בעוד המאמצים להפסקת אש נכנסים - אולי - לישורת האחרונה, חמאס מגביר את קצב שיגור הרקטות, וצה"ל מגביר את קצב התקיפות, במטרה להגיע להישגים משמעותיים יותר לפני שחלון הזמן המדיני מסתיים.

כוחות משולבים של חי"ר ושריון מתקדמים מאז שעות הבוקר לכיוון מרכז העיר עזה, בשכונות סברא ותל אל-הווא, בסיוע תקיפות מאסיביות מהאוויר. ארטילריה כבדה משתקת את יכולת ההתנגדות של חמושי החמאס באיזור. על פי רשתות הטלוויזיה הערביות, כוחות צה"ל נמצאים כבר בלב העיר עזה, קילומטר אחד בלבד מרחוב תלאתין, הרחוב הראשי של העיר.

בתמונות שמשודרות מהרצועה ניתן לראות הגברה בתדירות התקיפות שמבצע צה"ל, ועשן כבד מיתמר מעל העיר. כתבנו ניר דבורי מעדכן, כי לא מדובר בהרחבת הפעולה למה שמכונה "שלב ג'", אלא על העמקה בפשיטות שמבצע צה"ל על מנת להמשיך ולפגוע ביעדי חמאס, בחמושים ובאמצעי לחימה שברשות הארגון.

פגיעה ישירה במפקדת אונר"א בעזה: במקום מאות לכודים

עשן כבד בשמי הרצועה, הבוקר (צילום: רויטרס)
עשן מיתמר מעל עזה | צילום: רויטרס

סוכנויות הידיעות מדווחות כי פגזי ארטילריה של צה"ל פגעו פגיעה ישירה במפקדת אונר"א - סוכנות הסעד של האו"ם בעיר. על פי הדיווחים מהמקום, לפחות 700 פלסטינים שמצאו מחסה במתחם אונר"א עדיין לכודים במקום, ובשל המשך התקיפות באזור - לא ניתן לחלצם. מזכ"ל האו"ם השוהה בביקור בארץ התקשר לשר הביטחון ברק, וזה מצידו התנצל על הפגיעה והבטיח שיבדוק את הדברים.  

תקיפה נוספת של צה"ל פגעה ישירות בבניין המשמש את רשתות התקשורת הזרות ברצועה. עד כה דווח על לפחות שני אנשי תקשורת, מקליט וצלם, שנפצעו מהפגיעה בבניין. על פי דיווח אחר, חיל האוויר תקף בית חולים של הסהר האדום בשכונת תל אל-הווא, והוא עולה באש. גם בבית החולים לכודים מאות בני אדם, כולל פצועים ואנשי צוות רפואי, וגם אותם לא ניתן לחלץ בשל האש הכבדה באיזור.

סוכנויות הידיעות מדווחות על התקדמות כוחות צה"ל בתוך שטח העיר, ועל אלפים מתושבי העיר שנסים מבתיהם על רקע הפעילות ההתקפית של כוחותינו. כתבנו סלימאן א-שאפעי מדווח על הרעשה יוצאת דופן היום בשכונת תל אל-הווא ועל בתים באזור שעולים באש. הפלסטינים מדווחים על למעלה מ-50 הרוגים מאז הבוקר, וכוחות ההצלה מתקשים להגיע למקום לסייע לפצועים - משום שהאש נמשכת. מאז תחילת הלחימה מדווחים גורמי רפואה בעזה על יותר מ-1,050 בני אדם שנהרגו בקרבות, מתוכם על פי הדיווח, לפחות 670 אזרחים.

ארגון "FREE GAZA", אותו ארגון ששלח בעבר מספר ספינות סיוע לרצועה, ניסה הבוקר לשלוח לעזה ספינה ועליה פעילי שמאל ועיתונאים. חיל הים, האוכף מזה למעלה משבועיים סגר ימי כללי על הרצועה, לא איפשר לספינת הסיוע להגיע לחוף. גם אניית הסיוע האירנית עוגנת במרחק של 40 מייל מהחוף משום שחיל הים אינו מאפשר לאף כלי שייט להתקרב לחופי הרצועה.

בוקר קשה בדרום: 20 רקטות נורו מהרצועה

בית שנפגע בשדרות (חדשות 2) (צילום: חדשות 2)
פגיעה ישירה בבית בשדרות, הבוקר | צילום: חדשות 2

לפחות 20 רקטות קסאם וטילי גראד נורו הבוקר לעבר יישובי הדרום.  11 מהם נחתו בנגב וארבעה נוספים בחבל לכיש. בסמוך לשעה 08:30 נורו שתי רקטות קסאם לעבר שדרות. אחת הרקטות נחתה סמוך לבית הוריו של כבאי שהיה במשמרת, הוזעק למקום וגילה שמדובר בבית הוריו. ההורים נכנסו למרחב המוגן במהירות ואיש לא נפגע. לבית ולמכוניות חונות בסמוך נגרם נזק רב. למקום הגיעו כוחות משטרה וצוותי מד"א שהחלו לסרוק את האזור, ומספר נפגעי חרדה פונו מהמקום.

טיל גראד פגע סמוך לשעה 9:30 בשטחים פתוחים סמוך לגדרה, אין נפגעים ולא נגרם נזק. שני טילים נוספים פגעו בשטחים פתוחים באיזור אופקים, ורקטה נוספת נחתה בסמוך למוסד חינוכי במועצה האיזורית שער הנגב. שבע רקטות נורו לעבר המועצה האזורית אשכול. הרקטות נחתו בשטחים פתוחים. לא נגרם נזק ולא היו נפגעים.

מלחמה בחמאס - סיקור מיוחד:

לפחות 35 מחבלים נהרגו בקרבות עם לוחמי צה"ל

תיעוד מיוחד: רוני דניאל עם הלוחמים בעזה

תיעוד: פעילות לילית של הלוחמים בעזה

חמאס מקבל את היוזמה המצרית

מה משרד הרווחה עושה למענכם?

גילשו ל"בלוג" האינטרנט של הנייה

חייל צה"ל נפצע קשה מירי נ"ט