שימו לב לנתון המדהים הזה: אחד מכל שבעה ישראלים, לפי הערכות, משלם פעמיים על אותו הביטוח. חברות הביטוח הפרטיות אלופות בזה: לשווק לנו חבילות עמוסות בכיסויים, כל אחת שונה מקודמתה, באופן שלא מאפשר להשוות ולהבין האם אנחנו משלמים כפול.

המחיר שמשלם הציבור על הכפילות הזו נאמד בכ-750 מיליון שקל בשנה.

אתמול (ראשון) התחילה הרפורמה שתשנה את כל זה. בלי חבילות מבלבלות יותר. הכול פשוט, ברור ואחיד.

לכל אחד מאיתנו יש ביטוח בריאות חובה שהוא רוכש מקופת החולים. בנוסף לביטוח הזה אנחנו יכולים לקנות מקופת החולים ביטוח בריאות משלים כמו כללים מושלם או מכבי שלי. הביטוח המשלים מכסה עוד דברים במחיר יחסית נמוך.

בנוסף אנחנו יכולים לקנות ביטוח בריאות פרטי מחברות הביטוח. אבל פה כבר מתחילים ללכת לאיבוד. חברות הביטוח הציעו לנו אינסוף פוליסות וחבילות שמכסות המון המון דברים והיה קשה להשוות ביניהן מה שאומר שלא פעם שילמנו כמה פעמים על אותו הדבר.

עכשיו כל זה משתנה. הרפורמה החדשה דורשת מחברות הביטוח להציע לנו חבילות קבועות שאפשר יהיה להשוות ביניהן. קודם כול הן יציעו לנו ביטוחים בסיסיים ואחידים לדברים שלא מכוסים היום בקופת החולים: השתלות, ניתוחים בחול, תרופות שמחוץ לסל.

ניתוח גב (צילום: GETTY IMAGES)
ניתוח (אילוסטרציה). אפשר יהיה לרכוש גם ביטוח פרטי לביטוחים בארץ בשלוש רמות שונות | צילום: GETTY IMAGES

מעל לשלוש התוספות האלו אפשר יהיה לרכוש גם ביטוח פרטי לניתוחים בארץ, בשלוש רמות שונות של השתתפות עצמית.

השכבה הבאה היא כבר שדרוג או הרחבה של הביטוחים הקודמים. פה יציעו לנו לרכוש מבחר של הרחבות כמו ייעוץ ואבחון, טכנולוגיות מתקדמות, ליווי רפואי, אשפוז ביתי או דברים אחרים.

על הנייר – מצוין. אבל במציאות - זה עובד קצת אחרת.

בפועל, חברות הביטוח הגדולות בענף עדיין לא משווקות את הביטוחים החדשים. לא הפניקס, לא כלל, לא הראל, מגדל וגם לא חברת הכשרה. מצד שני, אסור לחברות להמשיך למכור את הביטוחים הישנים.

התוצאה היא שלא ניתן כמעט לרכוש היום ביטוח בריאות פרטי בישראל, למעט ביטוח נגד מחלות קשות.

מסדרון בית חולים (צילום: משה שי, פלאש 90)
חדר ניתוח (ארכיון). חברות הביטוח נדרשות להציע חבילות ברורות ואחידות | צילום: משה שי, פלאש 90

ובכל זאת – מה אתם הלקוחות יכולים לעשות כבר עכשיו כדי להימנע מכפל הביטוחים הזה?

כדאי להיכנס לאתר "הר הביטוח" של רשות שוק ההון בלינק כאן. אחרי הזדהות קצרה מגיעים לדף שיחשוף בפניכם את כל ביטוחי הבריאות שלכם.

חשוב מכך, הדף יראה לכם בבירור על איזה כיסוי ביטוחי יכול להיות שאתם משלמים פעמיים. אם אתם רואים סימון כזה - צלצלו לחברת הביטוח והתייעצו עם איש מקצוע.