מאיר דגן, לשעבר ראש המוסד
מאיר דגן | צילום: חדשות 2

ארבעה בכירים ביטחוניים בעבר ובהווה התכנסו הערב לדיון באחד הנושאים העיקריים שמעסיקים את ישראל בימים אלה: האיום האירני. הפאנל נערך בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי באוניברסיטת תל אביב ובו השתתפו יו"ר המכון, אלוף במיל' עמוס ידלין, הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, ראש המוסד לשעבר מאיר דגן והשר לעיניינים אסטרטגיים משה יעלון. את הכנס העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

"אירן התקדמה בעשור האחרון בנחישות ובצורה מרשימה לעבר פצצת גרעין. היא חצתה את כל הספים הטכנלוגיים, יש להם את כל המרכיבים. מרגע שיחליטו לרוץ לפצצה, הם יצליחו תוך שנה-שנה וחצי", אמר האלוף במיל' עמוס ידלין בכנס. "אופציה צבאית אמינה הכרחית למיצוי האפשרויות האחרות. מי שאומר בפומבי שאין אופציה צבאית, עלול להוביל לכך שזו תהיה האופציה היחידה".

ראש המוסד לשעבר מאיר דגן נשא גם הוא דברים בכנס והזהיר מפני האפשרות של תקיפה: "הפצצה באירן תזרז את תוכנית הגרעין. אם נתקוף היום - לא רק שלא נעצור את הפצצה, אלא נגיע למציאות שבה אנחנו פותרים את כל הבעיות הפוליטיות הפנימיות באירן, בכך שנגרום לאוכלוסייה להתייצב כאיש אחד מאחורי השלטון".

דגן הדגיש כי היעד של אירן הוא להגיע ליכולת גרעינית צבאית וכי אפשרות של תקיפה חייבת להישאר על השולחן, אך הוסיף כי: "בתחושתי איננו מרתיעים את האירנים באיומים על תקיפה, להפך. בנקודת הזמן הזאת, במציאות המורכבת שבה אירן נמצאת היום - תקיפה תהיה שגיאה".

"יש מידה רבה של הפרזה בדיבורים על התגובה האירנית ועל היום שאחרי. אין לנו גבול משותף עם אירן ועם חיזבאללה או חמאס ייתכן שניפגש בכל מקרה", אמר הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, שזכה למחמאות מידלין על הכנת האופציה הצבאית בתקופת כהונתו. "לדעתי, עדיין יש זמן לדיפלומטיה".

ברק: "האירנים מושכים זמן"

הנושא האירני עמד גם בלב הכנס שהחל אמש בנאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהציב אמש דרישות ברורות ממעצמות העל במסגרת השיחות עם אירן. הבוקר היה זה שר הביטחון אהוד ברק שהתייחס לנושא.

בהתייחסות לגרעין האירני תקף שר הביטחון וטען כי האירנים מנסים להוליך את העולם כולו שולל וממשיכים לחתור להפר את הוראות מועצת הביטחון והסוכנות הבינ"ל לאנרגיה אטומית. "תכלית מעשיהם היא להשיג ולמשוך זמן עד להתבססות מלאה במרחב החסינות, באופן שיוכלו, אם וכאשר יחליטו, להתקדם את הצעד הנוסף לכיוון יצירת נשק גרעיני", אמר ברק.

"לא ניתן להתעלם מהאיום"

"מדוע שלא נסמן קו אדום ברור?", שאל ברק. "חמינאי וחבורתו אינם טיפשים וגם הם מבינים שנכון לעכשיו הם חשופים. מישהו עלול להחליט לעשות משהו ולסכן את ההתקדמות שלהם", הוסיף שר הביטחון והדגיש כי תכלית הפעילות הדיפלומטית האירנית היא למנוע מצב שבו ישראל וארה"ב יוכלו לתקוף במדינה.

"הפעולה של האירנים שיטתית וסבלנית. רק כאשר אי אפשר יהיה יותר לבצע פעולה כירורגית, ידונו האייתולות בעליית המדרגה בתכנית הגרעין שלהם", הזהיר ברק. "מהמקום שבו אנו עומדים, האיום האירני משמעותי ולא ניתן להתעלם ממנו. המטרה היא לעצור את אירן מהתגרענות ואין להוריד שום אופציה מהשולחן. אני ונתניהו לא מקבלים החלטות לבד בחדר חשוך".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק