סוכנות הדירוג הבין-לאומית פיץ' הודיעה היום (רביעי) שהיא לא משנה את דירוג האשראי של ישראל. משכך, הדירוג של ישראל בסוכנות נשאר A+ ולא ירד ל-A. עם זאת, בסוכנות מזהירים: "לרפורמה עשויה להיות השלכה שלילית על פרופיל האשראי של ישראל". 

"בעבר רפורמות מוסדיות שפגעו במוסדות, פגעו במדד שבאמצעותו מודדים מדינות. לא ברור אם ההשפעה בישראל תהיה דומה", כתבה הסוכנות. "ההשלכה השלילית על פרופיל האשראי עלולה לקרות בין היתר בגלל אפשרות שהחלשת האיזונים המוסדיים תוביל להחלטות מדיניות גרועות יותר, או לסנטנימנט משקיעים שלילי". 

נגיד בנק ישראל אמיר ירון (צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת)
פיץ' הזהירה מההתבטאויות נגד עצמאות הנגיד | נגיד בנק ישראל אמיר ירון | צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

בסוכנות התייחסו גם לקריאות של כמה חברי כנסת לאחרונה נגד התנהלות בנק ישראל, והזהירו מכך. "חלק מחברי הכנסת והממשלה הציעו לצמצם את עצמאותו של הבנק המרכזי בעניין הריבית", נכתב בדוח. "עד כה ראש הממשלה ושר האוצר התנגדו למאמצים אלו. זה לא המקרה כאן, אך היחלשות של עצמאות הבנק המרכזי תפגע באמינות קבלת ההחלטות במדיניות של ישראל, שזו כרגע נקודת החוזקה בדירוג שלה". 

"הצמיחה תישאר איתנה, האינפלציה תרד"

במשרד האוצר הסבירו גם את הבשורות הטובות שנובעות מהדוח של הסוכנות. "פיץ' צופה שצמיחת התמ"ג של ישראל תישאר איתנה בשיעור של 2.9% בשנת 2023, לאחר 6.4% בשנת 2022, למרות הטלטלה העולמית והידוק המדיניות המוניטרית שישפיעו על הצריכה הפרטית וההשקעות", אמרו באוצר. "הצמיחה תתבסס על המשך גידול היצוא בסקטור ההיי-טק ובתעשייה הביטחונית, גידול אוכלוסייה חזק, ולאחר העברת התקציב - גידול בהוצאות הממשלה. החברה צופה שהצמיחה תחזור לפוטנציאל ארוך הטווח, מעל 3%, בשנים 2024 ו-2025".

נתניהו במליאת הכנסת (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
נתניהו במליאת הכנסת | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

גם לגבי היחס חוב-תוצר, הסוכנות ציינה שהמצב בישראל ימשיך להשתפר. "החברה צופה שיחס החוב-תוצר ימשיך במגמת הירידה לשיעור של 57.9% עד שנת 2024, מ- 61.6% בשנת 2022 ו-68.9% בשנת 2021 (על פי נתוני בנק ישראל), על רקע צמיחה נומינלית חזקה וגירעונות מוגבלים", הסבירו באוצר. "ישראל שומרת על יכולת מימון חזקה הבאה לידי ביטוי בביקושים הגבוהים לאג"ח ממשלתיות ממשקיעים מקומיים".

באשר לאינפלציה, החברה מעריכה שהאינפלציה תגיע לשיא ברבעון הראשון של השנה ותתייצב בהדרגה לכ-3% עד סוף השנה. ההאטה תתבסס על הנחיתה הרכה של המשק הישראלי, עם התקררות מגזר ההיי-טק שהביא לגידול חזק בשכר המגזר הפרטי. כמו כן, החברה צופה שהעלייה במחירי הדיור תתמתן לאור הימצאות רכיב הריבית המשתנה במשכנתות וקצב בניית דירות גבוה. לבנקים בישראל קיים הון מספק והם בעמדה טובה לספוג עלייה בשיעור ההלוואות הבלתי מתפקדות.