מליאת הכנסת אישרה לפני שעה קלה את תקציב המדינה המעודכן לשנת 2024 בקריאה ראשונה. החוק עבר ברוב של 57 בעד מול 50 נגד. השרים בני גנץ וגדעון סער התנגדו. במקביל להצבעה בכנסת מסר ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהרה בתגובה לתשובת חמאס למתווה לעסקת שחרור החטופים. ראש האופוזיציה יאיר לפיד פרסם באקס (לשעבר טוויטר) כי "ראש הממשלה נתניהו ברח בעת ההצבעה על התקציב המבזה שעבר עכשיו בכנסת".

תקציב 2024 החדש: זה מה שיקבלו המשרדים "המיותרים"
מקצצים בכל התקציב, חוץ מלישיבות החרדיות
"הממשלה מסתירה את הביזה": המלחמה על תקציב 2024

בנאום שנשא מיד לפני ההצבעה אמר שר האוצר בצלאל סמוטריץ' בין היתר כי התקציב החדש "נותן מענה לכל צורכי המלחמה עד הניצחון, הוא אחראי פיסקלית וכולל צעדי התכנסות מאוזנים בצד ההוצאה והכנסה הוא גם תקציב של צמיחה. יש בו מרכיבים שיסייעו למשק הישראלי גם בהייטק, גם בנדל"ן, גם בתעשייה ובתעסוקה. זה תקציב של אחדות וזה מה שנדרש לנו".

 דבריו של סמוטריץ' נענו במחאות מצד נציגי האופוזיציה ובראשם חברי הכנסת גלעד קריב ונעמה לזימי (העבודה), שטענו כי תקציב הישיבות החרדיות הוגדל. "אין הגדלה של תקציב הישיבות", השיב סמוטריץ' לדברים. "במקור היה 2.2 מיליארד שקל לישיבות ועכשיו יש 1.7. קיצצנו. הייתי יכול לקצץ להבימה והקאמרי ולרשויות הערביות והיו מוחאים לי כפיים בבייס שלי".

סמוטריץ' המשיך ואמר "אנחנו מקצצים בדברים חשובים. כל קיצוץ הוא כואב. כל דבר הוא חשוב, לפעמים יש דברים שחשובים יותר, ואין מה לעשות מקצצים בדברים הפחות חשובים". שר האוצר הוסיף "אני מאמין שהתקציב הזה טוב לכל עם ישראל. יש בו מנועי צמיחה והשקעה אדירה בתשתיות. גם הקיצוצים שנדרשו עשינו רוחבית ומאד מאד מאוזן. אף אחד לא מרגיש שהטילו עליו נטל מיוחד, שהוא צריך להשתתף יותר מכולם". 

"פיזרנו את הנטל"

בנאום שנשא מוקדם יותר במליאה, לפני תחילת הדיונים בתקציב, אמר סמוטריץ' "פיזרנו את הנטל, אין אף אחד שלא נכנס מתחת לאלונקה, השתדלו שהנטל יתחלק כמו [טיפות] טל על כולם. זה לא תקציב של ימין-שמאל, חילונים-חרדים, חילקנו את זה בצורה מאוזנת בין כולם".

התקציב הובא לממשלה באיחור תוך הפרת החוק שהכתיב את לוחות הזמנים לאישור התקציב. העיכובים נבעו בין היתר מנסיונותיו של סמוטריץ' להכניס חלק מהכספים הקואליציוניים לתוך בסיס התקציב.

בדבריו קרא שר האוצר לחברי הכנסת לא לגרום לעיכובים באישור התקציב שכן "העיכוב עלול לאותת שאיננו מפנימים את גודל השעה והאתגר או שחלילה איננו יכולים לו". עוד ציין כי "פגיעה או עיכוב בצעדים אלו ישפיעו באופן קריטי על האמון הפיננסי בשוק הישראלי".

פעילות לוחמי המילואים במלחמה (צילום: דובר צה"ל)
חיילי מילואים בפעילות ברצועת עזה | צילום: דובר צה"ל

סמוטריץ' התייחס בדבריו לסביבת הריבית הגבוהה שמייקרת את החובות שלוקחת מדינת ישראל כדי לממן את ההוצאות הנובעות מהמלחמה. "הבאנו לכאן היום תקציב אחראי, יחד עם התוכנית המאזנת ושורת תקנות שמגדילות את הכנסות המדינה, בעיקר משנת 2025. אלו יאפשרו לנהל את המלחמה עד הניצחון", אמר סמוטריץ'. "הכל תוך שמירה על אחריות פיסקלית שמייצרת אמון בכלכלת ישראל ולמנוע הידרדרות של כלכלת ישראל".

סמוטריץ' חזר בו מדברים קודמים שאמר בתחילת העבודה על גיבוש התקציב החדש, אז קרא לדלג מעל המוקש של סדר העדיפויות. בנאומו במליאה אמר סמוטריץ' כי "יש פה שינוי סדרי עדיפויות כי בסוף אין מה לעשות וצריך להעביר מדברים פחות חשובים לדברים יותר חשובים. יש פה המון כסף". דברים אלו זכו להפרעה מצד נציגי אופוזיציה.

לפיד: תקציב שמחזיר אותנו לערב 7 באוקטובר

ראש האופוזיציה לפיד תקף בחריפות את התקציב המוצע: "התקציב שמונח פה היום מחזיר אותנו לכל מה שהוביל לאירועים של השביעי באוקטובר – גסות הרוח, האדישות המוחלטת לצד השני, השיקול הפוליטי בלבד, העולם שבו אתה יודע שלממשלה לא אכפת ממך, אתה יודע שהממשלה עוסקת רק במה שטוב לה, אתה יודע שהיא צינית באופן טוטאלי".