וריאנט האומיקרון מתפשט ברחבי העולם ומדינות רבות סוגרות את שעריהן בפני תיירים זרים. במקביל ממשלת ישראל החליטה על מגבלות לשבים מחו"ל, מדינות מסוימות סומנו באדום וחל עליהן איסור טיסה, וחזרה משאר המדינות תדרוש בידוד. ב-15.12 קיבלה ממשלת ישראל החלטה לעדכן את מדינת הרשימות האדומות כל 24 שעות, ושינוי הרשימה ייכנס לתוקף 24 שעות לאחר העדכון. אז לאיפה אפשר לטוס ואיפה תדרשו לבידוד? כל הפרטים.

מדינות שמגבילות כניסת תיירים מישראל

שוויץ – הממשלה הודיעה כי לא תכניס לשטחה תיירים ממדינות שבהן התגלה נגיף האומיקרון ולכן אוסרת על כניסת מטיילים מישראל. על מטיילים ממדינות רבות אחרות חלה חובת בידוד של 10 ימים בהגיעם למדינה.

בריטניה – בשל התפרצות הווריאנט, בבריטניה שינו את הנחיות הכניסה לתיירים כך שמ-30 בנובמבר כל תייר יצטרך לעבור בדיקת PCR עם כניסתו למדינה ולשהות בבידוד עד לקבלת תשובה שלילית. ניתן לערוך את הבדיקה במכונים פרטיים שמבטיחים תשובה בתוך כ-24 שעות, ובכך לקצר את הבידוד הנדרש למינימום.

יפן – המדינה עדיין לא נפתחה לתיירים ורק באוקטובר החלה להכניס מטיילים מעשרות מדינות, אך הטילה עליהם חובת בידוד של 10 ימים. בשל התפרצות הוואריאנט המדינה סוגרת את גבולותיה גם לאנשי עסקים וגם לתיירים באופן מוחלט.

מרוקו – המדינה הודיעה כי היא תשהה את כל הטיסות הנכנסות למשך שבועיים כדי ללמוד את השפעותיו של הווריאנט החדש.

ניו זילנד – המדינה שהייתה אמורה לפתוח בימים אלה את הגבולות, אחרי כמעט שנתיים של איסור על כניסת תיירים, החליטה להאריך את התקנות ולהישאר סגורה למבקרים זרים למשך חמישה חודשים נוספים.

ארה"ב - בעקבות התשפטות האומיקרון הודיע הממשל האמריקני ב-5.12 כי כל מי שייכנס למדינה יצטרך להציג בדיקת קורונה שלילית שהתבצעה 24 שעות בלבד לפני הטיסה. 

מדינות שנמצאות בסגר חלקי

באירופה מדינות רבות החליטו על צעדים חלקיים של סגר על אף שהן מאפשרות עדיין כניסת תיירים מחוסנים (בכפוף או שלא בכפוף לבדיקת PCR). בהולנד מסעדות ומוסדות תרבות ייסגרו בשעה 17:00 בשלושת השבועות הקרובים, בצפון איטליה ערים רבות הכריזו על סגר חלקי, בסלובקיה, ובצ'כיה החמירו את ההגבלות על החיים הציבוריים ובבלגיה מכריחים אנשים לעבוד מהבית. בהונגריה הוסיפו את החובה לעטות מסיכה על אמצעי תחבורה ציבורית, אך לא שינו את ההנחיות.

בארצות הברית הגבילו את הטיסות הנכנסות ממדינות אפריקה, אך ממדינות אחרות ובכללן ישראל, ניתן להיכנס למדינה בהצגת תעודת מתחסן או מחלים ובדיקה שלילית. בניו יורק הכריזו על מצב חירום בעקבות הזן החדש של הנגיף ויש לעקוב אחר ההנחיות שעלולות להשתנות.

באופן כללי חשוב מאוד לוודא את הסטטוס בכל מדינה לפני הזמנת כרטיסי טיסה. בכל העולם לומדים את השפעות הזן החדש של הנגיף וההנחיות עלולות להשתנות כל יום, הן בתחום כניסת התיירים והן המגבלות על החיים הציבוריים. בנוסף, אם אתם חוששים שתצטרכו לבטל טיסה בגלל הקורונה, כדאי שתוודאו את הזכויות שלכם כאן.

מדינות אדומות

הנסיעה למדינות אדומות אסורה ודורשת אישור של ועדת חריגים. כל מי שישוב ממדינה אדומה יצטרך להיכנס לבידוד במלונית, גם אם טס לפני כניסת ההנחיות החדשות לתוקף. היציאה מהמלונית תתאפשר רק לאחר קבלת תוצאה שלילית בבדיקת PCR, והשלמת ימי הבידוד תתבצע בבית.

ב-15.12 נוספו 7 מדינות חדשות לרשימה: אירלנד, נורווגיה, ספרד, פינלנד, צרפת, שוודיה - ואיחוד האמירויות. הן יהפכו לאדומות רשמית החל מהלילה שבין ראשון לשני (20.12) בחצות. לא מחוסנים שיחזרו ממדינות אלו יצטרך להיכנס לבידוד במלונית.

ב-12.12 הוסיפה ישראל 3 מדינות נוספות לרשימת המדינות האדומות: בלגיה, דנמרק ובריטניה. מיום רביעי, 14.12 בחצות, לא מחוסנים שיחזרו ממדינות אלו יצטרך להיכנס לבידוד במלונית.

אלו המדינות האדומות: אוגנדה, איי סיישל, איי קומורו, איי קייפ וורדה, אנגולה, אסוואטיני, אריתראה, אתיופיה, בוטסואנה, בורונדי, בורקינה פאסו, בנין, גאנה, גבון, ג'יבוטי, גינאה, גמביה, דרום אפריקה, דרום סודן, קונגו, זימבאבווה, זמביה, חוף השנהב, טוגו, טנזניה, ליבריה, לטוסו, מאוריטניה, מאוריציוס, מאלי, מדגסקר, מוזמביק, מלאווי, ניגריה, ניז'ר, נמיביה, סאו טומה ופרינציפה, סומליה, סט הלנה, סייריה ליאונה, סנגל, צ'אד, קונגו, קמרון, קניה, רואנדה, רפובליקה מרכז אפריקנית, בלגיה, דנמרק, בריטניה.

הנחיות בכניסה חזרה לישראל

כל מי ששב לישראל ממדינה שאינה אדומה יידרש לבדיקת PCR ולבידוד ביתי. משך הבידוד הביתי למחוסנים ומחלימים הינו 3 ימים, ומשך הבידוד הביתי למי שאינו מחוסן או מחלים הינו 7 ימים. מי שלא יבצע בדיקה בשובו לארץ יצטרך להיכנס לבידוד ביתי מלא (14 ימים).