הסגר השקט: את הדי הגל החמישי אנחנו מרגישים היטב בבתי החולים, אך למגפה ישנה השפעה מכרעת גם על הכלכלה. 427 אלף ישראלים יושבים היום בבית, והנתונים המדאיגים מעידים הן על האטה במשק והן על ירידה בצריכה.


ענף ההלבשה וההנעלה ספג את הירידה החדה ביותר לעומת הממוצע של חודש דצמבר: ירידה של 39 אחוזים, לפני נתוני מערכת שב"א. בענף המסעדנות, אמנם לא רואים שינוי משמעותי בהוצאות אשראי על הזמנות משלוחים הביתה, אך כשמסתכלים על הזמנות המקום למסעדות עצמן, ניתן לראות ירידה של 30 אחוזים. ההאטה במשק לא פוסחת על ענף התרבות, שסופג מכת ביטולים קשה. בזאפה לדוגמה, מדווחים על ירידה של 75 אחוזים ברכישות הכרטיסים לעומת תחילת דצמבר.


ענף התחבורה נפגע גם הוא מהסגר השקט. בכבישים אנו רואים ירידה של 13 אחוזים בשימוש בוויז ולפי נתוני פלאפון - גם ירידה של 26 אחוזים בשימוש במוביט, אפליקציית התחבורה הציבורית. הענפים היחידים שמדווחים על עלייה הם הפארם והמזון: רווחי רשתות המזון עולים ב-6 אחוזים ורשתות הפארם - ב-13 אחוזים יותר.

למערכת החינוך ולתחלואת התלמידים, השפעה רבה על המשק, שהרי ילד צעיר בבידוד - גם הורה בבידוד. במצב הנוכחי, בו יש יותר מ-190 אלף תלמידים חולים ומבודדים ובאחת מכל 3 כיתות בישראל - יש חולה קורונה מאומת, נראה שהורים רבים ימצאו עצמם עובדים מהבית או נעדרים.