הטבות למעסיקים לאחר ההגבלות שפגעו ויפגעו בהכנסות: הערב (ראשון) הושגה הסכמה בין האוצר והמעסיקים - כך פורסם לראשונה ב-N12. המתווה שהושג בדיונים יעלה לאישור ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהכריז אתמול על ההגבלות - ובהן סגירת כל עסקי תרבות הפנאי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אלו פרטי ההסכמות המלאים:

  • דחייה של תשלומי המע"מ והחשמל עד לסוף אפריל או אמצע מאי. סוגיית דחיית תשלומי הארנונה והמים עדיין נבחנת.
  • אם מורידים את המגזר העסקי לרמת פעילות של 30% -  המעסיקים יוציאו את העובדים לחל"ת או לחופשה.
  • כל עובדי המדינה הלא חיוניים יצאו לחופשה – עדיין לא הוחלט אם זה יהיה על חשבון ימי החופשה שמגיעים להם.
  • העברה של לפחות 3 מיליארד שקלים – תקציב ייעודי שיעבור לעסקים, על פי קריטריונים שיבנו. לא מדובר על פיצוי לעסקים שנסגרו.
  • נוסף על כך, הגיעו להסכמה לגבי העצמאיים – הפיצוי לקבוצת העצמאיים יהיה בגובה 250 מיליון שקלים על פי נוסחה שתיקבע. הפיצוי, כאמור, צפוי לנוע בין 4,000 ל-7,000 שקלים.
  • הגדלת הערבות של המדינה במתן הלוואות לעסקים קטנים. 

אמש פרסמנו לראשונה כי רשות המיסים דוחה את תשלום המע"מ, ובמקום המועד המקורי - שהיה אמור להיות היום - המס ישולם במועד מאוחר יותר. "ההחלטה על הדחייה התקבלה במטרה להקל על המגזר העסקי המתמודד עם ההשלכות הכלכליות של התפשטות וירוס הקורונה בארץ ובעולם, ושל הצעדים שננקטים במטרה לצמצם את פגיעתו באוכלוסייה".

שדרות רוטשילד ריקות בגלל הקורונה
שדרות רוטשילד ריקות בצל הקורונה

עוד הובהר כי המשרדים במערך המסים הונחו לפעול תוך "התחשבות מרבית" בבעלי העסקים שנקלעו לקשיים, וכי "לא חל שינוי במועדים לדיווח ותשלום מקדמות וניכויים למס הכנסה".

בתדרוך לעיתונאים הנחה ראש הממשלה על סגירת קניונים, בתי קפה ומסעדות. ההגבלות יהיו תקפות למשך חמישה שבועות, לאחר הפסח – עם הסתייגות: אם קצב ההדבקות ישתפר, חלק מהמגבלות יוסרו. כפי שהבהיר גורם בכיר, לא צפוי סגר, אלא בעיקר הגבלות שנועדו למנוע התקהלויות. תהיה המלצה לשלוח כמה שיותר עובדים לעבודה מן הבית. רשתות המזון יישארו פתוחות כל העת. ‎