ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים הבוקר (ג') ישיבה ביטחונית בקריה בהשתתפות שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, ראש השב"כ יורם כהן וגורמי צבא שבה הוחלט להרחיב את מבצע "צוק איתן" ואת התגובה הישראלית כלפי חמאס, זאת בעקבות מטחי הרקטות שנמשכים גם היום לעבר יישובי הדרום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי ההנחייה של ראש הממשלה, על צה"ל להיערך למערכה שיטתית, ארוכה ונרחבת כשגם פעולה קרקעית בעזה על השולחן. מטרות המבצע כפי שהציג נתניהו הן פגיעה קשה בחמאס, באמצעות תקיפה משמעותית שתוביל להרתעת ארגון הטרור. "יש להוריד את הכפפות מול חמאס", הנחה ראש הממשלה עוד בטרם הישיבה.

בנוסף הוחלט להמשיך בגיוס מילואים ובקרוב יופצו הנחיות של פיקוד העורף בנושא. גם ההצעה של שר הביטחון יעלון לגיוס כוחות נוספים תובא לדיון בהמשך היום. "היעד הוא להחזיר את השקט לדרום", הבהיר גורם המקורב לראש הממשלה. "בישיבה הזאת הנוסחה לפיה שקט ייענה בשקט לא עלתה".

מצב מיוחד הוכרז ביישובי העורף

עוד קודם לישיבה, קיים הבוקר שר הביטחון משה (בוגי) יעלון דיון בהשתתפות מפקד פיקוד העורף שבסופו הוחלט להכריז על מצב מיוחד בעורף ביישובים ובמועצות אשר נמצאים בטווח של עד 40 קילומטרים מגבול רצועת עזה. המשמעות של המהלך היא בעיקר כלכלית, כך יקבלו בעלי עסקים ועובדים שנאלצים להישאר בבתיהם פיצוי מהמדינה.

את ההחלטה קיבל יעלון לאחר שאמש נורו עשרות רקטות לעבר ישראל ועוד בטרם המטחים שנורו הבוקר לעבר הדרום. "אנחנו נערכים למערכה מול חמאס, שלא תסתיים בתוך ימים ספורים", הדגיש יעלון בדיון. "חמאס מוביל את העימות הנוכחי למקום בו הוא שואף לגבות מחיר מהעורף שלנו. יש צורך באורך נשימה".

נתניהו ויעלון (צילום: חיים צח, לע"מ)
רה"מ ושר הביטחון, ארכיון | צילום: חיים צח, לע"מ

שר הביטחון ביקש לחזק את תושבי הדרום והסביר שהאחריות שהם מפגינים מסייעת לצה"ל במאמץ ההתקפי. "להתנהגות הנכונה של האוכלוסייה יש חלק מכריע ביכולת שלנו לא לספוג נפגעים, ולהישמע להוראות פיקוד העורף ביחס לקרבה ולכניסה למרחבים ממוגנים", הוסיף יעלון.

נשיא המדינה שמעון פרס התייחס גם הוא להסלמה ושיגר מסר לחמאס: "לא תהיה כל פשרה עם טילים המופנים לראשם של ילדים ואימהות בישראל". פרס קרא להפריד בין החמאס לבין המחנה המתון בראשות אבו-מאזן.

אבו-מאזן דווקא דרש הבוקר מישראל להפסיק מיד את ההפגזות ברצועת עזה - כך מדווחת סוכנות הידיעות הפלסטינית וואפה. "הממשל הפלסטיני דורש הפסקה מיידית של הפעילות, שגורמת להידרדרות המצב בעזה", הכריז יו"ר הרשות.

בהמשך נמסר מטעם משרדו כי "אבו-מאזן ביקש מהקהילה הבינלאומית להתערב מיד כדי לעצור את ההסלמה שתוביל לחוסר יציבות ותזרע הרס באזור". על פי ההודעה, ההנהגה הפלסטינית קוראת למנהיגים ברחבי העולם להפעיל לחץ על ישראל להרגיע את המצב.

תמיכה בצל הפסקת האש (צילום: חדשות 2)
הכוחות בשטח, היום | צילום: חדשות 2

הבוקר: מטח הרקטות לעבר הדרום נמשך

ולאחר שצה"ל פתח הלילה במבצע "צוק איתן" במסגרתו הותקפו עשרות יעדי טרור בעזה, השקט שוב הופר כשאזעקות נשמעו הבוקר פעם אחר פעם באשדוד, אשקלון, קריית מלאכי, יבנה ויישובים במועצה האזורית אשכול כשמטחי רקטות נוספים נורו לעבר ישראל. רקטות יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל מעל אשקלון, קריית מלאכי ואשדוד. שני בני אדם נפגעו קל כשרצו למרחב המוגן ביישוב מרחבים.

בתגובה לירי מעזה, ירו כלי טיס של חיל האוויר לעבר מספר מטרות בצפון הרצועה, בבית חנון ובשכונת זייתון. התקיפה הזו מצטרפת לתגובה הנרחבת במהלך הלילה, במסגרתה הותקפו כ-50 יעדי טרור בעזה. בין המטרות - מערכי שיגור ומשגרים מוטמנים, פירי מנהרות התקפיות, מחנות אימונים, אתר לאחסון אמצעי לחימה ומוקדי פעילות טרור נוספים.

בצה"ל נערכים להגיב לירי (צילום: AP)
חיילי צה"ל בגבול, הבוקר | צילום: AP
"העימות הבא - בכל הכוח" (צילום: רויטרס)
צה"ל מגיב, הבוקר | צילום: רויטרס

בין היעדים גם בתיהם של ארבעה פעילים בחמאס, אשר מעורבים בפעילויות טרור ועוסקים בהכוונה ובביצוע הירי לעבר ישראל. על פי סוכנות הידיעות רויטרס, מדובר בצעד הרתעתי של צה"ל שמנסה להימנע ככל האפשר מפגיעה באוכלוסייה האזרחית. קודם לתקיפה של כלי הטיס, קיבלו בני ביתם של פעילי הטרור הודעה שלפיה עליהם להתפנות מבתיהם, וזאת על מנת למנוע פגיעה בחפים מפשע.

פעילי חמאס שביתם הותקף הם איאד סכיכ, בכיר במערך הרקטי בעזה שלקח חלק בביצוע ירי רקטות ופצצות מרגמה, עבדאללה חשאש, בכיר נוסף שהיה מעורב בירי לעבר ישראל בסבב הנוכחי ובעבר. כמו כן הותקפו בתיהם של סאמר אבו-דקה, פעיל חמאס בכיר בחאן יונס וחסן עבדאללה, בכיר נוסף במערך הרקטי שהיה מעורב בירי.

מי ששילם את מחיר הלחימה הם האזרחים בעזה (צילום: רויטרס)
תוצאות התקיפה בעזה, היום | צילום: רויטרס

במערכת הביטחון מבהירים כי החמאס הוא הכתובת לירי הנמשך לעבר ישראל ועל פעיליו לשאת באחריות, דברים המתיישרים עם הנחיית ראש הממשלה לפעול נגד הארגון. "צה"ל ערוך ומוכן להגן על תושבי מדינת ישראל וימשיך לפעול בנחישות ובעוצמה להשמדת תשתיות טרור אשר ייעודן פגיעה באזרחי מדינת ישראל", נמסר מדובר צה"ל.

מבצע "צוק איתן" - עדכונים אחרונים:

בעקבות ההסלמה: היכן אין קייטנה?

בחמאס מאיימים: "נגיב על כל הפשעים"

הנחיות פיקוד העורף לתושבי הדרום

ערב של הסלמה: עשרות רקטות לדרום

בעקבות ההסלמה: שגרת החיים מופרת

אזעקת שווא במרכז ובירושלים

הקבינט לצה"ל: להגביר התקיפות