בישראל כבר מרגישים את סוף הקורונה ומנסים לחזור לשגרה בכל היבט אפשרי, אך בחו"ל זה לא המצב. למרות שכולנו רוצים כבר לטוס ולטייל, ברור שעולם התיירות עדיין לא קרוב לחזור לשגרה מלאה, ולכן לפני שרוכשים כרטיסי טיסה כדאי לוודא את זכויות הביטול והדחייה למקרה של סגר בארץ היעד, הגבלות, או אפילו הידבקות בנגיף קורונה. בדיוק בשביל זה עו"ד הדס יעקבזון ארידור, יועצת משפטית מהמועצה לצרכנות, עונה על כל השאלות החשובות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אני עכשיו רוצה לבטל כרטיס טיסה. מה מגיע לי?

יעקובזון ארידר: "אם קניתם כרטיס טיסה בטלפון או באינטרנט יש לכם זכות להתחרט ולבטל את העסקה בתוך 14 ימים מהמועד שבו בצעתם את העסקה, או מהמועד שבו קבלתם את טופס הגילוי - לפי המאוחר, ובתנאי שיש למעלה מ-7 ימים (לא כולל שבת וחג) לפני הטיסה. דמי הביטול שתדרשו לשלם הם מ-5% ועד 100 שקלים עבור כל כרטיס.

"אם אתם אזרחים ותיקים, עולים חדשים או בעלי מוגבלות, וניהלתם שיחת טלפון או צ'ט עם נציג החברה לפני שבצעתם את העסקה, זכותכם לבטל את העסקה בתוך 4 חודשים מהמועד שבו בצעתם את העסקה, או ממועד קבלת טופס הגילוי לפי המאוחר, ובתנאי שיש למעלה מ-7 ימים (לא כולל שבת וחג) לפני הטיסה".

יש דרך לשפר את התנאים, בזמן ההזמנה?

"בתקופה זו ישנן חברות תעופה שמציעות לצרכנים תנאי ביטול טובים יותר מאלה הקבועים בחוק, ולכן חשוב לדרוש שכל מה שהובטח לכם יופיע בכתב. לדוגמה, אם הובטח לכם שאתם יכולים להתחרט ולבטל את העסקה עד 24 שעות לפני הטיסה, דאגו שההבטחה תימסר לכם בכתב בטופס הגילוי".

למה כדאי לשים לב לפני שמזמינים טיסה?

"סוכנות נסיעות רשאית לגבות עמלת דמי טיפול במקרה של ביטול טיסה על ידי חברת התעופה, בתנאי שניתן גילוי נאות במעמד הרכישה. בנוסף, במכר מרחוק על סוכנות הנסיעות למסור לצרכן מסמך בכתב המסכם את כל תנאי העסקה, לרבות גביית דמי הטיפול ככל שהם חלים. לעומת זאת, חברות התעופה אינן רשאיות לגבות דמי טיפול וחייבות להחזיר לצרכנים 100% עלות הכרטיס.

"מומלץ להיערך מראש לכל סיכון אפשרי ולרכוש ביטוח לפני הנסיעה למקרה של תאונה או מחלה, פיצוי במקרה של אובדן, או גניבת הציוד שלכם, או במקרה של ביטול טיסה. כדאי גם להתאים את הכיסוי הביטוחי לאופי הטיול ולמיקום בנופש: ספורט אתגרי, שירותי חילוץ והצלה, אבדן נזק לציוד.

"חשוב גם לברר אם עלייך לשלם עשרות אלפי שקלים בבית החולים ולהגיש את ההוצאות לביטוח לקבלת החזר או שהביטוח מעניק שיפוי מהרגע הראשון. אף אחד לא יוצא לטיול עם עשרות אלפי שקלים - עלות בית החולים. בנוסף כדאי לוודא שביטוח הנסיעה כולל גם התייחסות ספציפית למחלת הקורונה".