המרגל האירני, ארכיון (צילום: תקשורת שב"כ)
גורמי ביטחון מאשרים: "קשור לסוגייה האירנ | צילום: תקשורת שב"כ

שעות ספורות לאחר היוודע דבר מעצרו של עלי מנצורי, החשוד בריגול בישראל עבור משמרות המהפכה של אירן, מאשרים גורמי ביטחון כי עיתוי הפרסום של המעצר "אינו מקרי וקשור להתפתחויות החדשות ולהתחממות ביחסי ארצות הברית-אירן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לדברי הגורמים, חשיפת העובדה שברשותו של מנצורי נתפסה תמונה של שגרירות ארצות הברית בתל אביב "מעידה גם היא שההחלטה לפרסם את דבר המעצר אינה אקראית". פרט נוסף שפורסם על ידי שירות הביטחון הכללי הוא שהחשוד היה בישראל שלוש פעמים - ונעצר רק בפעם האחרונה, עת סיים את פעילותו והיה בדרכו לאירופה.

כעת, נשאלת השאלה האם הוא נעצר בגלל שכוחות הביטחון ידעו על פעילותו, עקבו אחריו ואפשרו לו להיכנס ולצאת במסגרת מבצע הסיכול - או שמא מדובר בתקלה מביכה, שבמסגרתה התגלה האיש באיחור, או אף באקראי, לאחר שכבר הספיק להעביר מידע שלא כולו נחשף עד עתה למפעיליו. בתוך כך, סירבו גורמי ביטחון רשמיים להתייחס לנושא, בטענה ש"מדובר בחקירה רגישה".

פרקליטותיו של החשוד בריגול: "הוא איש עסקים, לא אנטי-ישראלי"

טוענות עורכות דינו מיכל עורקבי וענת יערי מהסנגוריה הציבורית, כי על פי הידוע להן, "מדובר באיש עסקי בלגי שאינו מונע מאג'נדה אנטי-ישראלית או פרו-אירנית". הן טוענות עוד, כי "התמונה מורכבת בהרבה מזו שמצטיירת כעת".

"החשוד נעצר לפני שבועות ספורים והיתה מניעת מפגש עמו עד 20 בספטמבר", אמרו עורכות הדין. "הדברים יתבהרו בבית המשפט לאחר שיוגש כתב אישום ויתאפשר לנאשם להסביר את עמדתו".

בסנגוריה הציבורית מתחו ביקורת על כך שבמשך יותר משבוע מנעו מהחשוד להיפגש עם עורכי דין ואמרו כי מועד הפרסום של הפרשה אינו מקרי - בעת שמתקיים שיח ציבורי נרחב על יחסי ארה"ב-אירן.

צילם שגרירות ארה"ב בת"א (צילום: תקשורת שב"כ)
"תמונת השגרירות - לא מקרית" | צילום: תקשורת שב"כ

נשלח להקים חברות קש שישמשו בסיס לפעילות חשאית

מוקדם יותר היום הותר לפרסום כי שירות הביטחון הכללי, בפעילות משותפת עם משטרת ישראל, עצר לפני כשבועיים את עלי מנצורי, מרגל אירני שנשלח לישראל על ידי משמרות המהפכה. ברשותו נמצאו, בין היתר, צילומים של שגרירות ארה"ב בתל אביב. בחקירתו עלה כי הוא גויס על ידי היחידה למבצעים מיוחדים של משמרות המהפכה - הגוף האחראי לפיגועי טרור רבים ברחבי העולם. 

מנצורי, אזרח בלגי ממוצא אירני, גויס על פי החשד על ידי משמרות המהפכה באירן ונשלח לישראל כדי להקים בה חברות עסקיות שיוכלו לשמש בסיס לפעילות חשאית של מנגנוני השלטון של הרפובליקה האסלאמית נגד אינטרסים ישראליים ומערביים. בתמורה לפעילותו הובטח לו סכום של מיליון דולר.

על פי שירות הביטחון הכללי, מנצורי נולד וחי עם משפחתו באירן עד שנת 1980, אז היגר לטורקיה וחי בה עד לשנת 1997, עת הפך לאיש עסקים. בשנה זו קיבל ויזה ועבר להתגורר בבלגיה. בהמשך, בשנת 2006, קיבל גם אזרחות בלגית לאחר שנישא לאזרחית בלגית. באותה שנה החליף את שמו לאלכס מאנס כדי לטשטש את זהותו המקורית.

המרגל האירני, ארכיון (צילום: תקשורת שב"כ)
"לא אנטי-ישראלי". מנצורי | צילום: תקשורת שב"כ

מנצורי ביקר בישראל ביולי 2012 ובינואר 2013

בחקירתו בשב"כ סיפר כי בשנת 2007 שב למולדתו וניסה להרחיב את פעילותו העסקית, תוך שהוא מתגורר לסירוגין באירן, בלגיה וטורקיה. לאורך השנים, נוהלו עמו מגעים מצד גורמים שונים במנגנוני השלטון, ובראשית 2012 קיבל הצעה מפורשת מטעם משמרות המהפכה לפעול בישראל. הוא אמר לחוקרים כי הונחה על ידי מפעיליו להקים בישראל תשתית עסקית, שתספק מסווה לפעילות המודיעין האירני ותשמש את הגורמים האירנים לצרכים שונים באזור.

בשל כך, הוטל על מנצורי לבקר בישראל, לקשור קשרים עסקיים ולחתום על חוזים שיאפשרו פעילות עסקית ממושכת. מנצורי ביקר בישראל פעמיים בעבר: ביולי 2012 ובינואר 2013, לביקורים קצרים בשליחות מפעיליו במודיעין האירני. ביקורו הנוכחי והאחרון החל ב-6 בספטמבר והסתיים עם מעצרו בנמל התעופה בן גוריון, בליל 11 בספטמבר.

בעת מעצרו, נתפסו אצל מנצורי צילומים רבים של אתרים שונים בישראל ובהם בניין השגרירות האמריקנית בתל אביב. בחקירתו בשב"כ, פירט בפני החוקרים לגבי תהליך גיוסו והפעלתו במשך חודשים ארוכים על ידי גורמי המודיעין האירנים וכן מסר פרטים רבים אודות מפעיליו ודרכי ההתקשרות ביניהם.

אירני עצור בישראל בחשד לריגול - הסיקור המלא:

פרקליטותיו של החשוד בריגול: "הוא איש עסקים, לא אנטי-ישראלי"

הסוכן התחזה: "חברה מס' 1 באירופה"

סוכן מודיעין אירני נעצר בישראל