חילופי דברים קשים בוועדת הכספים בין נציגי סיעות הימין ובין הח"כים הערבים בוועדה. לאחר שחה"כ אימאן חאטיב יאסין (רע"מ) דיברה על היקפו העמוק של הקיצוץ בתקציבי החברה הערבית התפרצו לכיוונה חברי הכנסת צבי סוכות (הציונות הדתית) ויצחק קרויזר (עוצמה יהודית), והאשימו אותה בהכחשת מעשי הטבח שביצע חמאס ביישובי עוטף עזה.

"את אמרת שלא אנסו נשים", האשים סוכות, וקרויזר הצטרף לדבריו. בתגובה קראה חטיב יאסין לעבר קרויזר "גזען, פאשיסט". "כשאנחנו אומרים 'ביחד ננצח' זה ננצח אתכם, אתם תומכי טרור", השיב סוכות לחטיב יאסין וחה"כ אחמד טיבי (חד"ש-תע"ל). לבסוף קטע יו"ר הוועדה חה"כ משה גפני (יהדות התורה) את חילופי הדברים.

סמוטריץ' בוועדת הכספים (צילום: מתוך שידורי ערוץ הכנסת)
סמוטריץ ומנכ"ל משרד האוצר בדיון בוועדת הכספים, היום | צילום: מתוך שידורי ערוץ הכנסת

האירוע החריף ארע בישיבת ועדת הכספים סביב חוק התקציב המתוקן ל-2024 בהשתתפות שר האוצר בצלאל סמוטריץ'. השר פתח את הדיון ואמר כי הוכיח ש"אפשר לעשות תקציב באחדות". לפי סמוטריץ', "אנחנו באים להקשיב, ובאופן טבעי אפשר גם לשנות. אני לא חושב שכל השכל נמצא אצלנו במשרד האוצר".

סמוטריץ' הוסיף כי "יהיו פה כאלו שיצעקו על תקציב הישיבות וכאלו על תקציב התאגיד. יהיו כאלו שיצעקו על תקציב הישיבות ואחרים על הבימה. לא תצליחו לגרור אותי למלחמות האלו. אין חשוב ולא חשוב, יש חשוב יותר. זה דורש קיצוצים כואבים וכל הסקטורים חווים אותם. השתדלתי שזה יהיה מאוזן. אני כבר אומר עכשיו: לא יהיה קיצוץ בתנועות הנוער, נשלים אותו. הקיצוץ הרוחבי הלך גם למקומות לא נכונים ונתקן את זה".

"התקציב הזה הוא לא 'יחד ננצח'"

"מעולם לא היה פער כל כך גדול בין דיבורים למעשים של הצמרת הכלכלית של מדינת ישראל. התקציב הזה הוא לא 'יחד ננצח'", פתחה חה"כ אורית פרקש-הכהן (המחנה הממלכתי) את חלק התייחסות הח"כים. "אנחנו מתבקשים לאשר תקציב עם גירעון הרבה יותר עמוק ממה שהבטחת. לא בכדי חברות הדירוג הביעו חוסר אמון בהנהגה הכלכלית של ישראל והחליטו להוריד גם את הדירוג וגם את אופק הדירוג.

"במקביל לשינוי הפרמננטי בהוצאות הביטחון מקודם חוק שיכפיל את ימי המילואים לאדם העובד ומשלם המיסים. אני מתחננת להתניע עבודה מקצועית כלכלית כדי שאגף התקציבים יראה לכולנו מה המחיר הכלכלי שמדינת ישראל על חוק הגיוס והמילואים הזה. גם על זה רמזו מודי'ס שיש בישראל סיכון דמוגרפי שאינו מטופל".

אורית פרקש-הכהן (צילום: דוברות הכנסת)
חה"כ אורית פרקש-הכהן | צילום: דוברות הכנסת

יו"ר הוועדה משה גפני (יהדות התורה) כעס על אורך דבריה של פרקש-הכהן וביקש שתסיים את דבריה: "את אומרת התקציב הזה מצוין אבל מה לעשות יש אברכים במדינה".

"קיבלת כלכלה צומחת מהממשלה הקודמת והפכת אותה לכלכלה צולעת", אמר חה"כ ולדימיר בליאק (יש עתיד). "לראשונה בהיסטוריה דירוג האשראי של ישראל ירד וזה רשום על שמך. השמדת המוניטין של ישראל בעולם, בסוף זה רשום על שמך. התקציב שאתה מגיש הוא תקציב מופקר. אני חושש שכבר השנה הגירעון יגיע למספר דו ספרתי. אתה שומר על 4 מיליארד בכספים קואליציוניים ומקצץ ברווחה ובבריאות, אבל מחריג את תלמידי הישיבות מקיצוץ רוחבי. יש פגיעה ממוקדמת בחינוך הממלכתי והקצאת כספים לעמותות שכיום בעת המלחמה מעודדות השתמטות מצה"ל".

סמוטריץ': "איזה עמותות? שמעתי סיסמאות כאלו, לא מכיר דבר כזה".

"הקיצוץ פוגע במיוחד בחברה הערבית"

"שר האוצר, האם אתה לא רואה קשר בין התקציב המגזרי שאושר ובין הורדת הדירוג? הרי היא לא נעשתה מיד עם פרוץ המלחמה", שאלה חה"כ מירב כהן (יש עתיד). "רואים שב-2023-2024 יש עדיין כ-10 מיליארד כספים קואליציוניים, בדקתי וכ-9 מהם הולכים לעידוד השתמטות, קצבאות אברכים ולמוסדות שמעודדים הימנעות מלימודי ליבה ושילוב בעבודה. מצד אחד אתה אומר נעלה קצבאות לאנשים שאינם מתגייסים ומצד שני נכביד את הנטל על הציבור המשרת. האם אתה לא רואה פה משהו שעלול לפגוע בתחושת האחדות?".

חה"כ מירב כהן (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
חה"כ מירב כהן | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"טבעי שאחרי כל מלחמה יהיה קיצוץ רוחבי. אך כאן אנחנו בקיצוץ שפוגע הכי קשה בחברה הערבית", התייחס טיבי לקיצוץ העמוק בתוכניות החומש לחברה הערבית. "מדובר במכות כלכליות, לא קיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה. יש כאן החלטה שפוגעת באופן ממוקד וכמעט קטלני בחברה הערבית. במיוחד תעסוקת נשים, תשתיות, מערכת הבריאות, שיכון וחינוך". טיבי הוסיף כי גם במשרד ראש הממשלה מסתייגים מהקיצוץ".

גפני אמר כי בכוונתו לערוך דיון על הקיצוץ בתקציבי החברה הערבית. בתגובה לכך התערב שר האוצר ושאל "על מה, על שוויון בנטל של הערבים? אני רואה שהאופוזיציה רגועה".

סמוטריץ': אפשר לקצץ מהקואליציוני

בסוף הדיון התייחס שר האוצר לדברים והודה בין היתר כי בתחילה העריך כי הגירעון יהיה נמוך יותר. "בשבוע הראשון למלחמה הערכנו שהמלחמה תהיה קצרה יותר ותעלה פחות. היקפי היערכות חמאס גדולים משחשבנו". סמוטריץ' הוסיף כי הח"כים רוצים מצד אחד להקטין את הגירעון ומנגד "שמעתי רק מאיפה לא לקצץ". לכך השיבו הח"כים כי דווקא יש להם הצעות מהיכן לקצץ.

יו"ר ועדת הכספים חבר הכנסת משה גפני (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
יו"ר ועדת הכספים חה"כ משה גפני | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"ההוצאה הציבורית במדינת ישראל לא גבוהה ביחס למקובל במדינות ה-OECD, אין הרבה איפה לחתוך בבשר החי של השירותים האזרחיים", אמר סמוטריץ'. "אבל לקצץ עוד 32 מיליארד שקל השנה זה לא יבוא מכספים קואליציוניים. אפשר לקצץ משם עוד 1-2 מיליארד שקל".

לכך השיבו נציגי האופוזיציה כי מדובר ב-9 מיליארד שקל בכספים קואליציוניים אך הם ישמחו גם לקיצוץ של 1-2 מיליארד מהם.

הדיון עלה לטונים גבוהים לאחר שרבים מהח"כים לא אהבו את תשובותיו של שר האוצר לסדרי העדיפויות. בן היתר התפתח ויכוח בין סמוטריץ' לבין חה"כ פנינה תמנו שאטה סביב תקציבים לקהילת יוצאי אתיופיה, עד שיו"ר הוועדה הורה לח"כית לצאת מהדיון.