עופרה וטוביה קרן הם צמד נוכלים שעקצו מאות ישראלים בסכום כולל העומד לפי הערכות על כ-30 מיליון שקלים. השניים ניסו להפיל את התיק ש"תפרו" לעצמם על אשת קש בשם ורד צברי, ולפי החשד ברחו, כשברשותם מילוני שקלים. הפרק הראשון בסדרת הכתבות "הנוכלים".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

הקורבנות הגישו תלונות במשטרה, התחננו בפני החוקרים שיתפסו את הצמד לפני שייעלם עם הכסף, אך שוב ושוב נתקלו בחומת אטימות. מה עשתה המשטרה עם אנשים שאיבדו את כספם? חלק מהתיקים סגרה מחוסר עניין לציבור, באחרים פשוט לא טיפלה.

צוות תחקירנים של החדשות עקב אחרי בני הזוג, איתר אותם ואף התעמת עם אחת מהם. לצוות נדרש פחות מחודש לעשות את מה שהמשטרה לא הצליחה לעשות במשך כמעט שנה.

השיטה: מכרו את הרכב הישן ו"סיפקו" רכב מעוקל

עופרה וטוביה קרן הקימו חברת רכבים, רכשו מכוניות מחברות ליסינג והיו אמורים להעביר אותן על שם הלקוח כיד ראשונה, אפס קילומטרים ובמחיר מציאה - 10% מתחת למחירון של היבואן הרשמי. כחלק מהעסקה הלקוח היה מותיר בידיהם את רכבו הישן כדי לא להתעסק במכירה - וכך התגלגל הכסף.

לכאורה עסקה משתלמת והשמועה על השירות ועל המחירים הטובים התפשטה ברחבי הארץ. כך עבדה השיטה: הזוג קרן מכרו את הרכב הישן לאדם אחר, ואת הרכב החדש סיפקו בלי לעשות העברת בעלות מסודרת, או שסיפקו רכב מעוקל או משועבד.

ורד צברי (צילום: חדשות)
צילום: חדשות

בחלק מהמקרים לא סיפקו את הרכב החדש כלל והשתמשו בכספים. כך נוצר מצב שמאות משפחות החזיקו במכוניות שנותרו בבעלות חברת הליסינג למרות ששילמו תמורתן. לבסוף כל הפירמידה הזו קרסה.

"הם פשוט לקחו את הכסף הזה וכנראה הסליקו אותו איפשהו", סיפרו הנעקצים. "כשהתקשרתי לחברת הליסינג לבדוק מה קורה, הוא אומר: 'אתה חייב על האוטו 130 אלף שקלים'. ואז הבנת שאכלת אותה".

אדווה דדון בתחקיר נוכלים (צילום: החדשות‎)
צילום: החדשות‎

הצמד לא רק עקץ אנשים פרטיים. גם חברות הליסינג שמהן קנו השניים את הרכבים נעקצו על ידם. כאן כבר מדובר במיליונים. למעלה מ-200 משפחות נפגעו בעוקץ הזה, כ-50 תלונות הוגשו בתחנות המשטרה ברחבי הארץ, אבל בשביל המשטרה זה כנראה לא מספיק חמור.

ורד צברי, היא הבעלים על הנייר של החברה שהקימו הזוג קרן. הם גרמו לה לחשוב שהיא חלק מעסק חוקי, עד שכל החיצים הופנו אליה. "פגשתי אנשים שנראו לי שהם יודעים מה הם עושים בעסקים, ההצעה הייתה מאד מאוד מפתה", סיפרה צברי.

מתוך התחקיר. הונאה של מליוני שקלים (צילום: החדשות)
צילום: החדשות

"היום אני מבינה שניצלו אותי", הוסיפה ורד. "הייתי בובה שלהם, הייתי בובה שלהם מכף רגל ועד ראש". מתברר שורד הייתה מה שנקרא בעולם הפשע "קוף", איש קש. הכיסוי לעוקץ המתוחכם של עופרה וטוביה.

זו לא הפעם הראשונה שהצמד מעורב בהסתבכות כזאת. כבר לפני 20 שנה, היה להם עסק בתחום ההובלות שקרס. טוביה הסתבך עם השוק האפור וברח עם אשתו וילדיהם לצפון. מאז הם שינו את שם המשפחה מקרומהורן לקרן והתחילו בחיים חדשים, נראה שהעוקץ הגדול היה רק עניין של זמן.

עופרה וטוביה קרו (צילום: החדשות)
צילום: החדשות

על פי החשד, טוביה היה איש הביצוע, עופרה, שעבדה בעבר בבנק - הייתה המוח מאחורי התרגיל המתוחכם. המשכנו לחפש עד שאיתרנו אותה וניגשנו אליה כדי לנסות לקבל תשובות עבור כל אותם הקרבנות.

את הזוג לא הייתה בעיה לאתר, אך היה נראה שלמרות שבמשטרה מכירים את הזוג, הפעולה נגדם מתעכבת והתלונות ממשיכות להגיע. למרות שצוות החדשות איתר את הזוג ואף הזמין ניידת משטרה, המפקדת שאמונה על חקירת ההונאה ומפקד התחנה באזור לא מיהרו לזרז הליכים.

בינתיים, הזוג הספיק לשנות מקום ועקבותיהם שוב נעלמ ואיתם יותר מ-30 מיליון שקלים שהתפוגגו להם.

עופרה וטוביה קרן מסרו שיסגירו את עצמם למשטרה, אבל זה נכון להיום לא קרה. האור בקצה המנהרה הוא שבשבועות האחרונים בעקבות הפניה שלנו - המשטרה העלתה הילוך והחלה לזמן עדים.

תגובת משטרת ישראל: "עם קבלת התלונה נפתחה חקירה מורכבת במסגרתה בוצעו ויבוצעו מגוון פעולות חקירה לרבות גביית עדויות מהקורבנות. לצערנו חלק ממסקנות הכתבה מטעות ואף פוגעות במאמצי החקירה. נדגיש שמעצר חשודים מתבצע אך ורק בהתאם לצרכי החקירה והתקדמותה. משטרת ישראל תמשיך לחקור את המקרה במטרה להגיע לחקר האמת וכפועל יוצא תעדכן את נפגעי העבירה בהתאם להתקדמות החקירה ותוצאותיה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו