בעלי העסקים והעצמאיים כבר שבעים מהבטחות, לפחות עשרת אלפים מהם יצאו ביום שבת האחרון לכיכר רבין למחאה נגד התנהלות הממשלה בנושא הכלכלי. בחודשים האחרונים הוצגו כמה תוכניות סיוע והופרחו הבטחות לאלו שסבלו מירידה משמעותית בהכנסות, אך המענקים עליהם הצהירו בממשלה הגיעו באיחור, או לא הגיעו כלל. N12 מלווה במיזם מיוחד בעלי עסקים שסובלים מהפסדים כבדים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

ראש הממשלה ושר האוצר עלו פעם אחר פעם והבטיחו מענקים נדיבים, אך ברשות המסים מימשו רק חלקים מהסיוע. 90% מתקציב הפעימה הראשונה, 76% מהפעימה השנייה ורק כ-38% מתקציב הפעימה השלישית להשתתפות בהוצאות הקבועות של העסקים. ביום שלישי הקרוב צפויים להיכנס לחשבונות הבנק של הזכאים לסיוע מענק מיידי של עד 7,500 שקלים, אותם הם יראו ביום רביעי.

N12 החל במיזם מיוחד במסגרתו נעקוב יחד עם ארבעה בעלי עסקים ועצמאיים אחרי מצב העברת הסיוע הממשלתי לחשבונות הבנק וקבלת המענקים. ההפסדים של הארבעה והציפייה לסיוע שיעזור להם להרים קצת את הראש מעל המים הוא סיפורם של מאות אלפים בישראל.

אלעד בורנשטיין, בעל מותג שמלות הכלה ברוניי

אלעד בורנשטיין, בעל מותג שמלות הכלה ברוניי
אלעד בורנשטיין, בעל מותג שמלות הכלה ברוניי | צילום: נוי אורקבי

אלעד הוא יזם בתחום הכלות והבעלים של חברת ברוניי. מחזור העסק שלו עומד על יותר מ-400 אלף שקלים בחודש בימי שגרה וההוצאה הקבועה שלו על משכורות לעובדים ושכירות עוברת בקלות את מאה האלף ש"ח. עם ביטולי החתונות, גם שמלות הכלה כבר לא נמכרו ועד שהצליח לגבש את דו"ח ההוצאות-הכנסות עם רואת החשבון במגבלות הסגר, הוא איחר את המועד למענקים ולא קיבל אותם בפעימות הקודמות.

בחישוב שעשה יחד עם רואת החשבון שלו עולה כי הוא צפוי להיות זכאי למענק של 7,500 שקלים ביום שלישי הקרוב. בהמשך הוא מעריך שהוא אמור לקבל מענק של כ-100 אלף שקלים בחודש בגין ההוצאות הקבועות.

שי קציר, בעל הפאב דבלין בירושלים

קציר הוא אחד מהבעלים של הפאב האירי המוכר בירושלים. במהלך 14 שנות קיומו אירח ה"דבלין" הופעות ונחשב כמוכר ואהוב מאוד בעיר. קציר לא היה זכאי לפעימה הראשונה ואילו במהלך חודש מאי הוא קיבל מענק של 10,500 שקלים במסגרת הפעימה השנייה.

בין 13 במרץ ו-27 במאי הפאב היה סגור לגמרי, אולם קציר קיבל מרשות המסים הודעה כי הוא אינו זכאי להחזר הוצאות קבועות כלל במסגרת הפעימה השלישית. קציר מספר שהתקשר למוקד רשות המסים, אך לא קיבל מענה. הוא מעריך שהפסדיו מגיעים למאות אלפי שקלים. 

אתמול קיבל קציר הודעה מרשות המסים. על פי העדכון הוא זכאי ל-7,500 שקלים שייכנסו לחשבונו ביום שלישי. ביום רביעי, טוענים בעדכון, הוא כבר יראה את הכסף.

נעמה צדקיהו, בעלת המסעדות קפית והקסבה

נעמה צדקיהו, בעלת המסעדות
נעמה צדקיהו, בעלת המסעדות "קפית" ו-"קסבה"

נעמה בת ה-53, תושבת מודיעין, הקימה יחד עם בעלה משה שתי מסעדות: קפית, מסעדה חלבית בת שש שנים במודיעין והקסבה, מסעדת בשר שהוקמה בעיר זמן קצר לפני הקורונה. צדקיהו מעריכה את ההפסד שלה בתקופת הקורונה בכ-800 אלף שקלים. על פי ההודעה שקיבלה אמורים להיכנס לחשבונה 6,134 שקלים במסגרת המענק המיידי לעצמאים ביום שלישי.

ברק אלמיש, שף פרטי

ברק אלמיש, שף פרטי
ברק אלמיש, שף פרטי

אלמיש הוא שף כבר יותר מ-15 שנה ועובד בשורה של מסעדות מוכרות. בשנים האחרונות הוא עובד כשף פרטי. האירועים הם תחום עונתי ומשתנה ואלמיש הצליח להכניס לטענתו כ-20,000 שקלים מדי חודש.

במענקים הקודמים קיבל אלמיש בסך הכל 4,000 שקלים בלבד, כעת נודע לו כי הוא צפוי לקבל ביום שלישי 2,154 שקלים בלבד. הוא אמר ל-N12 כי ההודעה שקיבל "מאכזבת ומכעיסה", בכל זאת בשל המצוקה הכלכלית הוא מחכה לראות את הכסף מגיע לחשבון הבנק.