מתחזים בווטסאפ
בהלה מיותרת | צילום: חדשות 2

שוב שמועות, שוב בוואטסאפ, ושוב לחץ רב ובהלה בציבור: ישראלים רבים קיבלו הבוקר (א') הודעה שיוחסה לפיקוד העורף וקראה לכל תושבי ישראל להיכנס למרחבים מוגנים בשעה 12:16. דובר צה"ל הכחיש את ההודעה, אך זו הספיקה בינתיים להגיע לרבבות משתמשים ולעורר דאגה רבה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בהודעה, שהופצה על ידי גורמים לא ידועים, נכתב: "הודעה מפיקוד העורף. בשעה 12:16 צה"ל תוקף בעזה חזק נא להיות בשעה זו סמוך למרחב מוגן. ההודעה חלשה על כל תושבי הארץ, נא להעביר הודה זאת בדחיפות לקבוצות אחרות".

ההודעה גררה בהלה רבה מצד אמהות לילדים בגן וכן בקרב תושבים שנמצאים בחוץ. "כמה אנשים קיבלו את זה במשרד וכבר אמרנו שנזמין אוכל ולא נצא לאכול בחוץ", סיפר לחדשות 2 Online עובד בחברת היי-טק בתל אביב. "מזל שהפעם צה"ל הוציא הכחשה מהר, אז חזרנו לשגרה". אחרים אמרו כי מההתחלה ההודעה נשמעה להם חשודה: "ממתי צה"ל מודיע על תקיפות? ועוד על שעה מדויקת? זה לא הגיוני".

521881
ישראלים בעת אזעקה | צילום:

צה"ל: נבחן את זה בהפקת הלקחים

דובר צה"ל הוציא הכחשה להודעה: "גל השמועות שפורסם בשעות האחרונות הכולל דיווחים כוזבים אודות הודעות מפיקוד העורף אינם מהימנים וחסרי ביסוס".

בצה"ל קראו לציבור לנהוג באחריות ולא לקחת חלק בקידום שמועות בלתי מבוססות. בשיחה עם חדשות 2 הוסיף הדובר תא"ל מוטי אלמוז: "אנחנו בוחנים את הנושאים האלה ונטפל בזה בהפקת הלקחים".

גם במשטרה התייחסו להודעה: "בשעות האחרונות מופצות ברשתות החברתיות שמועות חסרות כל ביסוס ודיווחים כוזבים בשם פיקוד העורף, כביכול. ברצוננו להבהיר כי תוכן הדברים אינו נכון ולא הופץ ע"י פיקוד העורף. במקרה שיהיה על מה להתריע - נדאג לעדכן אתכם בצורה מסודרת ובאופן רשמי".

שלשום, ישראלים רבים דיווחו כי קיבלו מסרון מצה"ל בבקשה לענות על סקר מוכנות אישית על תפקוד פיקוד העורף, וחשבו שמדובר בזיוף של חמאס. אלא אז, בניגוד להיום, ההודעה הייתה אותנטית.

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv