מרד מרכזי המסחר: בניגוד להנחיות משרד הבריאות ולמרות איומי המשטרה באכיפה מוגברת, הבוקר (חמישי) נפתחו לקהל הרחב שלושה מרכזי קניות: מתחם ביג בכרמיאל, הקניון הגדול בפתח תקווה וקניון בת ים. הכניסה למתחמים תהיה על פי כללי התו הסגול – למחוסנים בלבד. המרכזים החדשים מצטרפים למתחמי ביג ברחבי הארץ שנפתחו בתחילת השבוע. המשטרה הגיעה למרכזי המסחר שנפתחו והחלה לחלק קנסות ואזהרות לבעלי החנויות. פורום ראשי המסחר שלח לשר לביטחון הפנים אמיר אוחנה מכתב התרעה לפני הגשת עתירה לבג"ץ.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כתבות נוספות ב-N12:

בניגוד להצהרת פורום ראשי המסחר על חזרה לפעילות של כלל העסקים, המסעדות, השווקים והקניונים – בסופו של דבר רק שלושה מרכזים נפתחו. ראש עיריית בת ים, צביקה ברוט, הביע התנגדות לפתיחת הקניון בעירו, אך פורום ראשי המסחר הודיע כי דעתו של ראש העירייה לא תשפיע על ההחלטה לפתוח.

כתב N12 שהגיע הבוקר לקניון בת ים היה צריך להראות לשומר בכניסה אישור שהוא כבר התחסן לקורונה. עם הצגת אישור החיסון בהודעת SMS, הוא קיבל מדבקה ירוקה והותר לו להיכנס לקניון. הכלל להכנסת אנשים לקניון: אם אתה מתחת לגיל 60 מספיק חיסון ראשון בלבד, אם אתה מעל גיל 60 אז תצרך להציג אישור שקיבלת שני חיסונים.

בינתיים המקום נראה יחסית ריק מלקוחות, ובעיקר בולטים לעין פקחי העירייה שדואגים שאנשים יישמרו על ההנחיות ויסתובבו עם מסכות. חנויות בודדות בקניון באמת פתחו את החנות ללקוחות. רוב החנויות לא מקבלות קהל או שהם מנסים למכור באמצעות טייק אוויי. 

קניון בת ים נפתח בניגוד להנחיות (צילום: ביג קניון בת ים)
צילום: ביג קניון בת ים

גם בכניסה לקניון הגדול בפתח תקווה השומר בכניסה דרש אישור חיסון מכל אדם שניסה להיכנס. "אין לי שום בעיה עם זה והלוואי שכולם היו עושים את זה", אמר ל-N12 דורון, אחד מהלקוחות שהגיע למקום. "כעיקרון אסור להם לפתוח, אבל אם כבר פתחו שיעבדו לפחות לפי זה. למה צריך לסבול את כל אלה שלא התחסנו? אם הם לא רוצים להתחסן זו בעיה שלהם". לצד זאת, שוטרים שהגיעו למקום החלו לתת אזהרות לבעלי החנויות.

מתחם ביג צ'ק פוסט בחיפה גם כן נפתח היום. שוטרים מתחנת זבולון הגיעו לבצע אכיפה במקום, ונתקלו במנהל המתחם שהאשים אותם באכיפה בררנית. "לוויות, הפגנות, שמחות, חתונות במגזר החרדי והערבי אתם אוכפים?", הוא שאל אותם. "אני חושב שיש פה אכיפה בררנית ושלחו אתכם כדי להיכנס בחנויות ובמסחר". השוטר השיב לו: "המטרה שלנו היא לצמצם את התחלואה ולהילחם בנגיף. אני באתי לפה לראות שהכל בסדר. אנחנו ביחד, אני לא נגדך - יש לנו מטרה משותפת". בסופו של דבר, השוטרים סגרו חלק מהחנויות במקום.

קניון בת ים
קניון בת ים, הבוקר
קניון בת ים
קניון בת ים, הבוקר
שוטרים בקניון הגדול בפתח תקווה
שוטרים מבצעים אכיפה בקניון הגדול בפתח תקווה

שחר תורג'מן, יו"ר התאגדות רשתות המסחר הגיע לסיור בקניון בת ים והדגיש כי "אם יינתנו קנסות - אנחנו לא נשלם את הקנסות". תורג'מן הוסיף: "אני אומר לבעלי העסקים שאולי ממשלה אין בירושלים, אבל יש שופטים בירושלים.  אני לא רואה שופט שיגזור עלינו קנסות כשנראה לו איפה הייתה תחלואה ואיפה לא הייתה תחלואה, איפה הייתה אכיפה ואיפה לא הייתה אכיפה. אל תיכנעו. תפתחו. תחזיקו מעמד. אל תהיו פראיירים. אל תהיו עבדים נרצעים של ביבי נתניהו - אנחנו נמשיך במאבק שלנו ולא ניכנע לגחמות של ממשלת ישראל".

רה"מ דרש אכיפה מוגברת

מוקדם יותר השבוע, המשטרה הודיעה כי האכיפה בשטח תוגבר לנוכח הפרסומים על הפרת ההנחיות המתוכננת מצד בעלי העסקים. בהקלטות מישיבת הממשלה שנחשפו אמש במהדורה המרכזית, ראש הממשלה נתניהו נשמע מביע דאגה מאיומי הפתיחה של המסחר בניגוד להנחיות. נתניהו דרש מהשר אוחנה לאכוף בסקטור זה ביתר שאת. "המרווח שיש לנו בגלל האתגור של מערכת הבריאות הוא מרווח קטן מאוד", רה"מ נשמע אומר בהקלטה. "על כן אנחנו חייבים לנהוג בזהירות מרבית וכך אנחנו עושים".

שוטרים בקניון (צילום: אבשלום שושני, פלאש 90)
שוטרים בקניון בת ים | צילום: אבשלום שושני, פלאש 90

"אני לא מקבל שאין פתיחה פרטיזנית (של המסחר), יש", הדגיש נתניהו, "ואת זה אומר שר הבט"פ (אוחנה), ולכן אתם צריכים לפעול עם החוק שהעברנו כלפיהם. תאכפו בצורה תקיפה. אני מציע שבישיבה הבאה תמסור לנו דוח על אכיפה מול אלה שאתה יודע, בראש מורם, מצהירים, שהם פועלים בניגוד לחוק. לצורך זה תפעלו, יש לך את האמצעים".

"אם תהיה אכיפה - נעתור לבג"ץ"

הבוקר, פורום ראשי המסחר איים כי אם הפעלת ופתיחת הקניונים "תופרע על ידי משטרת ישראל על פי הנחיית ראש הממשלה – נחל מיידית בתהליך הגשת עתירה לבג"ץ בגין אפליה בררנית".

לטענת ראשי הפורום, רה"מ "לא מיהר לתת הוראות אגרסיביות שכאלו בעת קיום אירועים מטרידים הרבה יותר, כגון הלוויות וחתונות המוניות במגזר החרדי והערבי או במקרים של הפעלת בתי תלמוד בזמן הסגר במגזר החרדי".

_OBJ

"לא ניתן שמגזר המסחר ימשיך להיות מופלה לרעה וישמש עלה התאנה והקורבן הראשי של מר נתניהו וממשלת ישראל שהחליטו כנראה לגזור גזר דין מוות על מאות אלפי עסקים", נכתב בהודעה מטעם פורום ראשי המסחר. "פותחים  היום את הקניונים במתווה כניסה של תו ירוק ובהפעלה  מלאה של תו סגול. ממשלת ישראל - משטרת ישראל - אנחנו עושים את העבודה בשבילכם. אל תפריעו".

לפי הודעת הפורום, הפתיחה של החנויות והעסקים תהיה לפי כללי התו הסגול, וכניסת העובדים והלקוחות תתאפשר רק במקרים מוגדרים: אנשים מתחת לגיל 60 שקיבלו את מנת החיסון הראשונה, אנשים מעל גיל 60 אחרי מנת החיסון השנייה, מחלימים מקורונה, בעלי תוצאת בדיקת קורונה שלילית בתוקף של 72 שעות וכן ילדים מתחת לגיל 16.

מהנהלת קניון בת ים נמסר כי הקניון ייפתח הבוקר על פי התכנון. "כל עובדי הרשתות והחנויות הינם עובדים מחוסנים והחנויות יופעלו בהתאם לתו הסגול, ורק מבקרים שתושאלו ועברו סינון מדוקדק ע"פ הגדרות התו הירוק יורשו להיכנס לקניון", נכתב בהודעה מטעמם. "הציבור המחוסן מוזמן לחזור לשגרה בריאה לצד הקורונה".