אחרי החשד לזיהום בקו הייצור של אבקת החלב במפעל תנובה, משרד הבריאות הודיע היום (שישי) כי הבדיקה יצאה חיובית. עם זאת הם הדגישו שמדובר במוצר שאינו משווק לציבור הרחב אלא למפעלים ומוסדות שממשיכים בעיבוד של המוצר.

"במסגרת חקירת הזיהום במפעל שטראוס עלה חשד לזיהום בקו הייצור של אבקת חלב של תנובה, הבוקר נמצאה הבדיקה חיובית לסלמונלה", אמרו במשרד הבריאות. חשוב להבהיר שמדובר במוצר שאינו משווק לציבור הרחב אלא למפעלים ומוסדות שממשיכים בעיבוד של המוצר. בדיקות של מוצרים סופיים שהשתמשו באבקת החלב כחומר גלם יצאו עד כה תקינים וללא זיהום".

לפי משרד הבריאות, כרגע יש עדות לזיהום באצווה אחת שיוצרה ב-9 באוגוסט 2021. משרד הבריאות ביצע עשרות רבות של בדיקות במעבדות שונות על מנת לוודא את היקף הזיהום. "יצויין כי בדיקות סביבתיות עדכניות במפעל תנובה נמצאו תקינות", הוסיפו במשרד. "הנחנו את תנובה לבצע החזרה יזומה לאבקות חלב מתאריכים 9 באוגוסט עד 25 באוגוסט 2021. בתאריכים אלו האבקות שווקו רק למפעלים ללא שיווק למוסדות".

במשרד הבריאות סיכמו: "שירות המזון הארצי ממשיך חקירה מול מפעלים שקיבלו את האצוות בתקופה זו. בנוסף הנחה משרד הבריאות את המוסדות המקבלים אבקת חלב לא להשתמש במוצר כמקדם בטחון עד לסיום התחקיר. משרד הבריאות ממשיך בבדיקות ובתחקיר האירוע ויעדכן את הציבור בממצאים".

אתמול הודיעו במשרד הבריאות על החשד לזיהום. במשרד הבריאות מסרו שהחשד התעורר בעקבות החקירה שנעשית סביב משבר הסלמונלה והזיהום שנמצא במפעל שטראוס-עלית בנוף הגליל. בינתיים לא הודיעו על ריקול של המוצרים, אלא רק על הפסקת השיווק שלהם למפעלים.

מתנובה נמסר: "אבקת החלב בתקופה האמורה שווקה לשמונה לקוחות תעשייתיים ומפיצים בלבד. המוצרים של חלק מהלקוחות עוברים פסטור ותהליכים תרמיים מחמירים. לגבי לקוחות שאינם מבצעים תהליכים כאלה, תנובה הציעה לאסוף את אבקת החלב מהם. החברה מעדכנת את כל שמונת הלקוחות הרלוונטיים כאמור, תנובה פועלת בתיאום מלא עם משרד הבריאות".