו והעלו". הגולשת טניה כתבה כי מצידה היא "לא רואה סיבה לטוס בכל מחיר. אם המחיר תחרותי, מעולה. אם לא, העובדה שמדובר בחברה ישראלית (ובינינו, יש רק אחת שבאמת יכולה להיקרא 'חברת תעופה') לא מעלה ולא מורידה. זו לא מילת קסם".