מטוסי חיל האוויר סיכלו היום ניסיון חדירה לשטח ישראל של מזל"ט השייך לארגון חזיבאללה. כלי הטיס הבלתי מאוייש הופל מעל הים - כעשרה קילומטר מערבית לחיפה. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בעקבות האירוע: "אני רואה בחומרה רבה את הניסיון הזה לפרוץ את גבולנו". לפני כחצי שנה יורט באזור באר שבע מזל"ט חיזבאללה שחדר לישראל מכיוון עזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בדובר צה"ל אישרו אחר הצהריים כי כלי טיס בלתי מאוייש ניסה לחדור לשטח מדינת ישראל, ויורט בהצלחה סמוך לשעה 14:00 על ידי מטוסי קרב של חיל-האוויר. כלי הטיס הופל מעל הים, הבהירו שם, בשעה שהיה בדרכו לעבר חופי חיפה.

הדרמה החלה סמוך לשעה 13:30. המזל"ט המריא מאזור צידון בלבנון והחל לטוס דרומה. הוא עבר את צור, זוהה על ידי מערכת ההגנה האווירית של חיל האוויר ומאז עקבו אחריו בצה"ל עד אשר ניסה לחדור לשטח ישראל.

מטוסי ומסוקי קרב הוזנקו כדי שיבחנו את כלי הטיס מקרוב, ואישרו שאכן מדובר בכלי טיס של אויב. כעבור זמן קצר נתן מפקד חיל האוויר האלוף אמיר אשל, בעודו צופה אחר הנעשה מהבור בקרייה, הוראה להפיל את המזל"ט מעל הים.

יירוט מזל"ט, ארכיון (צילום: רויטרס)
יירוט מזל"ט, ארכיון | צילום: רויטרס

חיזבאללה הקים צי של כלי טיס לא מאויישים

הוא הופל ונפגע כבר מהטיל הראשון ששוגר לעברו. תקיפת כלי הטיס בוצעה כ-10 קילומטרים מערבית לחיפה. בחיל הים החלו לאסוף את שברי המזל"ט כדי לנתח את סוג כלי הטיס, ולבחון האם נשא ציוד צילום, האם ניסה לשדר מידע והאם היה חמוש.

עדיין לא ברור מה היה יעדו של המזל"ט. זהו נסיון חדירה נוסף של חיזבאללה, שני בתוך חצי שנה, שמעיד על כך שארגון הטרור הלבנוני הרכיב צי של כלי טיס לא מאויישים. ההערכה היא כי כלי הטיס הועבר לרשות הארגון מאירן. בצה"ל בוחנים כעת האם מדובר בטיסת אימון, טיסת התגרות, או האם כלי הטיס היה בדרכו לאחד מאסדות הגז.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לאירוע במהרה והבהיר כי ''אני רואה בחומרה רבה את הניסיון הזה לפרוץ את גבולנו. נמשיך לעשות כל מה שצריך כדי לשמור על ביטחונם של אזרחי ישראל''.

בפעם הקודמת: מזל"ט חיזבאללה הצליח לחדור לישראל

בחודש אוקטובר 2012 חצה כלי טיס לא מאויש את שמי רצועת עזה וחדר למרחב האווירי של ישראל. מטוסי קרב של חיל האוויר הפילו את כלי הטיס ממזרח לבאר שבע. לזירה הוזעקו כוחות צבא וחבלני משטרה, שבדקו האם הוא הכיל חומרי נפץ. על פי ההערכה, הוא נשלח לביצוע משימה מודיעינית ולא נועד לפיגוע טרור.

עם זיהויו של כלי הטיס הוזנקו לאוויר ארבעה מטוסי קרב מסוג F-16 מבסיס רמון, שעקבו אחר מסלולו של כלי הטיס, המתינו להגעתו לאזור לא מיושב ואז יירטו אותו. בחיל האוויר בחנו בעקבות האירוע את תפקוד מערך הבקרה וההתרעה בזמן האירוע, ובין היתר בדקו איך הצליח המזל"ט לעבור מרחק רב יחסית עד שנפגע.

גורם צבאי מסר אז לחדשות 2 כי כלי הטיס שהה בשטח ישראל במשך פחות מחצי שעה. הוא הבהיר כי לצבא הייתה יכולת להפילו בכל עת, אך עם זאת הוחלט להמתין עד להגעתו לשטח לא מיושב כדי שלא לסכן אזרחים.