"אנחנו לא נגד החיילים, אבל החשש שלנו שתהיה היתקלות בין החיילים שנכנסים ויוצאים מן הכפר לבין צעירים חמומי המוח" - כך אמרו אמש תושבים בכפר מנדא שבגליל לחדשות 2. הסיבה לחשש: חיילי צה"ל בלבוש לא שגרתי מבצעים פעילות לא שגרתית - בתוך הכפר.

תושבים רבים הבחינו אתמול הבחין בכניסה לכפר מנדא בכוחות צה"ל הפועלים בשטח הכפר. מספר גדול של חיילים הגיעו בג'יפים מסוג "האמר" ורכבי "סופה" אל הכפר, כשהם לבושים מדים הדומים למדי הנחתים האמריקנים.

תושב הכפר: "חשבתי שהגעתי לבגדד"

"חשבתי שנכנסתי לבגדד ולא לכפר שלי", אמר אחמד תושב הכפר לחדשות 2. "הרי הכל מצביע על כך - גם המדים וגם הכלים בשטח, עובדה שבילבלה אותי אבל לא הפתיעה אותי, כיוון שלא מדובר בפעם הראשונה".

לדברי תושבי הכפר, בעבר התקיימו אימונים נוספים של יחידות צבא בכפר הממוקם ליד צומת המוביל בצפון, צומת מרכזי שבסביבתו יישובים יהודים רבים. רק לפני כחצי שנה תיעדו מצלמות אבטחה של אחד מתושבי הכפר קבוצת חיילים מתאמנים בחצר ביתו לפנות בוקר.

יחידה מיוחדת או תרגיל של פיקוד העורף?

תושבי כפר מנדא עדיין מנסים להבין מדוע הפעם, בניגוד לביקורי הצבא בכפר בעבר, הגיעו החיילים במדים שונים. חלק מהתושבים אומרים שלא מדובר בכוחות צבא רגילים, אלא ביחידה מיוחדת שהוקמה לאחרונה על מנת להתמודד עם איומים מצד ערביי ישראל בזמן מלחמה. זאת, כלקח מאירועי מבצע עופרת יצוקה ביישובים הערביים בצפון.

גורם לא רשמי דיווח שפעילות הכוחות הינה חלק מהיערכות הצבא במסגרת תרגיל "נקודת מפנה 3" של פיקוד העורף שנערך בימים אלה. נוסף על כך, חשוב לציין כי צה"ל עושה שימוש באופן שגרתי במדים מנומרים מעודפי הצבא האמריקני כמדי ב'.

מדובר צה"ל נמסר באופן רשמי כי "אין בצה"ל יחידות העוסקות בערביי ישראל. באשר לתיעוד שהובא על ידי אתר ערוץ 2, הנושא ייבדק".

מאוחר יותר התקבלה מצה"ל התגובה הבאה: "לאחר בדיקה מקיפה נמצא כי הכוח המצולם בכתבה הינו כוח שריון ששימש למטרות ביום אוייב במהלך תרגיל שנערך באזור. בשום שלב של התרגיל לא התבצעה כניסה של הכוח לשטח הכפר". 

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?