לאחר שהודיע על ביטול ההעלאה שתוכננה במס ההכנסה, הכריז היום (ב') שר האוצר יאיר לפיד על מהלך משמעותי נוסף. שני מוצרי מזון נוספים יוכנסו לפיקוח המדינה: גבינה לבנה 5% ושמנת מתוקה 38% - ומחירם יירד 20%.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בנוסף, הודיע לפיד כי גם הגבינות, הנמצאות כבר עכשיו ברשימת המוצרים בפיקוח - יוזלו ב-1.1%. העדכון השוטף על המחירים בשיעור של 1.1% לא יחול על הגבינה, לאור ההפחתה העצמית שביצעה "תנובה" במחירה ביולי האחרון בשיעור של .2.5%. עדכון המחירים ייכנס לתוקף בתחילת ינואר.

החלטת השרים להכניס את השמנת והגבינה לפיקוח התקבלה בעקבות המלצת ועדת המחירים המשותפת למשרדי האוצר והחקלאות. המלצת הוועדה גובשה לאחר שנערך שימוע ציבורי, בנוסף נעשתה בדיקת רווחיות בתשלובת החלב של "תנובה".

"מנגנון הפיקוח על המחירים אינו מהווה פתרון לטווח הארוך לטיפול בכשלי שוק. אולם, נוכח המצב הנוכחי שבו אין תחרות וישנם רווחים גבוהים למחלבות על חשבון הצרכנים, הוחלט על המהלך", הסבירו במשרד החקלאות.

בבדיקה שערכה ועדת המחירים המשותפת למשרדי החקלאות והאוצר, נמצא כי בגבינה לבנה ובשמנת מתוקה קיימת רווחיות חריגה, ביחס לנדרש ממוצר מפוקח. שוק הגבינות הלבנות הוא ריכוזי ביותר, ונתח השוק של שלוש המחלבות הגדולות הוא כ-90% בשוק השמנת המתוקה, נתח השוק של חברת "תנובה" הוא כ-80 אחוזים.

המחירים יורדים (צילום: חדשות 2)
המחירים יורדים | צילום: חדשות 2

"נשתמש בכל הכלים, גם האגרסיביים ביותר"

"לא נהסס להשתמש בפיקוח בכל פעם שנמצא שיש מי שמנצל לרעה את שליטתו בשוק ואת היעדר התחרות ליצירת רווחים גבוהים מדי על חשבון הצרכנים", אמר שר האוצר לפיד במסיבת העיתונאים. "כל שחקן בשוק שינסה לעלות את הרווחים שלו לגובה בלתי סביר, ויתנהל בכוחנות כלפי הצרכנים, צריך לדעת שנשתמש בכל הכלים, גם האגרסיביים ביותר, כדי להחזיר את המחירים לרמה שהציבור יכול להרשות לעצמו".

לדברי לפיד, הצעד הנוכחי מצטרף לרפורמה בשוק המזון בעזרת חקיקה, במסגרת המלצות ועדת קדמי שתוביל להוזלת סל המזון למשפחה ל-340 שקלים לחודש.

"המהלך מבטא את מחויבות משרד החקלאות להפחתת יוקר המחייה במדינת ישראל", הוסיף שר החקלאות יאיר שמיר. "משרד החקלאות ימשיך לפעול להורדת המחירים לצרכן תוך מתן תגמול הוגן לחקלאים על ידי טיפול יסודי בשרשרת הערך, לרבות פערי התיווך בתוצרת החקלאית והגברת היעילות של המשקים החקלאים".