דירות Airbnb השתלטו על תל אביב: תושבים רבים בתל אביב בוחרים להשכיר את דירותיהם לתיירים, אך הם לא היחידים. יזמי בנייה וחברות נדל"ן מנצלים את השוק הפרוץ ומצליחים להרוויח מעסקי השכרת הדירות לתיירים. המפסידים הגדולים הם כמובן תושבי העיר. והעירייה, במקום להילחם בתופעה, מרוויחה ממנה.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

דוגמא לכך היא בבניין דירות חדש שנבנה ביפו, שם שמרו לעצמם היזמים מספר דירות פנטהאוז לטובת השכרה כדירות Airbnb. כתוצאה מכך סובלים דיירי הבניין, חלקם בעלי משפחות, מתיירים שיכורים שמרעישים בלילות ואף מזמינים זונות באופן תדיר, מערימות זבל בלובי ואפילו פעם אחת: מצואה במעלית. חוסר הנוחות של הדיירים מצטרף לבעיה הגדולה: התרומה המשמעותית של Airbnb להעלאת מחירי הדיור בעיר.

העירייה הודיעה לאחרונה שהיא מתכוונת להילחם בתופעה על ידי הכפלת הארנונה, לכל מי שישכיר את דירתו לטווחים קצרים, לתקופה של לפחות 90 ימים בשנה. עם זאת, תוספת הארנונה לדירה ממוצעת יעמוד על כ- 3,300 שקלים בשנה. תוספת כזו יכולה להוציא מהשוק את מי שמחזיק דירה אחת למטרה זו, אך לא אמורה להפריע לאלו המחזיקים מספר רב של דירות.

זונות, רעש בלילה וזבל בלובי. הבניין הבעי (צילום: החדשות‎)
זונות, רעש בלילה וזבל בלובי. הבניין הבעי | צילום: החדשות‎

בתל אביב מחזיקי הדירות העיקריים הם דווקא אנשים שעשו מזה עסק: על פי נתוני העירייה אמנם 84% מהמשכירים מחזיקים רק דירה אחת להשכרה, אך אלו רק מחצית מהדירות המוצעות באתר. 4% מציעים חמישה נכסים או יותר, ואלו מחזיקים בשליש מהדירות באתר.

התושבים מפסידים והעירייה מרוויחה

את הגידול בהכנסותיה, כתוצאה מהכפלת הארנונה, אומדת העירייה ב-24 מיליון שקלים. אם כך, ניכר שמטרתה היא הגדלת ההכנסות, ולא צמצום התופעה. השכונה שהשתנתה ביותר מאז כניסת התיירות האינטרנטית היא כרם התימנים, שהייתה שכונה ענייה והפכה למוקד תיירותי. תושביה לא מרוצים: 16% מהדירות בשכונה מושכרות לטווחים קצרים, שיא בתל אביב, כשבמקום השני נווה צדק עם רק 8%.

אך גם התיירים מפסידים מהשוק הפרוץ: לקראת האירוויזיון מחירי הדירות באתרי ההשכרות מרקיעים שחקים. הדירות מכפילות את מחיריהן פי 4, ותיירי אירוויזיון טוענים שמדובר באחת הערים היקרות לביקור. כיוון ש-Airbnb כאן כדי להישאר, נראה שלטובת התיירים וטובת התושבים יש למצוא את הדרך להסדיר את השוק הזה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו