פיגוע בירושלים: מחבל שנהג בטרקטור דרס למוות הולך רגל וניגח בעוצמה אוטובוס שנסע ברחוב שמואל הנביא בירושלים. מעוצמת הפגיעה התהפך האוטובוס על צידו. 7 בני אדם, בהם נהג האוטובוס, נפצעו קל. שני שוטרים וסוהר של יחידת "נחשון" שהגיעו למקום פתחו באש לעבר המחבל והרגו אותו. הנהג, מוחמד ג'עביס, תושב ג'בל-מוכאבר במזרח ירושלים, היה מוכר למשטרה בעקבות אירוע לאומני קודם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האירוע התרחש סמוך למלון "עץ הזית" בבירה. הדחפור יצא מאתר בנייה סמוך ודרס צעיר בן 30. לאחר מכן, המשיך בדרכו אל הכביש ודהר לכיוון האוטובוס. "באתי לעלות לאוטובוס, עפתי ונפלתי על הרצפה", שחזר אזרח שהתכונן לעלות לאוטובוס. "פתאום אני קולט טרקטור מתחיל לכווץ את האוטובוס".

זירת פיגוע הדריסה (צילום: רויטרס)
הטרקטור הפוגע | צילום: רויטרס

עוברי אורח שחזו באירוע פתחו בצעקות והזעיקו את השוטרים והסוהר. השלושה שלפו את האקדחים שברשותם וירו לעבר המחבל משני כיוונים וחיסלו אותו. עובר האורח שנדרס נפצע בתחילה אנושות - אך צוות של מגן דוד אדום נאלץ לקבוע את מותו בזירה. למרבה המזל, האוטובוס היה ריק מנוסעים - וכך נמנע אסון גדול עוד יותר.

מקורות פלסטינים טוענים כי ביתו של בן דודו של המחבל נהרס בשבועות האחרונים בג'בל מוכאבר, לא ברור אם מדובר ברקע לפיגוע היום. "מדובר ביוזמה מקומית, מדובר בפטריוט. העם הפלסטיני הוא אחד, גם בעזה, גם בגדה וגם במזרח ירושלים, כולנו חלק מהמערכה וכולנו נהיה חלק מהניצחון", אמר היום נציג חמאס חוסאם באדרן, פעיל חמאס בכיר וממשוחררי עסקת שליט הנמצא בקטאר. 

"הפך את האוטובוס בעזרת הכף"

מפקד מחוז ירושלים ניצב יוסי פריינטי עדכן לאחר האירוע: "נהג טרקטור שבתוכו היה מחבל יצא מאתר הבנייה ויצא מהכביש מרחק של 150 מטר. בכביש הוא נתקל באוטובוס, באמצעות הכף הוא הפך את האוטובוס על צדו. שני שוטרים וסוהר יחידת נחשון הבחינו במתרחש ופתחו באש לעברו. מהירי נהרג המחבל. בסופו של דבר נמנע כאן אירוע חמור מאוד הודות לתגובת השוטרים והסוהר".

לדבריו, המשטרה היתה ערוכה לתרחיש מסוג זה. "בתקופה האחרונה, לאור האירועים, אנו נמצאים בהיערכות שיא", עדכן פריינטי. "צפינו אירוע כזה והיינו ערוכים לקראתו".‎

פיגוע הדריסה אתמול בירושלים (צילום: יוסף ששון)
השוטר והסוהר חיסלו את המחבל | צילום: יוסף ששון

ברקת: "תרחיש שכולנו צפינו"

"זה תרחיש שכולנו צפינו שיקרה", אמר בצער ראש עיריית ירושלים ניר ברקת. "אנחנו מנחים את התושבים לשמור על עירנות. זו תושייה של שוטר, שראה ממש בתחילת הנסיעה של המחבל רץ עם אקדח שלוף וחיסל את המחבל בתחילת הניסיון שלו לייצר פיגוע. אנחנו מודעים לכך שזו תקופה רגישה, ולכן אנו צריכים לגלות עירנות לחפצים חשודים ולאירועים חשודים. נחזור מהר ככל שניתן לשגרה".

ברקת ביקש באותה נשימה להרגיע את הרוחות בעיר. "באופן נחרץ אף אחד אסור שייקח את החוק לידיו. צריך להשאיר את העבודה למשטרה וכוחות הביטחון שיודעים לעשות את העבודה. זה יכול היה לקרות בכל מקום בארץ", הוא הבהיר.

אחרי האירוע התקהלו בזירה מספר פועלים ופתחו בקריאות של "מוות לערבים". כוחות משטרה פינו אותם מהמקום.

זירת פיגוע הדריסה, אתמול (צילום: Flash 90)
האוטובוס לאחר פגיעת הטרקטור, היום | צילום: Flash 90

פיגוע באמצעות טרקטור היא שיטת פעולה שהיתה נפוצה לפני מספר שנים. בשב"כ מכנים פעולות מסוג זה "טרור עממי" - אותו קשה לסכל יותר בהשוואה לטרור מאורגן. על רקע הלחימה הנמשכת בעזה, בחמאס מנסים להבעיר את השטח, בין היתר קוראים בארגון לתושבי הגדה לצאת ולבצע פיגועים. כעת בודקים בשב"כ ובמשטרה את נסיבות המקרה ומי שלח את המפגע.

מוחמד ג'עאביס
המחבל מוחמד ג'עביס | צילום:

למרות שטרם ברור מי האחראי לפיגוע, דובר חמאס בעזה בירך על מה שכינה 'פעולת התנגדות אמיצה' בירושלים:"זו תגובה טבעית למעשי הטבח בעזה. יש להגביר ההתנגדות על כל צורותיה ובכל רחבי פלסטין".