החובות - והשיטה: כשמגיע החשבון בתחילת השנה, לשלם ארנונה זה כאב ראש לא קטן. אבל מה קורה אם אתם משלמים מראש את מלוא הסכום ואז עוברים דירה או בכלל עוזבים את העיר? את הכסף שהעירייה חייבת לכם כנראה יהיה מאוד קשה להחזיר. הערב (חמישי) ב"תוכנית חיסכון" חשפנו, באמצעות התנועה לחופש המידע, את הסכומים שהעיריות גבו – ואת השיטה שלהן לא להחזיר את זה לתושבים. צפו בכתבה המלאה.

באר שבע חייבת לתושבים 6.7 מיליון שקלים. כדי לברר אם אתם זכאים לקבל החזר, תצטרכו להרים טלפון למוקד ולא תוכלו לעשות זאת דרך האתר. במידה ואתם זכאים, ותרצו את הכסף, תיאלצו למלא בכתב יד מסמך באתר העירייה - ולשלוח אותו במייל או בפקס. התראה אישית אוטומטית כמובן לא תקבלו.

בתל אביב הסכומים גבוהים בהרבה, שם העירייה חייבת לתושבים 130 מיליון שקלים. אמנם יש אתר שמאפשר לכם לבקש את הכסף בחזרה, אבל איך תדעו אם מגיע לכם מלכתחילה? בעירייה לא יספרו לכם ישירות. "העיריות באופן מפתיע או שלא מפתיע, לא מתנדבות להחזיר את הכסף הזה לציבור, וכך נוצר שיש בעיריות שונות בארץ מיליוני שקלים ששייכים לציבור", אמר אור סדן מהתנועה לחופש המידע. בעקבות פניית חדשות 12, בעיריית תל אביב החליטו להשיק מערכת אוטומטית שתחזיר את הכספים לתושבים שזכאים להם.

בחיפה סירבו להגיב לבקשתנו משום שמתנהלת מולם תביעה ייצוגית בעניין הזה בדיוק. על פי ההערכות, בעירייה חייבים 80 מיליון שקלים לתושבים. גם עיריית ירושלים לא נענתה לבקשתנו ולא מסרה את הנתונים. לקבל החזר אפשר שם באמצעות האתר, אבל להבין אם מגיע לכם בכלל - זה סיפור אחר. "אם יש לך החזר כספי אז כן, יש דרך", אמרה מוקדנית בעירייה כשנשאלה אם אין דרך לבקש את ההחזר באתר. "אבל אתה לא יודע אם יש לך, אני רוצה לבדוק לך את זה – אי אפשר באתר".

מנגד, יש עיריות שלשם שינוי עושות מאמץ. כך למשל ראשון לציון, שם סכום היתרה מופיע לתושבים באזור האישי באתר, ונציג בעירייה יוצר קשר עם תושבים שזכאים לכסף.

תגובת עיריית תל אביב-יפו: "כעירייה הטכנולוגית ביותר אנחנו שמחים לעדכן שבחודשים הקרובים נשיק פלטפורמה חדשנית לתושבי העיר שעברו דירה בתוך העיר שתוכל לבצע קיזוז אוטומטי בין חשבונות הארנונה. בינתיים, העירייה יזמה מהלך, כבר לפני מספר שנים, עבור תושבי העיר או תושבים שבחרו לעזוב את העיר, להשבת יתרות זכות בארנונה בצורה קלה ופשוטה, המסייע לכל מי שמחזיק או החזיק בעבר נכס הרשום בארנונה לבדוק אם מגיע לו החזר בגין יתרות זכות. הבדיקה ללקוחות בעלי ת.ז מתבצעת דרך טופס מקוון באתר העירוני ומתן מענה מיידי ללא המתנה, כשאם נמצאה יתרה והוגשה בקשה להחזר, היא מטופלת מיידית. לגבי תושבים הגרים באותה הדירה ומגיע להם החזר, בתלוש הארנונה עצמו אנו מעדכנים על יתרות קיימות ומקזזים אותן מהתשלום השוטף. חשוב לציין כי ניתן להגיש בקשה לא רק בארנונה, אלא גם באגרות מים וביוב, או היטל שמירה".

תגובת עיריית חיפה: "העירייה מיידעת את התושבים על יתרות זכות הנוצרות בחשבון הארנונה עקב פעולה המתבצעת בחשבון, כגון: שינוי השטח, הסיווג או המחזיק בנכס. באתר העירייה קיים טופס בקשה מקוון, אשר באמצעותו ניתן להגיש בקשה לקבלת החזר היתרה. במידה והחשבון השוטף משולם ביתר - מקוזז תשלום היתרה מחשבונות הארנונה באופן אוטומטי".