רגע לפני סוף השבוע הצליחה הממשלה לאשר סופית את תקציב המדינה, זאת לאחר שהכריזה גם על תוכניות משמעותיות בתחום מחירי הדיור, עם תוכנית הדיור הממשלתית, ובתחום תנאי העבודה, עם ההכרזה על עסקת החבילה. בכל אחד מאלה ניתן למצוא שלל רפורמות גדולות שצפויות להשפיע לנו באופן ישיר על החיים במדינת ישראל. מהמחירים בסופר, דרך תלוש המשכורת שלנו ועד הפקקים בכניסה לגוש דן - מתי נתחיל להרגיש את השינויים האלה בכיס? לוח הזמנים המלא:

למרות שעד לסוף שנת 2021 נותרו פחות מחודשיים, ישנם כמה שינויים משמעותיים ומיידים שייכנסו לתוקף בימים ובשבועות הקרובים. ראשית מס הכלים החד-פעמיים, שנכנס לתוקף בתחילת החודש וייקר בעשרות שקלים את מחירי החד"פ בסופרים. בנוסף, השבוע תנסה לחוקק הכנסת בחקיקת בזק את העלאת מס הרכישה על דירות שניות, בניסיון לצנן את שוק הדיור ולהרחיק את המשקיעים. גם הגברת האכיפה בנתיבי תחבורה ציבורית תיושם בשבועות הבאים.

בשנה הבאה נראה כמה צעדים שעלולים לייקר לנו את החיים, לצד צעדים שבתקווה יוזילו אותם. מס על משקאות מתוקים צפוי להיכנס לתוקף כבר בינואר, ותקרת השימוש במזומן תרד משמעותית באוגוסט. ביוני 2022 תתחיל להיכנס לתוקף הרפורמה בייבוא, תחילה בתחום התקינה, מה שיוזיל משמעותית מוצרים רבים שכיום נאלצים לעבור מסלול בדיקה כפול בהגעתם לארץ.

עוד ייושמו בשנת 2022: השלב הראשון של הרפורמה בכשרות, שבו משגיחי כשרות מטעם המועצות הדתיות יוכלו לתת שירות לא רק בערים שלהם אלא בכל הארץ, שיתחיל לפעול ובתקווה ישפר את איכות הכשרות. בנוסף גיל הפרישה של נשים יתחיל לעלות לכיוון 65, ב-4 חודשים בכל שנה. שכר המינימום שנקבע בעסקת החבילה גם יעלה בפעימה הראשונה ב-100 שקלים ויעמוד על 5,400 שקלים.

בשנת 2023 צפויות להיות מיושמות רפורמות גדולות באופן מלא: ראשית, הרפורמה בייבוא תושלם, כולל פרק המזון והתמרוקים, מה שיוזיל את סל הקניות שלנו באופן משמעותי. כך גם הרפורמה בכשרות, שתושלם ואשר צפויה לשפר את איכות הכשרות בבתי עסק, אם כי לא בטוח שלהוזיל אותה. בנוסף, הגברת האכיפה בנתיבי התחבורה הציבורית תושלם, ותוגבר גם בתוך הערים.

יש לציין שבשנת 2023 יצטרכו לאשר תקציב חדש וחוק הסדרים חדש, כך שלרשימה הזו יתווספו רפורמות משמעותיות אחרות. בנוסף הבטיח שר האוצר אביגדור ליברמן לפתוח בשנת 2023, במקביל לבניית התקציב הבא, את כל הסכמי השכר במגזר הציבורי שמחכים להעלאות, כמו גם להעלות את שכר חיילי החובה. צעדים אלו, שיעלו למדינה הרבה כסף, יתלוו כנאה בצעדי מיסוי חדשים.

משנת 2024 ואילך נראה הרבה פרויקטים תחבורתיים קורמים עור וגידים לנגד עיננו. פרויטים שקיבלו את התקצוב שלהם כעת יתחילו לפעול רק בעוד 5 שנים ואפילו יותר. כך למשל המטרו בגוש דן, שהקווים הראשונים שלו יפעלו רק ב-2032, או הקו הכחול של הרכבת הקלה בירושלים שיפעל ב-2030. לפני כן, בשנים 2024-2025, הנסיעה ברכב פרטי בגוש דן ובערים הגדולות תהפוך ליקרה הרבה יותר, עם כניסתן לתוקף של אגרות הגודש והשינוי בתעריפי החניה בתוך הערים. בנוסף בשנת 2025 תושלם העלאת שכר המינימום בפעימות, ובדצמבר אותה שנה הוא יגיע ל-6,000 שקלים. ב-2035 תסתיים העלאת גיל הפרישה לנשים, וכולן יפרשו בגיל 65.