פרשת האסיר X בן זיגייר (צילום: חדשות 2)
המדינה התחייבה לשלם פיצויים? | צילום: חדשות 2

סערת פרשת האסיר X עדיין נמשכת: מקור המעורה בפרשת האסיר ששימש על פי הדיווח כסוכן מוסד, טוען כי המדינה חתמה על הסכם פיצויים עם משפחתו של בן זיגייר, במסגרתו התחייבה להעביר למשפחה מיליוני שקלים - כך מדווח עיתון "הארץ".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח, ההסכם נחתם לפני כחודש וחצי בלבד, לאחר שהסתיים הליך חקירת סיבת המוות של זיגייר בכלא איילון בדצמבר 2010. עם תום הבדיקות, התברר כי זיגייר אכן התאבד בתאו - ועקב כך, על פי הדיווח, המדינה התחייבה לשלם למשפחתו פיצויים.

הגורם הוסיף כי המשא ומתן אודות גודל הפיצויים שהתחייבה המדינה להעניק למשפחה, נמשך יותר משנה וכי הושגה הסכמה בנושא לאחר שנשיאת בית משפט השלום בראשון לציון, השופטת דפנה בלטמן-קדראי קבעה כי אכן מדובר בהתאבדות.

עוד דווח כי החקירה בדבר נסיבות מותו של האזרח האוסטרלי ממוצא יהודי, נערכה תחת איפול ונמשכה למעלה משנה וחצי מסיבות שאינן ברורות. הסכם הפיצויים למשפחה נחתם לאחר שהוגשה תביעת פיצויים מרגע מעצרו של זיגייר, לפני כשלוש שנים.

"העבירות בוצעו במקום העבודה" (צילום: רשת ABC)
כלא איילון | צילום: רשת ABC

"ייתכן ויש עוד אסירי X בישראל"

בכיר המוסד לשעבר רפי איתן אמר הבוקר בריאיון לתכנית "בוקר טוב ישראל" עם אפי טריגר בגלי צה"ל כי ייתכן ויש עוד אסירים בעילום שם שמוחזקים בכלא. "יכול להיות שיש עוד אסירים המוחזקים בעילום שם מפני שמדינת ישראל לא דומה לאף מדינה אחרת. ישראל נמצאת במלחמה מתמשכת אשר מחייבת טכנולוגיה מסוג כזה או אחר", הבהיר הבוקר. "ישראל היא אי הנמצא בתוך ים עוין של מדינות שלצערי נמצאות עדיין במאה ה-14".

לדבריו, "האיום על ישראל מתמשך וקיים ולכן אין שום ברירה - צריך לקיים מערכות מהסוג הזה שמתופעלות על ידי שירותי המודיעין שלנו, למרות מה שקורה בתקשורת העולמית". הוא גם ציין כי הסתרת אסיר היא אחד מהכלים שמדינת ישראל אימצה בכדי להגן לעצמה: "עצם הגילוי של האסיר והבאת התצלומים שלו ברבים מביא לכך שבמקומות בהם הוא עבד ייחשפו האנשים אשר הוא יצר איתם קשר או עבדו יחד איתו לטובתנו - לכן אין ברירה במקרים כאלה אלא לשמור על איש כזה".

פרשת האסיר X - הסיקור המלא:

"ייתכן ויש עוד אסירי X בישראל"

"זהותו הבדויה של זיגייר נועדה להגנתו"

עדות צוותי ההצלה: "לא נמצא שום אמצעי להתאבדות"

דיווח: בן זיגייר היה ממחסלי מבחוח

"בעולם החדש אי אפשר להסתיר דברים"

שר החוץ האוסטרלי: "דרשנו מישראל לערוב לשלומו של זיגייר"

האם בן זיגייר "החליף צדדים" כסוכן?

פרשת "האסיר X": זיגייר עבר התמחות במשרדו של השר נאמן

הכתב האוסטרלי: "שיטת המוסד - להחליף שם יהודי לשם אנגלו-סקסי"

אביו של "האסיר X" שובר שתיקה: זה כואב מדי

צפו בתחקיר האוסטרלי: "האסיר X"