בכירי המשק מצטרפים לקריאות לממשלה לעצור את המשך העברת הכספים הקואליציוניים על רקע הפגיעה במשק כתוצאה מהמלחמה. "זה הזמן לשינוי יסודי ומיידי בסדר היום התקציבי, לשם מניעת אסון כלכלי ארוך טווח. יש להסיט את כל התקציבים הקואליציוניים וכל תקציב אחר שאינו קשור לניהול המלחמה ותמיכה במשק, אך ורק למטרות מימון המלחמה וחיזוק כלכלי של העורף - עסקים ומשקי בית תוך התמקדות ביצירת צמיחה ארוכת טווח", כתבו חברי פורום העסקים במכתב שמופנה לראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר בצלאל סמוטריץ'.

בכירים באוצר נגד השר: למה פיצוי לבאר שבע ולא לראשל"צ?
מתווה החל"ת והפיצוי לעסקים הגיע לכנסת: אלו המחלוקות העיקריות
האוצר רוצה להעביר כסף לחינוך החרדי, במחנה הממלכתי מתנגדים
יותר ממחצית מהעסקים מדווחים על פגיעה בהכנסות

אתמול דווח כי משרד האוצר צפוי להביא לאישור הממשלה העברה של 300 מיליון שקל לחינוך החרד. סיעת המחנה הממלכתי בראשות בני גנץ החברה בממשלת החירום מסרה כי בכוונה להתנגד להעברת הכספים.

כעת מצטרפים לקריאה גם חברי פורום העסקים, המורכב מראשי כ-200 חברות הגדולות במשק. "למרות שאנו מצויים כבר חודש בתוך המלחמה, טרם הושקה תכנית כלכלית משמעותית לתמיכה במשק ובעיקר בעסקים ובמשקי הבית שנפגעו", כותבים חברי הפורום. "מרבית ההצהרות, טרם הפכו למעשים, ובינתיים מאות עסקים קורסים וכך גם משקי בית. הגיע הזמן לעצור דיבורים ולהתחיל מעשים!

הרס מנפילת רקטה באשקלון (צילום: רויטרס)
פגיעת רקטה באשקלון, בחודש שעבר. "מרבית ההצהרות טרם הפכו למעשים" | צילום: רויטרס

"יצירת ודאות מיידית בתנאים הקשים של המלחמה, עבור העסקים - קטנים כגדולים - כמו גם עבור משקי הבית, הינה הכרחית. כל השתהות ביישום צעדים משמעותיים גוררת נזקים בלתי הפיכים שייקח תקופה ארוכה לשקם, גם אחרי המלחמה.

"זהו זמן למעשים - לא לדיבורים. עדיפה תכנית טובה אך לא מושלמת שתיושם באופן מיידי וללא בירוקרטיות מיותרות, על פני תכנית מצוינת שייקח זמן ליישמה.

"לאור זאת אנו קוראים לראש הממשלה ולשר האוצר, להודיע עוד היום על יציאה מיידית לדרך של כל המתווים כגון אלו שהופעלו בקורונה ובנוסף הפעלה מיידית של כלל המענקים עליהם התחייב שר האוצר הבוקר.

כוחות צה"ל בשטח רצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
כוחות צה"ל ברצועת עזה. "עדיפה תוכנית לא מושלמת שתיושם מיידית מתוכנית מצוינת שייקח זמן ליישמה" | צילום: דובר צה"ל

"אנו קוראים לראש הממשלה ולשר האוצר להנחות שכלל התמיכות, ההטבות, ההלוואות בערבות מדינה ויתר הצעדים ייושמו באופן מיידי, החל מהיום, ללא בירוקרטיות או ועדות או תהליכים אחרים שנזקם עולה לאין שיעור על תועלתם, לבטח בתקופה שבה יצירת ודאות מסוימת הינה המטרה החשובה ביותר.

"במקביל אנו מפצירים בראש הממשלה ובשר האוצר להודיע לאלתר על ביטול כל התקציבים הקואליציוניים ואלו שאינם קשורים במלחמה והסטת מלוא התקציבים למניעת פגיעה בלתי הפיכה במשק".