חיילים בחברון, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
צה"ל ביצע מעצרים ופשט על בתים | צילום: רויטרס, חדשות

המאמצים הכבירים של צה"ל ללכידת החוטפים והפגיעה בתשתיות חמאס נמשכים זה היום התשיעי: במהלך הלילה (שבת) המשיכו כוחות צה"ל לפעול בעוצמה במרחב חברון ובאזורים נוספים בגדה, זאת במסגרת המשכו של מבצע "שובו אחים" שהחל לאחר אירוע חטיפת שלושת הנערים בליל יום חמישי בשבוע שעבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במהלך הלילה ביצעו כוחות צה"ל 10 מעצרים של פלסטינים ויזם 15 פעילויות כנגד יעדי ה"דעווה" - מנגנון התעמולה, הגיוס והקשר עם הקהילה של ארגון חמאס. בנוסף, בוצעו 21 החרמות כספים ובוצעו 146 סריקות של בתים במרחב חברון.

תשתיות חמאס גם הן על הכוונת (צילום: AP)
תשתיות חמאס גם הן על הכוונת | צילום: AP

עוד במהלך הלילה, תגברו כוחות צה"ל משמעותית את הפעילות במרחב שמצפון לחברון וערכו במקום סריקות נרחבות - זאת בעקבות שורת התפתחויות בגזרה. בצה"ל הכריזו על המרחב שטח צבאי סגור.

כתר וסריקות נרחבות. ארכיון (צילום: רויטרס)
סריקות גם בבורות ובארות מים | צילום: רויטרס


מאות חיילים מחטיבת הנח"ל וחטיבת הצנחנים, וכן כוחות מיוחדים שנוידו במסוקים, הוזרמו לשכונות הצפוניות של חברון ואף למרחב הכפרי והם מבצעים במקום פעילות נרחבת. במסגרת ההחלטה להגביר את הפעילות במרחב, הכוחות השתלטו על מבנים וביצעו מעצרים נרחבים. בין היתר סורקים הכוחות גם בבארות ובבורות מים. 

הירי מהרצועה התחדש: רקטה התפוצצה במ.א חוף אשקלון

ובתוך כך, בעוד מבצע "שובו אחים" לאיתור החטופים ושוביהם נמשך, הירי לדרום מכיוון הרצועה אינו פוסק: רקטת קסאם התפוצצה הבוקר סמוך ליישוב בשטח המועצה האזורית חוף אשקלון. לא היו נפגעים כתוצאה מהנפילה, ולא נגרם נזק לרכוש.

לרקטה שהתפוצצה הבוקר באזור החממות הסמוך לאחד היישובים בשטח המועצה האזורית, קדמה אזעקת צבע אדום שהעירה בבהלה את תושבי האזור, שבתקופה האחרונה התרגלו לשקט יחסי - זאת עד לתחילת המבצע להשבת שלושת הנערים החטופים בשבוע שעבר.

נפילת רקטה, ארכיון (צילום: מיכה שמילוביץ)
הרקטה שהתפוצצה בדרום, הבוקר | צילום: מיכה שמילוביץ

"שבת בבוקר, כולם ישנים - ופתאום אזעקת צבע אדום. התעוררנו עם נפילה קרובה מאוד אלינו, הפיצוץ היה עז ביותר", סיפרה תושבת אחד היישובים הסמוכים לגבול הרצועה לחדשות 2 Online. "הרקטה התפוצצה באזור החממות הסמוך אלינו בו עובדים חקלאים. במזל אף אחד לא נפגע", הוסיפה.

לדבריה, "אין יום בלי צבע אדום מאז שהתחיל המבצע. אנחנו מרגישים כל יציאה של טיל לכיווננו ובשבוע האחרון לא שקט. מרגישים עלייה חדה מאוד בירי, אחרי שהיינו רגילים לשקט לזמן ממושך יחסית".

"לא נפסיק את הפעילות נגד החמאס"

על רקע ההתחממות בגזרות השונות והמשך המבצע נגד חמאס בגדה, נפגש אמש שר הביטחון משה (בוגי) יעלון עם לוחמי ימ"מ וסיירת מטכ"ל שפועלים ביהודה ושומרון עקב חטיפת שלושת הנערים. במהלך המפגש עם הלוחמים אמר להם השר יעלון: "במידה ותגיעו למגע עם האחראים לחטיפה, צריכה לעמוד לנגד עיניכם ההנחה שהחטופים בחיים".

שר הביטחון בתדריך עם הכוחות, אמש (צילום: דוברות משרד הביטחון)
שר הביטחון בתדריך עם הכוחות, אמש | צילום: דוברות משרד הביטחון

לדברי שר הביטחון, פעילות צה"ל בימים האחרונים גבתה מחיר כבד מחמאס ביהודה ושומרון - "מחיר שהוא הרבה יותר כואב מתקיפות מטוסים". יעלון ציין כי התשתית האזרחית של חמאס נפגעה קשות. "מדובר בכסף, במוסדות צדקה, בתשתית אזרחית ובתשתית הטרור", אמר. "לא סתם אנחנו שומעים את הזעקות והאיומים שלהם".

"לא נפסיק את הפעילות מול תשתיות חמאס עד שנרגיש שאנחנו ממצים אותה", הבהיר יעלון. "אין לנו כל כוונה להבעיר את השטח ואנחנו פועלים באחריות ובשיקול דעת. את הטבעת סביב החוטפים צריך להמשיך ולהדק. יש לי הערכה רבה על המאמץ ועל האופן בו המבצע הזה מתנהל".

נתניהו נפגש לראשונה עם הורי החטופים (צילום: קובי גדעון / לע"מ)
פגישת נתניהו והורי החטופים, אמש | צילום: קובי גדעון / לע"מ

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נפגש אתמול עם משפחות הנערים החטופים והתייחס למבצע המתנהל בשטח לאיתורם: "תגברנו את הכוחות בשטח ואנחנו משקיעים מאמץ אדיר על מנת להגיע אל הבנים".