טיל "החץ" בפעולה (צילום: רויטרס)
מערכת ההגנה הישראלית 'חץ' | צילום: רויטרס

הגאווה הישראלית איכזבה הפעם: הפנטגון בארה"ב מדווח כי נכשל הניסוי הישראלי-האמריקני במערכת ההגנה "חץ 2" הלילה מול חופי מדינת קליפורניה. שיגור הטיל אמנם נכשל, אך מערכות אחרות של הטיל פעלו ביעילות.

הניסוי שנערך משדה ניסוי טילים בארה"ב הופסק לפנות בוקר בעקבות תקלה טכנית. בניסוי שהוגדר במערכת הביטחון כ"מבחן למערכת החדשה", התגלתה בעיית תקשורת בין מרכז הבקרה למשגר הטיל, ולכן והחלט לעצור את הניסוי, למרות שטיל המטרה כבר שוגר.

גורם בפנטגון דיווח כי שיגור הטיל נכשל בשל תקלות שהתגלו בעת הניסוי. על פי הדיווח, מערכת הפעלת הטיל זיהתה הפעלת דמה - אך בשל בעיות שלא פורטו, הטיל לא שוגר אל המטרה. במערכת הביטחון טוענים שהטיל לא שוגר בגלל תקלה שהתגלתה במערכת הקשר.

פצצה הוטלה ממטוס

במסגרת הניסוי הוטלה פצצה ממטוס קרב אמריקני אותו החץ היה אמור ליירט. כאמור, הטיל לא שוגר, אך המערכת הצליחה לשתף אינפורמציה הדדית בזמן אמת עם מערכת טילי ההגנה האמריקנית.

לאחר שיגור טיל המטרה, נכנסה מערכת החץ לפעולה. המכ"מ גילה את המטרה והעביר את נתוניה אל מרכז ניהול הירי אשר חישב תוכנית הגנה נגדה. לא כל תנאי הניסוי לשיגור מיירט החץ התקיימו, ולכן הטיך המיירט לא שוגר. עם זאת, יעדי בחינת הקישוריות עם המערכות אמריקאיות הושגו במלואן. צוותים משותפים לישראל ולארה"ב בודקים את הגורם לתקלה כדי לחדש את הניסויים בימים הקרובים.

חץ 2 הוא פיתוח משודרג של מערכת החץ שמתוכננת להעניק הגנה מפני התקפת טילים ארוכי טווח על ריכוז אוכלוסייה.

"כיפת ברזל" בפעולה

_OBJ

בתחילת השבוע פרסמנו תמונות ראשונות מתוך הניסוי המוצלח של מערכת "כיפת ברזל" שנערך שבוע קודם לכן. בתמונות ניתן לראות בבירור את המערכת משגרת את המיירט לעבר טיל הגראד, והוא מושמד כליל בעודו באוויר.

על פי התכנון, תוכל מערכת "כיפת ברזל" אחת להגן על עיר בגודל שדרות ואמורה להיות מושקת במהלך 2010, לאחר דחיות רבות במערכת הביטחון. בחיל האוויר כבר הקימו את גדוד "כיפת ברזל" ומתכוננים שם לקליטת המערכת.

בקרוב: המבחן האמיתי של ה'חץ 2'

כל נראה הניסוי של מערכת 'כיפת ברזל'

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?