אירוע רודף אירוע: סמוך לשעה 16:05 (שני) נמסר על אירוע ירי במנהרת הר הצופים בירושלים, כשאש נפתחה לעבר חייל כבן 20 מקטנוע שחלף במקום. מצבו הוגדר קשה. עדי ראייה דיווחו כי שני החשודים נראו נמלטים לכיוון שכונת ואדי ג'וז שבמזרח העיר. כוחות משטרה גדולים מנהלים מצוד אחר היורים. ככל הנראה מדובר באירוע על רקע לאומני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מפקד משטרת מחוז ירושלים, ניצב יוסי פריינטי, אמר: "התקבל דיווח על ירי באזור מנהרת הר הצופים. כוחות שהגיעו למקום הבחינו בחייל שנורה מטווח קצר על ידי אדם לבוש שחורים - ורץ לכיוון קטנוע שחיכה לו בקרבת מקום. מאבטח של משרד הפנים שהיה בסביבה ירה לכיוון האופנוע וככל הנראה לא הצליח לפגוע ביורים משום שהם הצליחו להימלט. כוחות גדולים מנסים כעת לאתר את הקטנוע החשוד והאזור כולו נסגר". הוא העריך כי מדובר בניסיון פיגוע.

ראש העיר ירושלים ניר ברקת שהגיע לבית החולים הדסה הר הצופים, אמר לחדשות 2 כי "החייל הגיע לבית החולים בהכרה. הוא הוכנס לחדר ניתוח וכולנו מתפללים להחלמתו המהירה". ברקת הוסיף כי אירועים מעין זה עלולים לקרות בכל מקום בארץ. "אני חושב שבזמן הזה כל תושבי מדינת ישראל ובוודאי תושבי ירושלים צריכים להעלות את רמת העירנות".

נסיון פיגוע בירושלים (צילום: אבי קשמן, חדשות 2)
צילום: אבי קשמן, חדשות 2

מוקדם יותר היום אירע פיגוע דריסה בבירה. מחבל שנהג בטרקטור דרס למוות הולך רגל וניגח בעוצמה אוטובוס שנסע ברחוב שמואל הנביא. מעוצמת הפגיעה התהפך האוטובוס על צידו. 7 בני אדם, בהם נהג האוטובוס, נפצעו קל. שני שוטרים וסוהר של יחידת "נחשון" שהגיעו למקום פתחו באש לעבר המחבל והרגו אותו. הנהג, מוחמד ג'עביס, תושב ג'בל-מוכאבר במזרח ירושלים, היה מוכר למשטרה בעקבות אירוע לאומני קודם.

האירוע התרחש סמוך למלון "עץ הזית" בבירה. הדחפור יצא מאתר בנייה סמוך ודרס צעיר בן 30. לאחר מכן, המשיך בדרכו אל הכביש ודהר לכיוון האוטובוס. "באתי לעלות לאוטובוס, עפתי ונפלתי על הרצפה", שחזר אזרח שהתכונן לעלות לאוטובוס. "פתאום אני קולט טרקטור מתחיל לכווץ את האוטובוס".

עוברי אורח שחזו באירוע פתחו בצעקות והזעיקו את השוטרים והסוהר. השלושה שלפו את האקדחים שברשותם וירו לעבר המחבל משני כיוונים וחיסלו אותו. עובר האורח שנדרס נפצע בתחילה אנושות - אך צוות של מגן דוד אדום נאלץ לקבוע את מותו בזירה. למרבה המזל, האוטובוס היה ריק מנוסעים - וכך נמנע אסון גדול עוד יותר.

מקורות פלסטינים טוענים כי ביתו של בן דודו של המחבל נהרס בשבועות האחרונים בג'בל מוכאבר, לא ברור אם מדובר ברקע לפיגוע היום. "מדובר ביוזמה מקומית, מדובר בפטריוט. העם הפלסטיני הוא אחד, גם בעזה, גם בגדה וגם במזרח ירושלים, כולנו חלק מהמערכה וכולנו נהיה חלק מהניצחון", אמר היום נציג חמאס חוסאם באדרן, פעיל חמאס בכיר וממשוחררי עסקת שליט הנמצא בקטאר.