ארגוני טרור בפייסבוק (צילום: רויטרס, פייסבוק)
טרור בפייסבוק | צילום: רויטרס, פייסבוק

לשירות הביטחון הכללי הגיעו לאחרונה דיווחים רבים אודות פניות מצד גורמי טרור ברשת האינטרנט לישראלים: ארגוני הטרור מציעים לישראלים החברים ברשתות חברתיות כמו פייסבוק, להתגייס לפעילות טרור או להעביר מידע מסווג עבור תשלום.

הסיכון הנובע מתופעה זו, מזהירים בשב"כ, אינו רק בהיבט דליפת מידע מסווג אלא גם ובעיקר חשש ממשי לחיי ישראלים, העשויים להתפתות למפגש בחו"ל תמורת כסף - מה שעלול להביא לחטיפתם ע"י ארגוני טרור.

את רשת האינטרנט גילו ארגוני הטרור כבר מזמן. אחד המקרים המפורסמים בהם עשו ארגוני הטרור שימוש באינטרנט, היה מקרה הרצח של אופיר רחום שנרצח על ידי המחבלת אמנה מונא בשנת 2001. רחום בן ה-16, תושב אשקלון, נרצח ב-17 בינואר 2001 לאחר שהשניים היו בקשר באמצעות צ'אטים באינטרנט. עוד מקרה שפורסם בתקשורת היה השימוש ברשת להעברת מידע לתכנון פיגוע התאומים, אז תיאמו המשתתפים בפיגוע את פעולותיהם דרך האינטרנט.

בשנים האחרונות, כך מציינים בשרות הביטחון הכללי, נעצרו לחקירה והועמדו לדין אזרחים ותושבים ישראלים, אשר גויסו על ידי ארגוני הטרור והופעלו באמצעות רשת האינטרנט. בנוסף, ידוע כי ארגוני הטרור פועלים לסריקה של אתרים ישראלים ורשתות חברתיות שבהם פעילים ישראלים רבים, ובהם יוצאי יחידות מסווגות בצה"ל, זאת במטרה לאסוף מידע מסווג אודות מטרות ויעדים ביטחוניים בישראל.

הצעה מפתה בפייסבוק שלכם

הדיווחים שהגיעו לגורמי הביטחון הישראלים, במיוחד בתקופה האחרונה, נוגעים למאפיינים חדשים בפעילותם של גורמי טרור ברשת האינטרנט, החורגים מאיסוף מידע שמפורסם על ידי ישראלים ברשת. מדובר בפניות יזומות, ישירות וקונקרטיות לאזרחים ישראלים, בדגש על פעילים ברשתות חברתיות, המציעות להם להתגייס לפעילות טרור או להעביר מידע מסווג תמורת תשלום.

לאחרונה, מספרים גורמים בשב"כ, פנה אזרח ישראלי לשירות הביטחון הכללי והתלונן על פנייה שקיבל ברשת פייסבוק מאדם, שהציג עצמו כסוחר מלבנון, אשר ביקש ממנו להעביר לו מידע מסווג תמורת תשלום. כאמור, הישראלי דיווח על כך לשב"כ, וחדל מלקיים כל קשר הקשר עם אותו לבנוני. מקרה זה מצטרף למקרים רבים נוספים שזוהו על ידי גורמי הביטחון.

כל מידע אישי ברשת עלול לשמש גורמי טרור

גם מידע אישי המועבר ברשת האינטרנט לצרכים עסקיים או פרטיים, כגון שמות, כתובות מגורים, כתובות אינטרנט ומספרי טלפון, משמש את גורמי הטרור לצורך איתור ויצירת קשר עם אזרחים ישראלים בארץ ואף בחו"ל. עוד חשש מפעילות ארגוני הטרור נובע מהסיכון לפיתוי ומשיכת אזרחים ישראלים למפגש בחו"ל, תוך הבטחה לתמורה נאותה, ולאחר מכן חטיפתם והעברתם למדינה ערבית עוינת.

בשב"כ מבקשים לחדד את ערנותם של אזרחים הישראלים לפניות חשודות המבוצעות דרך רשת האינטרנט או באמצעות הטלפון מגורמים לא מוכרים, ובמיוחד כאשר לצידן הבטחות מפתות לתשלום, למציאת תעסוקה בחו"ל או כל תמורה אחרת.

אז בפעם הבאה, אם פונים אליכם דרך הרשת גורמים מפתים, נסו לאמת קצת יותר מי מקליד מהעבר השני. יכול מאד להיות שמי שמצייר עצמו כבלונדינית מפתה - יתברר בסופו של דבר כדמות מאיימת.