בבדיקה של פקחי משרד הבריאות במפעל תנובה בתל יוסף עלה חשד לזיהום סלמונלה בקו ייצור של אבקת חלב, כך הודיע היום (חמישי) המשרד. החשד התעורר בעקבות החקירה שנעשית סביב משבר הסלמונלה והזיהום שנמצא במפעל שטראוס-עלית בנוף הגליל. בינתיים לא הודיעו על ריקול של המוצרים, אלא רק על הפסקת השיווק שלהם למפעלים.

תנובה משווקת אבקת חלב כחומר גלם לכל החברות בשוק - גם למתחרות כמו גד וטרה, וגם לשטראוס. במהלך חקירת הזיהום במפעל שטראוס נערך גם דיגום של אבקת חלב שמייצרת תנובה ושהגיעה למפעל. דגימה אחת העלתה חשד לסלמונלה.

עם זאת, במקרה של שטראוס הממצאים המזוהמים נמצאו לפני הוספת אבקת החלב - לכן לא ברור בדיוק הקשר בין המקרים. "במסגרת החקירה של הזיהום במפעל שטראוס אנו מרחיבים את המעגלים ודוגמים עוד ועוד מפעלים שעלולים להיות קשורים", מסבירים במשרד הבריאות "זה תהליך רגיל שעושים בכל פעם". עוד מדגישים במשרד הבריאות כי "כרגע החשד לזיהום בתנובה הוא רק באצווה אחת".

מפעל שטראוס עלית בנוף הגליל (צילום: ויקיפדיה)
מפעל שטראוס בנוף הגליל | צילום: ויקיפדיה

"חשוב להבהיר שמדובר במוצר שאינו משווק לאנשים אלא למפעלים שממשיכים בעיבוד של המוצר, לרוב תוך חימום שלו, שמונע התרבות חיידקים במידה והם קיימים במוצר", נמסר מטעם משרד הבריאות. "בדיקות של מוצרים סופיים שלייצורם השתמשו באבקת החלב כחומר גלם יצאו עד כה תקינות ולא אותר זיהום. משרד הבריאות ממשיך בבדיקות לחקירת החשד".

מחברת תנובה נמסר בתגובה: "בבדיקה של משרד הבריאות נמצא חשד לזיהום באחד מקווי הייצור של אבקת החלב. חשוב להבהיר שמדובר במוצר שאינו משווק לצרכנים ושהינו חומר גלם לתעשייה ולמפעלים שמייצרים בתהליכי הייצור לרוב תוך חימום ופיסטור שמונע התרבות חיידקים אם הם קיימים במוצר. בדיקות של מוצרים סופיים שהשתמשו באבקת החלב כחומר גלם יצאו עד כה תקינים וללא זיהום. אנו פועלים בתיאום מלא עם משרד הבריאות ובהתאם להנחיותיו".

בתנובה הדגישו: "אבקת החלב מיום הייצור שבבדיקה לא סופקה לשטראוס. תנובה אינה מוכרת אבקת חלב למפעל השוקולד של שטראוס. כל המוצרים של תנובה תקינים ובטוחים לשימוש ולצריכה. אבקת חלב אינה נמכרת לצרכנים ואינה נמצאת בנקודות המכירה. היא משמשת כחומר גלם לשימוש תעשייתי בלבד".