המצוקה גוברת
הריסות בעזה | צילום:

צה"ל מרחיב את התקיפות בשטח הרצועה, ובחמאס מנסים למצוא כל דרך אפשרית להגיע להפסקת אש: יו"ר הלשכה המדינית של הארגון, חאלד משעל, הגיע היום (א') בחשאי לטורקיה במאמץ לקדם מתווה לרגיעה. בניגוד לחמאס, שפונה לטורקיה, בג'יהאד האסלאמי קראו להנהגה המצרית לסייע ולפעול באופן דומה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מנהיג הג'יהאד האסלאמי בדמשק, רמדאן עבדאללה שלח, ביקש היום מ"ההנהגה המצרית לשים לנגד עיניה את האינטרס של העם הפלסטיני ואת האינטרס של העם המצרי. בזכות ההיסטוריה, הקשר, השכנות והאחווה.

"התוקפנות הזו לא יכולה להימשך באכזריות כזו ובעוצמה כזו מבלי שתיענה במהלך מצרי ובקריאה מצרית ברורה שירסנו את האויב וייאלצו אותו להפסיק את מתקפתו על העם הפלסטיני".

בישראל ציננו את הידיעות לגבי הפסקת אש. השר ישראל כץ אמר לחדשות 2 כי "הפסקת אש אינה עומדת על הפרק. יש כאן אויב עם מנהיגות שאנו חייבים להיאבק בו".

"צוק איתן" - עדכונים אחרונים:

בן 16 נפצע קשה מפגיעת רקטה באשקלון

תיעוד: כך הותקף המשגר שירה למרכז

כרוזים ברצועה: "פעולה זמנים קצרה"

האולטימטום פקע. חמאס לתושבים: "שובו לבתיכם"

ב-12:00 בצהריים פקע האולטימטום של צה"ל לתושבי צפון הרצועה. על פי דיווחים של כלי תקשורת פלסטיניים, אלפי אזרחים עזבו את בתיהם מחשש לפעולה עוצמתית. בחמאס קראו לתושבי צפון הרצועה לשוב מיד לבתיהם ולשמש כמגן אנושי. בהודעה רשמית של הארגון נכתב: "כל מי שהתפנה שישוב לביתו. סיכוי גדול יותר שבית ריק יופצץ". זמן קצר לאחר מכן - החל צה"ל לתקוף באזור.

צה"ל הגיב בירי טנק. ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
כוחות צה"ל ליד הרצועה | צילום: רויטרס, חדשות

על פי הודעת צה"ל, על האזרחים היה לפנות את בתיהם עד השעה 12:00 בצהריים היום לכיוון דרום לג'בעליה אל-בדר דרך שארע אלפלוג'ה. "הפעולה של צה"ל עומדת להיות זמנית וקצרה", נכתב בהודעה שנמסרה לתושבים. "מי שלא יקשיב להנחיות צה"ל יסכן את חייו ואת חיי משפחתו. היזהרו והישמרו".

גורש, שוב. חאלד משעל, ארכיון (צילום: AP)
הגיע בחשאי לטורקיה. משעל | צילום: AP

בעקבות הודעת צה"ל, נמסר מאונר"א (סוכנות הסעד לפליטים פלסטינים של האו"ם) כי כ-5,000 בני אדם כבר התפנו למוסדות הסוכנות. בשל הלחימה במסגרת מבצע "צוק איתן" הועברה הבוקר ישיבת הממשלה השבועית מירושלים למחנה הקריה בתל אביב. "אנחנו מכים בחמאס בעוצמה הולכת וגוברת", אמר נתניהו. "החמאס מסתתר במסגדים ומשתמש בתושבי עזה כמגן אנושי, אנחנו משתמשים במערכות הגנה נגד טילים להגן על אזרחי ישראל".

ראש הממשלה הבהיר כי מערכת הביטחון נערכת להמשך המערכה: "נמשיך לפעול באורך רוח, בנחישות ובאחריות כדי להחזיר את השקט". הוא לא התייחס לאפשרות של כניסה קרקעית, אך הדגיש כי המבצע רחוק מסיום. "איננו יודעים מתי יסתיים המבצע. זה עשוי לקחת עוד הרבה זמן".

מבצע "צוק איתן" - כל העדכונים:

הבוקר: רקטות יורטו מעל השפלה ואשדוד

שמועה: "להיכנס למקלט ב-12:16"

מגעים להפסקת אש: משעל בטורקיה