קנייה של תותים בימים אלו ברשתות השיווק צפויה להכאיב מאוד לכיס שלכם. ברשתות נותנים שלל הסברים מדוע המחירים גבוהים כל כך, כמו למשל תנאי מזג האוויר. אבל אם תשאלו את החקלאים – תקבלו תשובה אחרת לגמרי: כי אפשר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בלה וחנן בעלה הם חקלאים ממושב דקל במועצה האזורית אשכול. הם בני 70, לא עשירים, אבל אם נבחן את המחירים בשוק – הם מגדלים 'זהב אדום'. "מי יכול היום לשלם 60 שקל לקילו?", שואלת בלה שפייזר. "זה הזוי. מקומם מאוד".

עליה במחירי התותים (צילום: החדשות12)
מגדלי התותים בישראל: "מקומם" | צילום: החדשות12

"אם אני מכרתי ב-20 שקל קילו תותים", סיפרה בלה. "ראיתי אותם ברשתות ב-60 שקל לקילו". גם ארז וויסבורד, חקלאי וראש שולחן תותים במועצת הצמחים מסכים: "מאוד כואב לנו שיש מי שגוזר קופון על הסיפור הזה. בהחלט אפשר למכור ב-20, 25. אין מקום לקנות ב-13 ולמכור ב-40, זה פער לא הגיוני".

ושימו לב לפערי התיווך: מחיר לקילו תותים מהחקלאי נע בממוצע בין 20-30 שקל לקילו. ברשתות השיווק המחיר כמעט כפול; ברשת "שופרסל" תשלמו 55.45 שקל לקילו, ב"מגה בעיר" 51.44, ב"ויקטורי" 47.06, ב"יוחננוף" 47.28, וב"רמי לוי" תשלמו 45.79 שקלים לקילו תותים – והרשימה עוד ארוכה.

"לא יעלה על הדעת שחקלאים מוכרים את הסחורה הנפלאה שלהם ב-15 שקלים לקילו, והצרכן ישלם מעל 45 – 50 שקלים לקילו", אמר עופר מרום, מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות. "פערי התיווך הנגזרים על ידי רשתות השיווק לא מתקבלים על הדעת".