עסקת שליט החלה כבר לצאת לפועל - כך מדווח הבוקר העיתון הכוויתי "אל ג'רידה". על פי הדיווח, המסתמך על 'מקור המקורב למבצעי העסקה', החייל החטוף גלעד שליט הועבר לפני מספר ימים למצרים, והוא שוהה שם במקום מסתור בלווית ראש הזרוע הצבאית של חמאס אחמד אל-ג'עברי. לידיעה הדרמטית אין אישור בשלב זה ממקורות ישראלים.

על פי הדיווח, עסקת שחרור האסירים הפלסטינים בתמורה לשליט, שנמצא כבר 1250 ימים בשבי החמאס, יצאה לדרך לפני מספר ימים. העברתו של שליט נעשתה כצעד בונה אמון של החמאס מול המצרים בנועד להראות על נכונות נציגי החמאס לבצע את העסקה.

מחמוד א-זאהר, על פי הדיווח ליווה את שליט | צילום: רויטרס

המקור המקורב למבצעי העסקה סיפר לעיתון כי שליט הועבר באוטובוס מצרי מעזה למצרים, שם הוא מוחזק במקום חשאי. את העברתו של שליט ליווה בכיר חמאס בעזה מחמוד א-זהאר, וההעברה בוצעה בהסכמה של שלושת הצדדים המעורבים בעסקה: ישראל, חמאס ומצרים.

למרות הדיווח המפורט על פרטי ההעברה, לא התקבלה כל התייחסות מצד ישראל או מצד גורמים בחמאס. 

חמאס סירב להעביר את שליט ישירות לישראל

על פי הדיווחים ביממה האחרונה בעיתון הפלסטיני "אל-מנאר", הרואה אור במזרח ירושלים, בימים האחרונים הגיעו מספר נציגים של מנגנוני הביטחון המצריים לרפיח, על מנת לבצע את ההעברה במסגרת מה שכונה "ההכנות האחרונות לביצוע העסקה".

"מלבדם, ממתינים ברפיח גם שניים מעוזריו של המתווך הגרמני ונציג של הצלב האדום", אמרו לעיתון מקורות המקורבים לעסקה. "חמאס סירב להעביר את שליט ישירות לישראל, והתעקש להעבירו ראשית למצרים", אמרו המקורות, שהדגישו כי כך סוכם במתווה העסקה.

אותם המקורות אף ציינו כי לצד הדיונים המרתוניים של המתווך הגרמני עם נציגי החמאס, שלחו המצרים אף הם נציג מיוחד לשיחות, שביקר בימים האחרונים בדמשק וברצועת עזה, ודן עם ראשי הארגון וראשי הזרוע הצבאית בעניין ההכנות לביצוע העסקה.

ארגון הצלב האדום הכחיש את הידיעה אתמול בעיתון הפלסטיני, ומסר כי אנשיו לא נמצאים במעבר רפיח לקראת עסקת שליט.

המגעים לשחרורו של גלעד שליט - סיקור מיוחד: 

דיווח: "הכנות אחרונות" לביצוע עסקת שליט

הווידאופדיה: גלעד שליט

פולארד: "בכל יום להרוג אסיר חמאס עד החזרת שליט"

בג"ץ: לא ייחשפו פרטי עסקת שליט 

חמאס: רוצים עסקה עד ה-14 בדצמבר