"החוקרים מנעו ממני שינה, קשרו אותי ואיימו עליי" - כך טוען המרגל האירני עלי מנצור  שנעצר בידי אנשי שירות הביטחון הכללי, על שהתרחש בחדר החקירות. לדבריו, החוקרים איימו עליו, מנעו ממנו שינה וחקרו אותו בזמן שהיה קשור לכסא. עם זאת, מנצורי הדגיש שלא היכו אותו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המרגל האירני העיד על עצמו בחקירה כי הוא אתאיסט ולא מחזיק באידיאולוגיה אנטי-ישראלית. מנצור טוען שלא התבקש לצלם אתרים שונים בישראל כמו אזור בידוק הדרכונים בנמל התעופה בן גוריון, השגרירות האמריקנית בתל אביב ומקומות נוספים בישראל.

עם זאת, טען מנצורי כי הבקשה היחידה של מפעיליו האירניים הייתה שיפעל להקים עסקים בישראל. הוא הודה בקשריו עם אנשי המודיעין האירניים וטען בחקירתו שהחליף את שמו לאלכס מאנס כבר לפני יותר מעשור - וכי אין קשר בין החלפת שם לפעילותו בישראל. לדבריו, הוא עזב את אירן כבר לפני 20 שנה.

מנצורי, אזרח בלגי ממוצא אירני, הוא דוקטור למנהל עסקים שכתב כמה ספרים שאף פורסמו בטורקיה. הוא נשוי בפעם הרביעית - לאישה אירנית. הסניגוריה הציבורית מלווה אותו במהך חקירתו, ואנשיה נמצאים בקשר עם השגרירות הבלגית. על פי החשד, הוא גויס על ידי משמרות המהפכה באירן ונשלח לישראל כדי להקים בה חברות עסקיות שיוכלו לשמש בסיס לפעילות חשאית של מנגנוני השלטון של הרפובליקה האסלאמית נגד אינטרסים ישראליים ומערביים. בתמורה לפעילותו הובטח לו סכום של מיליון דולר.

על פי שירות הביטחון הכללי, מנצורי נולד וחי עם משפחתו באירן עד שנת 1980, אז היגר לטורקיה וחי בה עד לשנת 1997, עת הפך לאיש עסקים. בשנה זו קיבל ויזה ועבר להתגורר בבלגיה. בהמשך, בשנת 2006, קיבל גם אזרחות בלגית לאחר שנישא לאזרחית בלגית. באותה שנה החליף את שמו לאלכס מאנס כדי לטשטש לכאורה את זהותו המקורית - זאת בניגוד לטענתו של מנצורי עצמו.

מנצורי ביקר בישראל ביולי 2012 ובינואר 2013

צילם שגרירות ארה
"תמונת השגרירות - לא מקרית" | צילום: תקשורת שב"כ

בחקירתו בשב"כ סיפר כי בשנת 2007 שב למולדתו וניסה להרחיב את פעילותו העסקית, תוך שהוא מתגורר לסירוגין באירן, בלגיה וטורקיה. לאורך השנים, נוהלו עמו מגעים מצד גורמים שונים במנגנוני השלטון, ובראשית 2012 קיבל הצעה מפורשת מטעם משמרות המהפכה לפעול בישראל. הוא אמר לחוקרים כי הונחה על ידי מפעיליו להקים בישראל תשתית עסקית, שתספק מסווה לפעילות המודיעין האירני ותשמש את הגורמים האירנים לצרכים שונים באזור.

בשל כך, הוטל על מנצורי לבקר בישראל, לקשור קשרים עסקיים ולחתום על חוזים שיאפשרו פעילות עסקית ממושכת. מנצורי ביקר בישראל פעמיים בעבר: ביולי 2012 ובינואר 2013, לביקורים קצרים בשליחות מפעיליו במודיעין האירני. ביקורו הנוכחי והאחרון החל ב-6 בספטמבר והסתיים עם מעצרו בנמל התעופה בן גוריון, בליל 11 בספטמבר.

בעת מעצרו, נתפסו אצל מנצורי צילומים רבים של אתרים שונים בישראל ובהם בניין השגרירות האמריקנית בתל אביב. בחקירתו בשב"כ, פירט בפני החוקרים לגבי תהליך גיוסו והפעלתו במשך חודשים ארוכים על ידי גורמי המודיעין האירנים וכן מסר פרטים רבים אודות מפעיליו ודרכי ההתקשרות ביניהם.

האם ההודעה על מעצר המרגל מקרית?

המרגל האירני, ארכיון
האם המעצר קשור לסוגיה האירנית? | צילום: תקשורת שב"כ

שעות ספורות לאחר היוודע דבר מעצרו של עלי מנצורי, החשוד בריגול בישראל עבור משמרות המהפכה של אירן, אישרו גורמי ביטחון כי עיתוי הפרסום של המעצר "אינו מקרי וקשור להתפתחויות החדשות ולהתחממות ביחסי ארצות הברית-אירן".

לדברי הגורמים, חשיפת העובדה שברשותו של מנצורי נתפסה תמונה של שגרירות ארצות הברית בתל אביב "מעידה גם היא שההחלטה לפרסם את דבר המעצר אינה אקראית". פרט נוסף שפורסם על ידי שירות הביטחון הכללי הוא שהחשוד היה בישראל שלוש פעמים - ונעצר רק בפעם האחרונה, עת סיים את פעילותו והיה בדרכו לאירופה. עם זאת, בשב"כ הבהירו כי אין קשר בין ההודעה על דבר המעצר לבין נסיעת נתניהו לעצרת האו"ם בניו יורק, שם הוא צפוי לעסוק בעיקר בנושא האירני.  

כעת, נשאלת השאלה האם הוא נעצר בגלל שכוחות הביטחון ידעו על פעילותו, עקבו אחריו ואפשרו לו להיכנס ולצאת במסגרת מבצע הסיכול - או שמא מדובר בתקלה מביכה, שבמסגרתה התגלה האיש באיחור, או אף באקראי, לאחר שכבר הספיק להעביר מידע שלא כולו נחשף עד עתה למפעיליו. בתוך כך, סירבו גורמי ביטחון רשמיים להתייחס לנושא, בטענה ש"מדובר בחקירה רגישה".

פרקליטותיו של החשוד בריגול: "הוא איש עסקים, לא אנטי-ישראלי"

המרגל האירני, ארכיון
"לא אנטי-ישראלי". מנצורי | צילום: תקשורת שב"כ

עורכות דינו של מנצורי, מיכל עורקבי וענת יערי מהסנגוריה הציבורית, טוענות כי על פי הידוע להן, "מדובר באיש עסקי בלגי שאינו מונע מאג'נדה אנטי-ישראלית או פרו-אירנית". הן טוענות עוד, כי "התמונה מורכבת בהרבה מזו שמצטיירת כעת".

"החשוד נעצר לפני שבועות ספורים והיתה מניעת מפגש עמו עד 20 בספטמבר", אמרו עורכות הדין. "הדברים יתבהרו בבית המשפט לאחר שיוגש כתב אישום ויתאפשר לנאשם להסביר את עמדתו". בסנגוריה הציבורית מתחו ביקורת על כך שבמשך יותר משבוע מנעו מהחשוד להיפגש עם עורכי דין ואמרו כי מועד הפרסום של הפרשה אינו מקרי - בעת שמתקיים שיח ציבורי נרחב על יחסי ארה"ב-אירן.

אירני עצור בישראל בחשד לריגול - הסיקור המלא:

"עיתוי מעצר האירני - לא מקרי"

פרקליטותיו של החשוד בריגול: "הוא איש עסקים, לא אנטי-ישראלי"

הסוכן התחזה: "חברה מס' 1 באירופה"

סוכן מודיעין אירני נעצר בישראל