ראש הממשלה ושר האוצר הבטיחו פעם אחר פעם שהכסף ייכנס בצורה חלקה ומהירה לחשבונות של בעלי עסקים שסובלים מהפסדים כבדים בעקבות משבר הקורונה. היום (רביעי) הגיע רגע האמת והכסף שהובטח אמור להיכנס לחשבונות. רבים מהעצמאיים דיווחו כי קיבלו מענק של כמה אלפי שקלים מהמדינה, אך מבחינתם מדובר רק בטיפה בים: "חילקו לנו פירורים, איך אפשר לחיות חמישה חודשים מסכום כזה?". 383,000 זכאים כבר קיבלו את המענק לחשבון הבנק. N12 מלווה במיזם מיוחד בעלי עסקים שסובלים מהפסדים כבדים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

נעמה צדקיהו בת ה-53, תושבת מודיעין ובעלת המסעדות 'קפית', בדקה הבוקר את חשבון הבנק וראתה את ההעברה מרשות המסים. "החודש יהיה גזר דין מוות לשולמנים רבים", אמר ל-N12. "אם נרדמתי אתמול בשלוש בלילה וקמתי בשש וחצי – זה אומר הכול". נעמה מעריכה את ההפסדים של העסקים שלה בתקופה הקורונה בכ-800 אלף שקלים. מבחינתה, המענק פשוט לא מספיק: "אני יודעת שאנחנו בנקודת אל-חזור. צריך לקבל החלטות נוקבות, קשות, מורכבות, עם השלכות רוחביות ועתידיות. אין אופק כלכלי או חברתי. הכול אווירת נכאים וחוסר ודאות".

נעמה בת ה-53, תושבת מודיעין, הקימה יחד עם בעלה משה שתי מסעדות: 'קפית', מסעדה חלבית בת שש שנים במודיעין ו'הקסבה', מסעדת בשר שהוקמה בעיר זמן קצר לפני הקורונה.

נעמה צדקיהו, בעלת המסעדות
נעמה צדקיהוגם השף הפרטי ברק אלמיש קיבל הבוקר מענק לחשבון הבנק שלו – 2,154 שקלים בלבד נכנסו לחשבון. "חילקו לנו פירורים. אני אשמח שיסבירו לי איך אפשר לחיות חמישה חודשים מ-6,100 שקלים. זה כל מה שקיבלתי בכל המענקים יחד. פשוט אי אפשר".

אלמיש הוא שף כבר יותר מ-15 שנה ועובד בשורה של מסעדות מוכרות. בשנים האחרונות הוא עובד כשף פרטי. האירועים הם תחום עונתי ומשתנה ואלמיש הצליח להכניס לטענתו כ-60,000 שקלים בחמישה חודשים.

ברק אלמיש, שף פרטי
ברק אלמיש

לין גורביץ', בעלת בית ספר להתעמלות, היא אחת מהנפגעות הקשות של משבר הקורונה. מאמצע חודש מרץ היא מדווחת שעברה להכנסות אפסיות. הבוקר נכנס לחשבון הבנק שלה מענק של 2,899 שקלים בלבד. מענק זה מצטרף לסכום זהה שקיבלה במענקים הקודמים. "זה מגוחך, אי אפשר לחיות מזה", אמרה ל-N12.

גם עבור מי שקיבלו סכום משמעותי יחסית במקדמה, האמון בממשלה לא חזר. "עמדו הפעם במילה ועל זה אי אפשר להתווכח", אמר ל-N12 שי קציר, בעל הפאב דבלין בירושלים, שראה הבוקר כי 7,500 שקלים נכנסו לחשבונו. "זה לא פרס, זה מה שמגיע לנו וזה מוכיח שכשרוצים להעביר מהר אפשר. הלוואי שכל החלקים בתוכנית הסיוע יעבדו ככה - אבל אני עדיין מתקשה מאוד להאמין".

על אף שברוב המקרים נראה שהכסף כבר נכנס לחשבונות, יש גם מי שכלל לא קיבלו סיוע. אלעד בורנשטיין, בעל מותג שמלות הכלה 'ברוניי' איבד את פרנסתו עם הפסקת החתונות. הוא איחר בהגשת הדוח באמצעות רואת החשבון שלו בשל הסגר ולא קיבל את המענקים הראשונים - וכעת שוב לא קיבל שקל לחשבון הבנק שלו. "המקדמה מבוססת על הזכאות במענקים הקודמים, אני מנסה לדבר איתם ולהסביר את המצב ולא מקבל מענה אמיתי. אני בלי הכנסה ושוב הממשלה פשוט שכחה אותי", אמר ל-N12.

אלעד בורנשטיין, בעל מותג שמלות הכלה ברוניי (צילום: נוי אורקבי)
אלעד בורנשטיין | צילום: נוי אורקבי

N12 החל במיזם מיוחד במסגרתו נעקוב יחד עם ארבעה בעלי עסקים ועצמאיים אחרי מצב העברת הסיוע הממשלתי לחשבונות הבנק וקבלת המענקים. ההפסדים של הארבעה והציפייה לסיוע שיעזור להם להרים קצת את הראש מעל המים הוא סיפורם של מאות אלפים בישראל.