המחיר יתייקר. מדף מוצרי חלב (צילום: חדשות 2)
האם יוזלו מחירי מוצרי החלב? | צילום: חדשות 2

האם כחלון יצליח להוריד את המכס על מוצרי החלב המיובאים? אחרי שפורסם כי בית המשפט העליון אישר הבוקר (שני) להעלות את מחירי מוצרי החלב ב-3.4%, בהסכמת המדינה למרות התנגדותו של שר האוצר משה כחלון, כעת מתפרסם כי בתגובה כחלון מתכוון להוריד את המכס על מוצרי החלב המיובאים מחוץ לארץ. כחלון ידע שהעלאת המחירים תקרה כנראה לפני הבחירות ולכן השאיר לעצמו קלף בשרוול, בהמשך להחלטת בג"ץ.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

בין המוצרים שנכללים בתכניתו של כחלון: גבינות צהובות וקשות, שכיום המכס עליהן הוא 8.25 שקלים לקילו ולפי תכניתו של כחלון ירד ל ירד ל-4.9 שקלים לקילו ויוגורט, שכיום המכס עליו הוא 5.5 שקלים לקילו ולפי תוכניתו של כחלון ירד ל ירד ל-3.27 שקלים לקילו. בנוסף, על פי תוכניתו של כחלון, יירד המכס על החלב והשמנת, ממרחי חלב, ותחליפי גבינה מסויה.

כחלון. דורש את האוצר (צילום: פלאש 90 בן קלמר, חדשות)
יצליח להוזיל את מוצרי החלב המיובאים? | צילום: פלאש 90 בן קלמר, חדשות

השאלה שעומדת על הפרק היא האם המהלך הזה אכן ייצא לפועל? על פניו אסור להעביר רפורמות כלכליות בתקופת בחירות. בסביבתו של השר כחלון אומרים כי הוא הצטייד בחוות דעת משפטית שקובעת שבגלל שעבודת המטה על המהלך הזה נעשתה לפני הבחירות, לכן אין מניעה לחתום על הצו. ניתן להניח שהמהלך לא יעבור בשקט, ושגם כאן נראה מאבק משפטי.

הבוקר הדגיש בג"ץ שקיבל את החלטתו בהסכמת המדינה: השופטים עוזי פוגלמן מני מזוז ואלכס שטיין קיבלו את עתירתה של חברת תנובה והורו לשרי האוצר והחקלאות לאמץ את המלצת ועדת המחירים מחודש מרס 2018 להעלות את מחירם המרבי של מוצרי החלב המפוקחים בשיעור של 3.4%.

שופטי העליון קבעו פה אחד כי בהתאם לחוק הפיקוח על מחירי מצרכים ושירותים, השרים מחויבים להורות על תיקון צו הפיקוח למוצרי החלב המפוקחים בהתאם להמלצת ועדת המחירים, אלא אם מתקיימים נימוקים מיוחדים. המלצת הוועדה נבעה בין היתר בעקבות עליית מחיר החלב הגולמי, בהתאם להוראות חוק הפיקוח וחוק תכנון משק החלב.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו