לנוכח המהומות והפגנות הענק באירן על רקע תוצאות הבחירות השנויות במחלוקת, הגיע היום ראש המוסד מאיר דגן לוועדת חוץ וביטחון - וניפץ את האשליות, אם היו, על מהפכה מתקרבת בטהרן.

"המציאות האירנית לא עומדת להשתנות עקב הבחירות", אמר מאיר דגן. "אם מוסאווי היה מנצח, היה לישראל היה קשה יותר להסביר את עמדתה בעולם. אסור לשכוח, מוסאווי הוא זה שהתחיל את פרוייקט הכור הגרעיני שלהם".

עוד ציין ראש המוסד בנוגע לכשרות הבחירות באירן, כי "לפי היכרותי עם הרמאויות שהיו במהלך הבחירות באירן, הן לא שונות מהרמאויות במדינות ליברליות". דגן הוסיף: "אחמדינג'אד חזק מאד באזור הכפרים ומוסאווי חזק בשני מוקדים בלבד, שהמרכזי בהם הוא הבירה טהרן".

הערכת המוסד: פצצה אירנית ב-2014

מהמומות באירן בעקבות תוצאות הבחיות
הפגנות הענק בטהרן, אמש | צילום: רויטרס

בהמשך התייחס ראש המוסד גם לנושא הגרעין האירני. "הגרעין האירני הוא איום עם משמעותיות לישראל וצריך להרחיק אותו", כך לדברי דגן. "אם הפרויקט ברמה הטכנית לא יופרע ויתנהל כתוכנית טכנולוגית ללא שום הפרעות, ההערכה שלנו היא שתהיה להם פצצה ביד בערך בשנת 2014".

עוד ציין ראש המוסד בהקשר הגרעין, כי לא רק ישראל מביטה בדאגה על הנעשה באירן: "בעיית הגרעין היא לא בעיה ישראלית בלבד, היא בעיה של מדינות פרגמטיות כמו מצרים, ירדן, ערב הסעודית ומדינות המפרץ. הן כבר הצהירו בעבר שאם אירן תגיע ליכולת גרעינית הן רואות עצמן חופשיות לפתח את המסלול הזה גם בעצמן".

מהומות באירן - סיקור מיוחד:

אחמדינג'אד: העולם צריך ללמוד מאיתנו דמוקרטיה

נאום הניצחון: "עיני העולם נשואות אל אירן"

מהומות אלימות בטהרן אחרי התוצאות הרשמיות

המחאה באירן עוברת בטוויטר