מחדל הדרכונים: שר הפנים החדש משה ארבל בישר היום (שני) כי ארבע לשכות האוכלוסין הגדולות בארץ - ירושלים, ת"א, חיפה ובאר שבע יתמקדו בהנפקת דרכונים החל מאמצע חודש מאי. מדובר בפיילוט שבמסגרתו תתאפשר כניסה ללשכות גם ללא תור עבור הנפקת דרכונים מ-07:30 בבוקר ועד 22:00 בערב בין 14 במאי ועד 15 ביוני. בנוסף, ייפתח מרכז בבני ברק עבור דרכונים ביומטריים שהכניסה אליו תתאפשר רק באמצעות זימון תור מראש. 

סיקור N12

מי שיזמין תור לאותן ארבע לשכות לא יצטרך לחכות, אך גם אנשים שלא יזמינו תור יוכלו לקבל שירות. בהמשך לסוגיית הבוטים: "יציפו" את מדינת ישראל בתורים, וישראלים לא יצטרכו לקנות תורים. חשוב להדגיש, כי כן תתאפשר הנפקת תעודות זהות בארבע הלשכות הללו, אך לא הנפקת תמצית רישום ספח. 

במקביל, יוקמו מכונות להנפקה עצמית של דרכונים ביומטריים: במסגרת פיילוט יחוברו שתי מכונות בקריות, 3 מכונות נוספות יוצבו בתל אביב ועוד 3 בירושלים. 

מה חשוב לדעת

  • ארבע הלשכות שיוסבו להנפקת דרכונים בלבד הן הלשכה המרכזית בכל אחת מארבע הערים: ירושלים (ברחוב שלומציון), תל אביב (דרך מנחם בגין), חיפה (שדרות הפלי"ם) ובאר שבע (רחוב התקווה)
  • תתאפשר גם הנפקת תעודת זהות ביומטרית באותן לשכות ללא תור
  • תחילת הפעילות של ארבע הלשכות היא 14.5.23 ועד ל-15.6.23 - שעות הפעילות: 7:30–22:00
  • המרכז להנפקת דרכונים בבני ברק יאפשר הנפקה לדרכונים ביומטריים בלבד ועם הזמנת תור מראש
  • תחילת הפעילות של המרכז לדרכונים בבני ברק היא 15.5.23 (ללא תאריך סיום בשלב זה) - שעות הפעילות: 14:00–22:00
  • לקבלת שירות תתבקשו להביא: תעודת זהות ודרכון קודם (אם ישנו)
  • נוכחות של מבקשי הדרכון - חובה!

"להתאזר בסבלנות, יהיו תורים ארוכים"

שר הפנים ציין כי כל עובדי רשות האוכלוסין וההגירה ירתמו למהלך - וחלקם יועברו ממקומות אחרים בלשכה כדי לסייע בהנפקת הדרכונים. בנוסף, יוסיפו בלשכה משמרת נוספת שבה ינפיקו דרכונים כדי לעמוד בתפוקה של ההזמנות.

ארבל פנה לציבור: "המהלך נעשה עבור אזרחי מדינת ישראל, צריך להתאזר בסבלנות, יהיו תורים ארוכים - ואני מודע לביקורת שתביא הרבה מאוד אנשים ללשכות. תיערכו בהתאם, זה יכול לקחת כמה שעות. תבחרו יום בלי לחץ של זמן. אנשים יוכלו להתעדכן בזמן אמת לקראת מועד התור כדי שיוכלו בזמן ההמתנה לא לחכות בלשכה, אלא לנצל את הזמן. אנו מעוניינים למנוע סחר בתורים באמצעות בוטים. המטרה להגיע לחודשים יולי ואוגוסט ולהפחית את המשבר הדרמטי. הגיע הזמן לחולל שינוי - ובטוח שיחד עם העובדים המסורים השינוי יתבצע".

מנכ"ל רשות האוכלוסין אייל סיסו הוסיף: "אנחנו אחראים לטפל באירוע בזה, אזרחי ישראל זכאים לקבל דרכון ולטוס מתי שהם רוצים. יש תוכנית ארוכה יותר, עכשיו אנחנו מציגים מבצע של רשות האוכלוסין - כל המנהלים ברשות התגייסו".

"אנחנו מבקשים אורך רוח והרבה סבלנות", קרא סיסו, "הרבה יגיעו לארבעת הלשכות הגדולות - התאזרו בסבלנות. נמשיך ונפעל בהתאם - יש עוד תוכנית ארוכת טווח: להכניס מחשוב, מכונות להנפקה עצמית, גם הנפקת דרכון ביומטרי מרחוק, אנחנו רוצים להסתכל קדימה".

יו"ר ועדת הפנים ח"כ יעקב אשר בירך על המהלך: "אני מברך את ידידי שר הפנים משה ארבל ואת מנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה אייל סיסו, על שיתוף הפעולה ואימוץ ההמלצות שעלו בדיוני המעקב בוועדת הפנים נוכח משבר הדרכונים, ועל חשיבה יצירתית מחוץ לקופסה כדי לפתור את מצב החירום הקיים בישראל בנושא זה. הוועדה תמשיך לעקוב אחר יישום ההמלצות ותסייע בתיקוני חקיקה נדרשים ככל שיידרש".