משפחת זיגייר (צילום: רשת ABC האוסטרלית)
זיגייר ובני משפחתו | צילום: רשת ABC האוסטרלית

בעוד מקור המעורה בפרשה סיפר כי משפחתו של בן זיגייר, סוכן המוסד לכאורה שהתאבד בכלא אמורה לקבל פיצויים בסך מיליוני שקלים, כחלק מהסכם עם המדינה, באוסטרליה דווח כי משפחתו כלל לא ידעה במה הוא הואשם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח בעיתון The Australian, למרות שהוריו לא ידעו מדוע הוא נכלא, הם לא הטילו ספק כי הוא התאבד והאמינו שהרשויות בישראל שומרות על החוק ועל הזכויות שלו כאסיר.

חבר המשפחה הנרי גרינר, סיפר לעיתון כי הכיר אותו במשך שנים ושקשה לו להאמין שמישהו כמו בן זיגייר יהיה סוכן מוסד. "הוא לא היה קשוח וקשה לדמיין אותו כאיש מוסד - 'לא היה לו את זה'." לדבריו, משפחתו נפגעה עמוקות ממותו ואביו אף פרש מתפקיד בכיר בקהילה היהודית באוסטרליה.

"קשה להאמין שהיה סוכן מוסד" (צילום: http://www.theaustralian.com.au/)
"קשה להאמין שהיה סוכן מוסד" | צילום: http://www.theaustralian.com.au/

"התחייבו לפצות משפחת האסיר X"

במקביל, מקור המעורה בפרשה סיפר לעיתון "הארץ" כי המדינה חתמה על הסכם פיצויים עם משפחתו של בן זיגייר, במסגרתו התחייבה להעביר למשפחה מיליוני שקלים. על פי הדיווח, ההסכם נחתם לפני כחודש וחצי בלבד, לאחר שהסתיים הליך חקירת סיבת המוות של זיגייר בכלא איילון בדצמבר 2010. עם תום הבדיקות, התברר כי זיגייר אכן התאבד בתאו - ועקב כך, על פי הדיווח, המדינה התחייבה לשלם למשפחתו פיצויים.

הגורם הוסיף כי המשא ומתן אודות גודל הפיצויים שהתחייבה המדינה להעניק למשפחה, נמשך יותר משנה וכי הושגה הסכמה בנושא לאחר שנשיאת בית משפט השלום בראשון לציון, השופטת דפנה בלטמן-קדראי קבעה כי אכן מדובר בהתאבדות.

עוד דווח כי החקירה בדבר נסיבות מותו של האזרח האוסטרלי ממוצא יהודי, נערכה תחת איפול ונמשכה למעלה משנה וחצי מסיבות שאינן ברורות. הסכם הפיצויים למשפחה נחתם לאחר שהוגשה תביעת פיצויים מרגע מעצרו של זיגייר, לפני כשלוש שנים.

פרשת האסיר X - הסיקור המלא:

"ייתכן ויש עוד אסירי X בישראל"

"זהותו הבדויה של זיגייר נועדה להגנתו"

עדות צוותי ההצלה: "לא נמצא שום אמצעי להתאבדות"

דיווח: בן זיגייר היה ממחסלי מבחוח

"בעולם החדש אי אפשר להסתיר דברים"

שר החוץ האוסטרלי: "דרשנו מישראל לערוב לשלומו של זיגייר"

האם בן זיגייר "החליף צדדים" כסוכן?

פרשת "האסיר X": זיגייר עבר התמחות במשרדו של השר נאמן

הכתב האוסטרלי: "שיטת המוסד - להחליף שם יהודי לשם אנגלו-סקסי"

אביו של "האסיר X" שובר שתיקה: זה כואב מדי

צפו בתחקיר האוסטרלי: "האסיר X"