ברקע המחאה החריפה של ההייטקיסטים נגד חקיקת המהפכה המשפטית, גורמי ממשל ביוון יזמו מפגשים עם יזמים ישראלים ששוקלים לעבור לחו"ל, כך פרסמנו לראשונה אמש (שלישי) ב"תוכנית חסכון". מדובר בבכירים רמי דרג מיוון - ובהם דיפלומטים ושרים, שפנו בעצמם ליזמי היי-טק ישראלים וקבעו איתם פגישות כדי לנסות ולשכנע אותם לעבור אליהם, תוך נכונות לעשות מה שנדרש לכך.

סיקור N12

בין הבכירים היוונים ליזמים הישראלים נערכו כבר שורת פגישות שבמהלכן הוצגו מצגות עם הצעות מפורטות. בין השאר הוצגו בהן סלי קליטה מאוד נדיבים להייטקיסטים שיעברו: הקלות במס הכנסה, הקלות במס חברות, הקלות במס הרווחים, אזרחות מואצת – וכן הקמת קהילות, בתי ספר ומשרדים בשכונות ויישובים שלמים עבור אותם ישראלים.

בשגרירות יוון בישראל לא הכחישו את הפרטים ואמרו: "קידום הזדמנויות להגדלת ההון הפנימי במדינה זו פרקטיקה נפוצה כמו מדינות אחרות, ליוון יש מנדט לעשות את זה במגוון רחב של תחומים". 

מגזר ההיי-טק נמצא בין מובילי המחאה נגד המהפכה המשפטית. בין החברות הישראליות המובילות שהודיעו כבר על הוצאת כספים מהארץ: וויז ופאפאיה. מייסד היוניקורן וורביט הודיע כי הוא יירד מהארץ ויספיק לשלם מיסים. רק לאחרונה פרסמנו כי מטה מאבק עובדי ההיי-טק פנה לחברות בבקשה להשבית את פעילותן מחר ב"יום השיתוק". 

"שטף של אנשים שייצאו מישראל"

אורי הדומי, יזם ומנכ"ל של מזור רובוטיקס, שהתראיין השבוע ל"תוכנית חיסכון" שיתף על המגעים המתקיימים בין אנשי עסקים ישראלים לבין מדינות אירופאיות שמציעות הטבות להייטקיסטים שיעזבו את הארץ. "הפנייה הגיעה ממדינות ידידותיות לישראל שלצערנו זיהו הזדמנות ופנו דרך ערוצים שונים, למספר אנשים, בכירים בתעשיית ההיי-טק הישראלית", סיפר הדומי.

אורי הדומי, היזם והמנכ"ל של מזור רובוטיקס (צילום: חדשות 12)
אורי הדומי, יזם ומנכ"ל של מזור רובוטיקס | צילום: חדשות 12

עם זאת, הדומי סירב לציין באילו מדינות מדובר: "לא חושב שנכון יהיה להגיד כרגע מי המדינות, זה גם לא נכון ליחסי החוץ של מדינת ישראל. אני כן יכול להגיד שאלה מדינות אירופאיות שמחפשות מנועי צמיחה ומעוניינות בכוח אדם איכותי. הן מזהות תהליך שלפיו יש שטף של אנשים שיצאו מישראל ויחפשו מקומות עבודה במקומות אחרים. הן רוצים להיערך לזה".