כלי טיס לא מאוייש, שהמריא מאחת המדינות באזור, חצה הבוקר את שמי רצועת עזה וחדר למרחב האווירי של ישראל. מטוסי קרב של חיל האוויר הפילו את כלי הטיס ממזרח לבאר שבע. לזירה הוזעקו כוחות צבא וחבלני משטרה שבדקו האם הוא הכיל חומרי נפץ, ולפי ההערכה, הוא נשלח למשימה מודיעינית ולא נועד לפיגוע טרור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עם זיהויו של כלי הטיס הוזנקו לאוויר ארבעה מטוסי קרב מסוג F-16, שעקבו אחר מסלולו מבסיס רמון - המתינו להגעתו לאזור לא מיושב ואז יירטו אותו. בחיל האוויר בוחנים כעת את תפקוד מערך הבקרה וההתרעה בזמן האירוע, ובין היתר בודקים איך הצליח המזל"ט לעבור מרחק רב יחסית עד שנפגע.

גורם צבאי מסר לחדשות 2 כי כלי הטיס שהה בשטח ישראל במשך פחות מחצי שעה. הוא הבהיר כי לצבא הייתה יכולת להפילו בכל עת, אך עם זאת הוחלט להמתין עד להגעתו לשטח לא מיושב כדי שלא לסכן אזרחים. גורמים בצה"ל אמרו כי הרמטכ"ל רב אלוף בני גנץ עוסק כרגע בתקרית ובהשלכותיה.

ברק: נשקול את תגובתנו בהמשך

דובר צה"ל, תא"ל יואב (פולי) מרדכי הצהיר כי פעולת הפלת המזל"ט הסתיימה בהצלחה. "הכלי זוהה עוד לפני כניסתו לשטח ישראל והיה ניתן להפילו בכל נקודה על פי החלטה של דרג בכיר בצבא. מטוסי F-16 שהוזנקו מבסיס רמון ביצעו את היירוט המוצלח", הסביר דובר צה"ל וציין כי הכוחות אוספים בשטח את שברי המטוס לצורך חקירה.

שר הביטחון אהוד ברק אמר בעקבות חדירת המזל"ט כי ישראל רואה בחומרה רבה את הניסיון לפגוע במרחב האווירי שלה. "נשקול את תגובתנו בהמשך", הבהיר.

בצה"ל עוקבים אחרי התמרון שעורך חמאס ברצועה

כלי טיס של חיל האוויר מעל אזור ההפלה (צילום: רוני מרדכי)
כלי טיס של חיל האוויר מעל אזור ההפלה | צילום: רוני מרדכי

סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" דיווחה כי עד להפלתו, הצליח המזל"ט לטוס לאורך כ-100 קילומטרים - בין היתר, "מעל התנחלויות ישראליות בנגב ומחנות צבאיים". תושבים מחברון ומהעיירה יטא הסמוכה לה סיפרו שהבחינו בכלי הטיס הזעיר ובהפלתו.

במערכת הביטחון בוחנים האם מדובר בטיסה שמטרתה התרסה, או שמא בשיגורו של כלי חמוש שנועד לפגוע במטרות שונות בתחומי ישראל. על רקע הדברים, עוקבים בצה"ל בדריכות אחר התקדמות תמרון נרחב שמקיים משעות הבוקר חמאס - על זרועותיו השונות - בכל רחבי רצועת עזה.

בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט מעזה תיאר איש חמאס, ריבחי רנטיסי, את האווירה השוררת באזור. "יש פריסה רחבה מאוד של שוטרים ושל אנשי הביטחון של חמאס בכל הכבישים הראשיים ולמעשה, ממש בכל פינה ברצועה", הוא סיפר.

על הסיבות למבצע הסביר רנטיסי כי "מדובר במפגן כוח של חמאס שאין לו בהכרח קשר לישראל. למרות זאת, אני לא שלישראל כדאי לבחון את הכוח שלנו בתקופה הזאת. אנשי עז א-דין אל-קסאם (הזרוע הצבאית של חמאס) אומרים שחל שיפור ניכר ביכולות הצבאיות שלנו".