ספינות של חיל הים ירו הבוקר פגזים לעבר ספינת דייג של פלסטיני סמוך לחוף הים של רצועת עזה. הפלסטינים מדווחים כי גבר ונערה נפצעו כתוצאה מהירי. מדובר צה"ל נמסר כי מדובר בירי הרתעתי. התקרית הזו מוכיחה, שוב, עד כמה רגישה הפסקת האש בין ישראל לחמאס. ראש הממשלה אהוד אולמרט, שדיבר הבוקר עם תלמידים ומורים, הביע תקווה כי תקופת הרגיעה תימשך לאורך זמן.

"הירי נורה מספינה ופגע בסמוך לבית הממוקם על החוף במחנה פליטים", אמר הבוקר ד"ר מואייה חסאנין. "מהירי נפצעו גבר וילדה שהלכו ברחוב. פגז נוסף התגלה במרחק של כמאה מטרים בשטח פתוח ליד בנין של האו"ם".

בדובר צה"ל אמרו כי ספינות חיל הים ביצעו ירי הרתעתי לעבר כלי שיט פלסטיני שעבר על חוקי אכיפת הדייג ברצועה. בצה"ל בודקים את טענות הפלסטינים על כך שכתוצאה מהירי נפצעו שני אזרחים.

"לישראל יש שכנים שקשה לצפות אותם", אמר אולמרט הבוקר. "אני מקווה שישראל לא תצטרך להפעיל שוב את הכוח הרב שהיא הפעילה". ראש הממשלה הביע צער על הנפגעים האזרחים בצד הפלסטיני במבצע עופרת יצוקה ואמר: "מדובר, ברובם, באנשים שכמונו רוצים שקט ושלווה והפכו קורבן של חמאס. הם ירו עלינו וגרמו להרג אצלם".

אולמרט הדגיש כי כל דיבור בעניינו של החייל החטוף גלעד שליט עלול גרום נזק. הוא סרב לענות לשאלה האם יש סיכוי שגלעד יחזור עד סוף כהונתו  ואמר:" רק אחרי שגלעד יחזור נוכל לומר מי בעד, מה נאמר ומתי".

ראש הממשלה אמר כי הוא לא תקף את שר הביטחון אהוד ברק או מתח ביקורת על תפקודו במערכה.  "אהוד ברק היה ראש ממשלה כושל והוא יודע שאני חושב כך", אמר אולמרט. "עכשיו, כשהוא מתמודד לראשות הממשלה, חשבתי שאולי כדאי להזכיר את זה". בכך אישר אולמרט את הדברים שאמר לעיתונאי בן כספית ממעריב.

 

ספינת הדיג התהפכה בלב ים. אילוסטרציה (צילום: ארכיון חדשות 2)
צה"ל ירה על סירת דייג פלסטינית | צילום: ארכיון חדשות 2
צה"ל תקף משגר

ביום שלישי, יומיים לאחר ההודעות ההדדיות של ישראל וחמאס על הפסקת האש - האש התחדשה: צה"ל הגיב באמצע השבוע על ירי של פעילי טרור לעבר כוחות צה"ל ברצועת עזה וירי מרגמות לעבר ישראל.

בסביבות השעה 13:00 בצהריים אירעו שני מקרים של ירי לעבר כוחות צה"ל. ירי ראשון בוצע מכיוון הצד הפלסטיני לעבר סיור צה"ל שנע סמוך לגדר באזור הדרומי למעבר כיסופים. לא נגרם נזק ולא היו נפגעים. כוח הסיור השיב אש לעבר מקורות הירי לשם הרתעה.

בהמשך אירע מקרה ירי נוסף לעבר אזור בו היו כוחות צה"ל, אולם במקרה השני הכוחות לא השיבו אש. במקביל נורו כמה פצצות מרגמה, שאחת מהן נפלה בשטח ישראל.

התגובה לא אחרה לבוא: צה"ל החליט שלא לעבור על התקריות הללו בשתיקה, ובהתאם למדיניות התגובה המידתית בתקופת הפסקת האש, ביצע חיל האוויר ירי ברצועה. כלי טיס תקף את המשגר ממנו נורו הפצמ"רים והשמיד אותו. לא ידוע על נפגעים בצד הפלסטיני.